علت سیاه شدن سر استخوان ران

علت سیاه شدن سر استخوان ران

علت سیاه شدن سر استخوان ران

علت سیاه شدن سر استخوان ران چیست؟ سیاه شدن سر استخوان یا استئونکروز با نام های مختلفی شناخته می شود. در این وضعیت خون به طور مناسب و به مقدار کافی به استخوان سر ران نمی رسد. استخوان یک بافت زنده می باشد که برای ادامه حیات نیازمند خون است. اختلال در رسیدن خون به استخوان سبب مردن استخوان خواهد شد.

در صورتی که این وضعیت درمان نگردد می تواند موجب از بین رفتن استخوان گردد. سیاه شدن سر استخوان معمولاً در استخوان ران اتفاق می افتد. دیگر نواحی شایع که تحت تاثیر بیماری قرار می گیرند شامل شانه ها، زانو ها و قوزک پا می باشند.

علت سیاه شدن سر استخوان ران
علت سیاه شدن سر استخوان ران

علل سیاه شدن سر استخوان ران

معمولاً اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند در سنین بین 20 تا 50 هستند. افراد سالم به احتمال خیلی کمی به این بیماری دچار می شوند. در اکثر موارد این بیماری به دلیل یک بیماری مفصلی و یا آسیب و ضربه بروز می کند. علل احتمالی بیماری به شرح زیر است:

دررفتگی لگن یا شکستگی لگن – در این آسیب گردش خون به مفصل دچار اختلال می شود و به نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران منجر می شود. این عارضه در 20 درصد موارد آسیب اتفاق می افتد.
مصرف کورتیکواستروئید مزمن – مصرف طولانی مدت از داروهای ضد التهاب و کورتون چه به صورت تزریقی و یا خوراکی در 35 درصد موارد می تواند موجب سیاه شدن سر استخوان ران شود. گرچه دلیل اصلی این عارضه مشخص نمی باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته محققان به این نتیجه رسیده اند که مصرف اینگونه داروها می تواند موجب تولید چربی در بدن و در نتیجه به تجمع چربی در رگ های خونی منجر شود. این مورد به باریک تر شدن رگ های خونی و کاهش جریان خون به استخوان ها می انجامد.
مصرف بیش از حد الکل – همانند استفاده بیش از حد از کورتون ها، استفاده زیاد الکل هم می تواند موجب ساخت سلول های چربی در بدن شده و این چربی ها در رگ های خونی رسوب کرده و به کاهش جریان خون به استخوان ها منجر می شود.

علت سیاه شدن سر استخوان ران
علت سیاه شدن سر استخوان ران

لخته خونی، تورم و آسیب به رگ های اصلی همگی می توانند به انسداد جریان خون و نرسیدن خون به استخوان منجر شود. از دیگر علل سیاه شدن سر استخوان ران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– اختلال متابولیکی که به ساخت بیش از حد چربی منجر می شود.
– اختلال مرگ سلولی
– پانکراتیت یا تورم پانکراس
– بیماری ایدز HIV
– پرتودرمانی و شیمی درمانی
– بیماری های خود ایمنی

در کشور ما متاسفانه استفاده از پودرهای بدنسازی غیر استاندارد و چاق کننده و مواد مخدر صنعتی جدید از علل شایع این بیماری در جوانان می باشد.

سیاه شدن سر استخوان یا استئونکروز با نام های مختلفی شناخته می شود. در این وضعیت خون به طور مناسب و به مقدار کافی به استخوان سر ران نمی رسد. دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

علائم سیاه شدن سر استخوان ران

در مراحل اولیه بیماری علائم خاصی مشاهده نمی شود. با پیش رفت بیماری، فرد در ناحیه ران و لگن درد احساس می کند. در اوایل با فشار آوردن بر مفصل درد احساس می شود ولی رفته رفته درد همیشگی می شود. در صورتی که بیماری خیلی پیش رفت کند و استخوان و بافت اطراف به طور کامل از بین برود، فرد درد بسیار شدیدی را تحمل خواهد کرد.
منبع : https://www.webmd.com/arthritis/avascular-necrosis-osteonecrosis-symptoms-treatments#1

مطالب مرتبط با این مقاله:

سیاه شدن سر استخوان ران و عمل جراحی تعویض مفصل لگن

بیماری کین باخ یا سیاه شدن استخوان مچ دست

جوش نخوردگی گردن استخوان ران

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *