دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / روش درمان شکستگی لگن
۳ دقیقه
روش درمان شکستگی لگن

روش درمان شکستگی لگن

آنچه می خوانید...

اغلب برای درمان شکستگی لگن فرد در بیمارستان بستری شده و در روز مراجعه و یا فردای روز مراجعه اقدام به جراحی ترمیم شکستگی لگن و تعویض همه یا قسمتی از لگن فرد خواهد شد.برای انجام جرای لگن چندین روش جراحی وجود دارد که انتخاب نوع جراحی با توجه به موارد زیر می باشد:

  • مقدار تحرک فیزیکی در بیمار قبل از ایجاد شکستگی لگن
  • نوع شکستگی استخوان لگن
  • وجود درد و التهاب در یک مفصل و شرایط استخوان مانند آرتروز
  • سن بیمار
  • آمادگی ذهنی بیمار برای شرکت در جلسات توان بخشی پس از جراحی

درمان شکستگی لگن بدون جراحی

در مواردی که با شکستگی جابجایی رخ نداده باشد درمان بدون جراحی نیز می تواند اتفاق بی افتد.چرا که ریسک جابجایی در ادامه بیشتر خواهد بود.در برخی موارد هم خود شکستگی به قدری پایداری دارد که نیاز به جراحی نباشد. در این موارد فرد باید به صورت دوره ای و بنا به تجویز پزشک اقدام به عکسبرداری رادیولوژی بکند. در برخی موارد هم بیمار نیاز به بستری و استراحت طولانی مدت خواهد داشت که در این موارد نیز فرد باید از نظر مشکلات مربوط به بستری طولانی مدت نیز مورد بررسی  قرار گیرد.

درمان شکستگی لگن با عمل جراحی

چند نوع عمل جراحی برای شکستگی لگن مورداستفاده قرار خواهد گرفت:

تثبیت داخلی

دراین روش از ابزارهای نگهدارنده استخوان برای تثبیت مقدار ترک خوردگی استفاده می شود.این ابزارها شامل میخ،میله،پیچ و صفحه می باشد.

این روش اغلب برای مواردی استفاده می شود که شکستگی های داخل حفره مفصل لگن و یا شکستگی های خارج از حفره مفصل لگن که دارای ثبات می باشند اتفاق می افتد و جابه جایی زیادی ندارند استفاده خواهند شد.در مواردی که از این روش درمان استفاده شود بیمار باید در جلسات منظم به پزشک مراجعه کند و عکسبرداری رادیولوژی را انجام دهد و فرایند بهبود شکستگی ایجاد شده را زیر نظر داشته باشند.

همی آرتروپلاستی

در این روش سر استخوان فیمورال با یک عضو خارجی جایگزین خواهد شد.این درمان برای افرادی کاربرد دارد که دچار شکستگی داخل حفره مفصل لگن هستند. این نوع از شکستگی اغلب در افرادی مشاهده خواهد شد که قبل از شکستگی به دلیل های مختلف سطح حرکت خود را کاهش داده اند.

تعویض کامل لگن

تعویض کامل مفصل لگن از روش های دیگر مهم تر است و برای تمامی بیمارها مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه برای افرادی کاربرد دارد که مفاصل آنها تحت آرتروز و یا مواردی این چنینی بسیار ملتهب شده باشد.

بنا به نوع جراحی انتخابی برای شما، عمل جراحی به زمانی حدود دو ساعت زمان نیاز خواهد داشت و پس از جراحی فرد باید در جلسات توان بخشی زیر نظر فیزیوتراپیست شرکت کند.

 منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *