۴ دقیقه
درمان بیماری پرتس

درمان بیماری پرتس

آنچه می خوانید...

درمان بیماری پرتس

بیماری پرتس وضعیتی است که در کودکی اتفاق می افتد و در شرایطی که خون به سر استخوان ران یا همان قسمت توپی شکل مفصل نمی رسد، سر مفصل ران به طور موقت شروع به سیاه شدگی و تخریب می کند.

این استخوان تضعیف شده به مرور شکسته می شود و شکل گرد خود را از دست می دهد. در نهایت بدن خون را به این ناحیه می رساند و این ناحیه شروع به بازسازی می کند ولی در مواردی که سر استخوان شکل گرد خود را از دست دهد ، بعد از خون رسانی به ناحیه باز هم ترمیم نا کامل بوده و موجب درد و خشکی در ناحیه مفصل می شود. این فرایند کامل مرگ استخوان، شکستگی و بازسازی دوباره آن سال ها زمان می برد.

برای شکل دهی مجدد سر استخوان ران ، پزشکان روش های درمانی مختلفی را پیشنهاد می دهند که اصل اساسی ان استفاده از استابولوم یا قسمت کاسه ای شکل مفصل به عنوان قالبی گرد و کروی جهت سر استخوان است. در ادامه به روش های درمانی بیماری پرتس اشاره می کنیم.

درمان بیماری پرتس
درمان بیماری پرتس

روش های جراحی درمان بیماری پرتس

پروسه کامل مرگ استخوان، شکستگی استخوان و بازسازی آن در بیماری پرتس سالیان سال طول می کشد. روش های درمانی زیر بر اساس شرایط بیماری برای وی پیشنهاد می شود:

– سن و سال بیماری در زمان شروع علائم بیماری

– درجه پیشرفت بیماری

– مقدار آسیب به مفصل لگن

با پیشرفت بیماری پرتس، قسمت توپی شکل مفصل تضعیف و تکه تکه می شود. در طول فرایند ترمیم قسمت کاسه ای شکل مفصل به عنوان یک قالب عمل می کند تا تکه های مفصل حالت گرد خود را حفظ کنند.

برای اینکه قالب گیری این مفصل به خوبی انجام گیرد لازم است که سر مفصل ران به خوبی در جای خود قرار گرفته باشد. گاهی اوقات برای ایجاد این وضعیت می توان از گچ های مخصوصی استفاده کرد تا پاها گسترده شوند و از یکدیگر جدا قرار گیرند. این اقدام برای چهار تا شش هفته انجام می گیرد.

توجه شما را به دیدن این فیلم جلب می کنیم:

 

برخی کودکان نیاز به جراحی خاصی دارند تا قسمت توپی شکل مفصل در قسمت کاسه ای شکل مفصل چفت گردد. در این روش جراحی برشی در ناحیه ران یا لگن ایجاد می گردد و مفصل جهت گیری مناسبی پیدا می کند.

جراحی معمولاً برای کودکان زیر شش سال لازم نیست. در این گروه سنی مفصل لگن به طور طبیعی قابلیت قالب گیری طبیعی دارد. بنابراین قسمت توپی و کاسه ای مفصل به طور طبیعی در وضعیت مناسب تری قرار دارند و نیازی به جراحی نیست.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

روش های غیر جراحی برای درمان بیماری پرتس

در برخی کودکان که سنین پایین تری دارند می توان تنها از روش های درمانی غیر جراحی کمک گرفت. در ادامه به برخی از این روش های درمانی اشاره می کنیم:

– محدودیت حرکتی – دویدن و پریدن می تواند احتمال آسیب به لگن را افزایش دهد.

– استفاده از عصا – در برخی موارد نیاز است که کودک از عصا استفاده کند تا هنگام راه رفتن وزنی بر لگن آسیب دیده وارد نشود. استفاده از عصا می تواند از مفصل لگن محافظت کند.

– فیزیوتراپی – با بزرگ شدن کودک و سفت شدن مفصل، ماهیچه ها و تاندون های اطراف مفصل کوتاه می شوند. تمرینات کششی می توانند به منعطف شدن بیشتر مفصل کمک کنند.

منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/legg-calve-perthes-disease/diagnosis-treatment/drc-20374348

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *