دکتر کاوه قرنی زاده / درمان دررفتگی لگن
۴ دقیقه
استئوتومی گنز

درمان دررفتگی لگن

آنچه می خوانید...

درمان دررفتگی لگن

برای درمان دررفتگی لگن در نوجوانان و بزرگسالان از روش استئوتومی گنز استفاده می شود. استئوتومی به معنای بریدن استخوان و تغییر وضعیت استخوان به منظور جهت دهی بهتر می باشد. استئوتومی بخش گوی شکل مفصل لگن با نام استئوتومی پری استابولار یا استئوتومی گنز شناخته می شود.

استئوتومی گنز
استئوتومی گنز

جراحی استئوتومی گنز

این جراحی جزو متداول ترین جراحی ها برای جوانان می باشد. این جراحی توسط پروفسور گنز توسعه یافته و بنابراین با نام استئوتومی گنز هم نامیده می شود. استئوتومی قسمت توپی شکل مفصل ران یا فمور با نام استئوتومی فمورال شناخته می شود. گاهی اوقات نیاز است تا استئوتومی در هر دو بخش مفصل یعنی قسمت توپی شکل و قسمت گوی شکل انجام گیرد.

این جراحی برای درمان دررفتگی لگن در بزرگسالان ، پروسه مخصوصی دارد. جراحی با بریدن اطراف مفصل لگن و تغییر وضعیت آن به یک موقعیت بهتر انجام می گیرد تا هنگام راه رفتن ، فشار وارده بر مفصل کنترل شود. بعد از تغییر وضعیت، مفصل لگن با پیچ در جای خود ثابت می شود تا استخوان ها ترمیم گردند. بعد از ترمیم استخوان ها، پیچ ها می توانند برداشته شوند ولی این مورد ضروری نمی باشد.

حتماً متوجه شده اید که این جراحی پیچیدگی های خود را دارد و باید توسط فوق تخصص جراحی مفصل ران با رعایت دقت و نکات لازم انجام گیرد. بعد از جراحی به مدت سه ماه نباید وزن بر روی پا انداخته شود، بنابراین می بایست از واکر و عصا برای راه رفتن استفاده شود. برای مسافت های طولانی تر باید از ویلچر بهره برد تا استخوان در وضعیت جدید کاملاً ترمیم شود.

درمان دررفتگی لگن
درمان دررفتگی لگن

موفقیت جراحی استئوتومی گنز

این جراحی در بیماران با سن کمتر از 35 سال و در بیمارانی که قسمت گوی شکل مفصل کم عمق باشد ، میزان موفقیت بیشتری دارد. آزمایش MRI می تواند برای تعیین میزان سلامت مفصل و موفقیت جراحی موثر باشد. تکنیک های مختلفی برای بررسی میزان سلامت غضروف وجود دارد که قبل از جراحی می توان از آن ها بهره برد.

استئوتومی ران

در جراحی استئوتومی ران، قسمت توپی شکل مفصل لگن جهت مناسبی پیدا می کند. بدین صورت مفصل لگن تحمل وزن بیشتری پیدا می کند. این جراحی به ندرت انجام می گیرد. معمولاً این جراحی همراه با استئوتومی لگن صورت می گیرد و با هدف اصلاح دفرمیتی قسمت گوی شکل مفصل ران صورت می گیرد.

استئوتومی لگن

استئوتومی به شیوه های مختلفی انجام می گیرد. برای مثال در ژاپن تغییر وضعیت مفصل لگن با بریدن دایره ای در اطراف قسمت گوی شکل مفصل لگن و چرخاندن این قسمت گوی شکل، انجام می گیرد. این نوع جراحی با نام استئوتومی چرخشی شناخته می شود.
نوع دیگری از جراحی هم انجام می گیرد که به صورتی است که قسمت گوی شکل مفصل عمیق تر شده و جهت دهی می شود.

برای درمان دررفتگی لگن در نوجوانان و بزرگسالان از روش استئوتومی گنز استفاده می شود. استئوتومی به معنای بریدن استخوان و تغییر وضعیت استخوان به منظور جهت دهی بهتر می باشد. دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

عوارض جراحی استئوتومی گنز

همیشه عوارضی برای هر نوع جراحی وجود دارد. از جمله عوارض می توان به عفونت، ایجاد لخته خونی، آسیب به اعصاب و شریان ها و … اشاره کرد. ممکن است در مواردی با وجود موفقیت جراحی، بیمار مبتلا به آرتریت شود. این عوارض بسیار نادر بوده و احتمال وقوع آنها در صورتی که جراحی درست انجام گیرد خیلی پایین و نزدیک به صفر است.
منبع : https://hipdysplasia.org/adult-hip-dysplasia/adult-treatments/hip-preservation-surgery-for-adult-hip-dysplasia/

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 5 =