دکتر کاوه قرنی زاده / زانوی ناپایدار
۳ دقیقه
زانوی ناپایدار

زانوی ناپایدار

آنچه می خوانید...

زانوی ناپایدار

زمانی که کشکک زانو یا پاتلا در موقعیت مناسب خود در مفصل زانو قرار داشته باشد، فرد می تواند راه برود و بدود و بنشیند و بایستد و به راحتی حرکت کند. زمانی که کشکک زانو از جای اصلی خود خارج شود می تواند بسیار دردناک شود. ما در این مقاله قصد داریم به علت، علائم ، تشخیص و درمان زانوی ناپایدار بپردازیم. در ادامه مقاله با ما باشید.

علت زانوی ناپایدار

کشکک زانو به ماهیچه های جلوی استخوان ساق پا و ران پا متصل است. همچنان که فرد خم می شود و یا پای خود را صاف می کند، کشکک زانو به سمت بالا یا پایین کشیده می شود. انتهای استخوان ران یا فیمر femur که به شکل شکاف حرف v انگلیسی است در یک انتها قرار دارد تا راه رفتن را برای فرد امکان پذیر کند. در یک زانوی سالم کشکک زانو به درستی در این شکاف خود قرار دارد.

در صورتی که شکاف زانو به اندازه کافی عمیق نباشد و یا به طور مناسبی هماهنگ نباشد، کشکک زانو از جای خود در می رود و می تواند منجر به در رفتگی کامل یاناکامل کشکک زانو گردد. ضربه ناگهانی به کشکک زانو برای مثال در افتادن از ارتفاع، می تواند باعث دررفتگی کشکک زانو شود.

زانوی ناپایدار
زانوی ناپایدار

علائم زانوی ناپایدار

در ادامه قصد داریم به علائم و نشانه های ناپایداری زانو اشاره کنیم:

– زانو نمی تواند وزن فرد را تحمل کند.
– کشکک زانو از اطراف لیز می خورد.
– زانو در حال حرکت گیر میکند یا قفل می شود.
– درد در جلوی زانو که با فعالیت های ورزشی این درد شدت می یابد.
– زانو دردی که در زمان نشستن شدید می شود.
– سفتی زانو
– صداهای تقه مانند در طول حرکت زانو
– تورم زانو

تشخیص ناپایداری زانو

در طول معاینه فیزیکی پزشک از بیمار می خواهد تا راه برود یا زانوی خود را صاف و خم کند. پزشک با احتیاط ناحیه مفصل زانو را بررسی می کنند و اندازه گیری های لازم را انجام می دهد تا در صورتی که استخوان ها از جهت اصلی خود خارج شده باشند، تشخیص داده شود و یا در صورتی که ماهیچه های ناحیه ران پا ضعیف هستند بررسی گردد.

رادیوگرافی (ایکس ری) برای بررسی وضعیت کشکک زانو انجام می گیرد. همچنین دلایل احتمالی دیگر برای زانو درد بررسی می شود مانند : پارگی غضروف یا رباط زانو.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

درمان زانوی ناپایدار

در صورتی که کشکک زانو به طور کامل در برود و از جای خود خارج شود، قدم اول جا انداختن زانو و برگرداندن زانو در جای اصلی است. به این پروسه ریداکشن می گویند. گاهی اوقات زانو به خودی خود جا می افتد. ولی در دیگر موارد نیاز است تا پزشک با یک فشار ملایم زانو را به جای اصلی خود باز گرداند.

در رفتگی کشکک باعث آسیب به پایین کشکک زانو و انتهای استخوان ران می‌شود که این مورد منجر به درد بیشتر و یا ابتلا به آرتریت زانو می شود. برای اصلاح این وضعیت از آرتروسکوپی زانو کمک گرفته می شود. در موارد خفیف بیماری احتمالاً از روش های غیر جراحی کمک گرفته می شود. ولی در مواردی که زانو به صورت مزمن ناپایدار است می توان جراحی انجام داد.

منبع: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/unstable-kneecap/

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =