بیماری دکرون چیست

بیماری دکرون چیست

بیماری دکرون یک بیماری بسیار دردناک است که بر روی مچ دست شما تاثیر می گذارد. بیماری دکرون در پی تورم ۲ تاندونی که در نزدیکی شست هستند رخ می دهد. این تورم باعث التهاب تاندون ها شده و در نتیجه باعث فشار بر روی اعصاب نزدیک شست می شود. بیماری دکرون درد شدید و در نهایت بی حسی را به همراه دارد. در صورت مشاهده علائم زیر هر چه سریعتر به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

علائم بیماری دکرون

یکی از علائم اصلی دکرون، درد و حساسیت شدید به لمس است، با گذشت زمان درد ناشی از دکرون افزایش می یابد. ممکن است درد در ناحیه مچ و انگشت شست شما به آرامی رشد کند و یا ممکن است به طور ناگهانی شاهد درد در مچ دست خود باشید. هنگامی که از دست خود کار بکشید ممکن اسن درد در این نواحی شدت یاید.

بیماری دکرون چیست

بیماری دکرون چیست

سایر علائم دکرون

 • تورم در نزدیکی پایه شست
 • احساس رطوبت در پشت انگشت شست
 • احساس تکان خوردن تاندون دست در هنگام حرکت دادن شست
 • علل بیماری دکرون

شایع ترین علت دکرون دردهای مزمن مربوط به مچ دست است، انجام حرکات تکراری روزانه موجب تحریک و درد می شود. برداشتن بارهای سنگین و آسیب مستقیم به مچ دست باعث بروز بیماری دکرون می شود.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به دکرون هستند؟

 • درصد ابتلای زنان به دکرون مچ دست بیشتر از مردان است.
 • افرادی که سنشان بالاتر از ۴۰ سال است.
 • در افرادی که در انجام حرکات روزانه یا شغل خود بیشتر از مچ دستشان برای انجام  کارها استفاده می کنند.
 • در زنان باردار تغییرات هورمونی می تواند باعث  بروز دکرون مچ دست شود.
 • افرادی که مبتلا به آرتریت هستید.

نحوه تشخیص دکرون مچ دست

بعد از احساس درد و مراجعه شما به متخصص ارتوپدی ممکن است که پزشک شما یک آزمایش ساده را انجام دهد. متخصص ارتوپدی از شما می خواهد که اول انگشت شست خود را خم کنید به طوری که در کف دستتان قرار گیرد. سپس بقیه انگشتان خود را بر روی انگشت شست خود  باید مشت کنید، بعد از فشار دادن اگر دچار احساس درد شدید و حساسیت در انگشت شست خود داشته باشید به احتمال زیاد دچار دکرون مچ دست هستید.

پیشگیری از دکرون مچ دست

اولین و مهم ترین عمل برای پیشگیری از دکرون مچ دست اجتناب کردن از حرکات تکراری روزانه است. در صورت نیاز و با تجویز متخصص ارتوپدی باید از مچ بندهای مخصوص استفاده کنید. سعی کنید از مچ دست خود به هیچ عنوان کار نکشید و در صورت نیاز به جا به جایی یک وسیله و یا انجام کاری از اطرافیان خود کمک بگیرید.

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

One thought on “بیماری دکرون چیست

 1. ارغوان - تیر ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱:۵۱ ب.ظ

  سلام خسته نباشید با اطلافات ی که در انترنت خواندم و پیش دکتر متخصص و ارتوپد در ایران رفتم درد مربوص به تاندونای مج دستم است همان ازمایش رااول انگشت شست خود را خم کنید به طوری که در کف دستتان قرار گیرد. سپس بقیه انگشتان خود را بر روی انگشت شست خود گرفتم درد شدیشدی گرفت الان خواندم کخ دکرون نام این بیماری است.تزریق انجام دادم و دکتر گفت حالا باید مج بند که انگشت شست تا کاملا تا بند دوم شست و تا بالای مچم را گرفته یکماه نیو است که داخل این مچ بند است تا کی داخل این مچ بند باید باشد ارایشگر هستم میتوانم با مچ بند کار ارایشگری کنم راهنماییم کنید متشکرم.

  پاسخ

پاسخ

3 + 4 =