شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات

میزان و شدت شکستگی های ستون فقرات متفاوت است، برخی از شکستگی ها به علت آسیب جدی نیاز به درمان های اضطراری دارند، ممکن است بسیاری از شکستگی های ستون فقرات و مهره های کمر تحت تاثیر پوکی استخوان باشد.

بیشتر شگستگی های ستون فقرات درقسمت پشتی قفسه سینه ودر پشت کمر رخ می دهد، روش درمانی این شکستگی ها بستگی به شدت آسیب دارد. این درمان ها تحت نظر متخصص ارتوپدی تعیین می شود.

شکستگی ستون فقرات کمر و قفسه سینه ممکن است در اثر موارد زیر رخ دهد:

  • سقوط اتومبیل یا موتورسیکت از بلندی
  • سقوط فرد از ارتفاع
  • حوادث ورزشی
  • در پی اعمال خشونت آمیز مانند خوردن گلوله

همچنین شکستگی های نخاعی ممکن است در اثر پوکی استخوان رخ دهد. افرادی که مبتلا به پوکی استخوان، تومورهای استخوانی و سایر موارد اساسی، دچار تضعیف استخوان می شوند. مهره کمر این افراد ممکن است در اثر فعالیت های بدنی سبک و فشار کم، در اثر چرخیدن دچار شکستگی شود.

انواع شکستگی های ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات انواع مختلفی دارد، متخصص ارتوپدی شکستگی مهره های کمر و قفسه سینه را طبق الگوی شکستگی و میزان آسیب نخاعی به سه نوع اصلی تقسیم بندی کرده اند.
سه نوع اصلی الگوهای شکستگی ستون فقرات

انعطاف پذیر

محوری

شکاف

شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات

الگوی شکستگی انعطاف پذیر

در این نوع شکستگی قسمت جلویی مهره ها می شکند. و قسمت پشتی آن ها آسیب نمی بیند، این نوع شکستگی معمولا پایدار است ( یعنی استخوان ها جای خود را از دست نمی دهند. ). این شگستگی، مشکلات عصبی را در پی ندارد. این شکستگی معمولا در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند رخ می دهد.

شکستگی محوری

در این نوع شکستگی، مهره در هر دو جهت جلو و عقب از بین می رود. این شکستگی معمولا در افرادی که دچار سقوط بر روی پاهای خود می شوند رخ می دهد.

الگوی شکست شکاف

در این نوع شکستگی مهره ها از هم جدا می شوند. شکستگی شکاف در حوادث رانندگی و در برخورد اتومبیل رخ می دهد. در این حالت قسمت لگن فرد با کمربند ثابت مانده و قسمت فوقانی بدن وی به جلو می رود.

علائم شکستگی ستون فقرات

شکستگی قفسه سینه و ستون فقرات باعث درد شدید ناگهانی می شود. اگر در این آسیب نخاع هم درگیر باشد، فرد دچار اختلال عملکرد در روده و مثانه خواهد شد. همچنین فرد بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف را در کمر و پاهای خود، حس خواهد کرد.

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

پاسخ

هجده − 3 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button