۴ دقیقه
آسیب به لگن

آسیب به لگن

آنچه می خوانید...

آسیب به لگن

مفصل لگن در محل تلاقی استخوان ران و لگن قرار داشته و دو قسمت اصلی این مفصل شامل قسمت گوی شکل استخوان ران و قسمت کاسه ای شکل استخوان لگن می باشد و به این دلیل مفصل لگن به شکل گوی و کاسه ای می باشد. با قرار گرفتن سر توپی شکل استخوان ران در لگن، ناحیه ی لگن در جای خود به طور مستحکمی قرار می گیرد و قابلیت حرکت کردن را برای این مفصل فراهم می آورد. در این مقاله می خواهیم راجع به آسیب به لگن توضیحات لازم را ارائه دهیم.
زمانی که مفصل سالم می باشد، نیروی بسیار زیادی برای آسیب به مفصل مورد نیاز است و به راحتی این مفصل آسیب نمی بیند. با این حال ورزش کردن، دویدن، استفاده بیش از حد از مفصل و یا افتادن می تواند گاهی منجر به آسیب به مفصل لگن گردد:

– کشیدگی
– بورسیت
– دررفتگی لگن
– شکستگی لگن

برخی بیماری ها می توانند احتمال آسیب به لگن را افزایش دهند. بیماری استئوآرتریت موجب درد و محدودیت حرکتی برای فرد می شود. بیماری پوکی استخوان می تواند منجر به ضعف استخوان ها شده و در نتیجه به راحتی موجب شکستگی لگن و سایر استخوان های بدن شود. هر دو بیماری مذکور در افراد مسن متداول می باشد.
مشکل دیگری که ممکن است وجود داشته باشد بیماری دیسپلازی لگن بوده که در این بیماری قسمت توپی شکل مفصل به صورت شل در قسمت کاسه ای شکل لگن قرار گرفته است. دررفتگی مادرزادی لگن در نوزادانی که به دنیا می آیند مشاهده می شود و یا احتمالاً با رشد کودک بروز می کند. درمان بسیاری از بیماری های لگن شامل استراحت، دارودرمانی، فیزیوتراپی و یا جراحی مانند جراحی تعویض مفصل لگن می باشد.
مفصل لگن در معرض آسیب های بسیاری قرار دارد. گاهی اوقات مفصل لگن سالم می باشد ولی در اثر تصادف و ضربه به لگن، استخوان لگن و یا ران شکسته شده و مفصل در می رود. در بیماری های مادرزادی مربوط به مفاصل و یا مفصل لگن، این مفصل آسیب پذیر تر شده و با کوچکترین ضربه ای می تواند دچار مشکل شود.

آسیب به لگن
آسیب به لگن

شکستگی لگن

شکستگی لگن در هر سنی می تواند رخ دهد ولی در سنین بالاتر از 65 سال ، زنان و افراد مبتلا به پوکی استخوان، متداول تر می باشد. این مشکل در افراد جوانتر هنگام حادثه و تصادف با ماشین هم اتفاق می افتد.

بیماری بورسیت

بیماری بورسیت به معنای تورم و التهاب کیسه مایع مفصلی (بورسا) می باشد. این مایع موجب نرم شدن مفصل و حرکت بهتر آن می شود. تورم بورسا می تواند وجب درد در قسمت لگن شود. افراد مبتلا به این بیماری هنگام راه رفتن درد زیادی را تحمل می کنند.

مفصل لگن در محل تلاقی استخوان ران و لگن قرار داشته و دو قسمت اصلی این مفصل شامل قسمت گوی شکل استخوان ران و قسمت کاسه ای شکل استخوان لگن می باشد و به این دلیل مفصل لگن به شکل گوی و کاسه ای می باشد. دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

در رفتگی لگن

همان طور که گفته شد در رفتگی لگن زمانی رخ می دهد که قسمت توپی شکل مفصل از قسمت کاسه ای شکل خارج شود. دررفتگی لگن درد بسیاری داشته و قابلیت حرکت را از پا سلب می کند. دیسپلازی لگن احتمال دررفتگی را افزایش می دهد. معمولاً با دررفتگی لگن، رباط ها آسیب می بینند.

پارگی لابرال

پارگی لبروم‌ مفصل ران به معنای آسیب به بافت لبروم اطراف کاسه استابولوم است که این مورد در نتیجه استفاده بیش از حد از مفصل لگن ، بیماری استئوآرتریت ، افتادن ، تصادف و یا پیچ خوردگی مفصل به وجود می آید.

منبع : https://www.arthritis.org/about-arthritis/where-it-hurts/hip-pain/causes/hip-injury-fracture.php

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 2 =