علل لگن درد

علل لگن درد

مفصل لگن می تواند حرکات تکراری و حد متوسطی از وزن و آسیب را تحمل کند. این مفصل گوی و کاسه ای که بزرگ ترین مفصل بدن است، به گونه ای به یکدیگر متصل می شود که اجازه حرکت مایعات را در مفصل می دهد.
هر زمان که مفصل لگن به کار گرفته می شود، ( برای مثال برای راه رفتن یا دویدن ) غضروف لگن از سائیدگی استخوان ها به یکدیگر پیشگیری می کند.

بر خلاف دوام بالای این مفصل، نمی توان گفت که این مفصل غیر قابل تخریب است. با افزایش سن و استفاده بیشتر از مفصل، احتمال آسیب به غضروف و تخریب آن وجود دارد. عضلات و تاندون ها در مفصل لگن می توانند بیش از اندازه استفاده شوند. استخوان های لگن می تواند در خلال افتادن یا دیگر آسیب ها شکسته شوند. هر کدام از این شرایط می توانند منجر به درد لگن شوند.

در صورتی که لگن درد دارید، در این مقاله قصد داریم به علل مختلف لگن درد و راهکارهایی برای رهایی از این درد بپردازیم.

علل لگن درد

شرایط مشخصی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درد لگن شود. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آرتریت لگن

استئوآرتریت یا آرتروز و روماتوئید آرتریت از مهم ترین دلایل درد لگن مخصوصاً در بین افراد مسن است. آرتریت به تورم و التهاب مفصل لگن و پارگی غضروف می انجامد. در نتیجه باعث فرسایش و سائیدگی استخوان ها می شود. درد به مرور زمان وخیم تر و شدید تر می شود. افرادی که به آرتریت مبتلا هستند، سفتی و کاهش محدوده حرکتی را در مفصل لگن احساس می کنند. می توانید درباره آرتروز لگن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

شکستگی لگن

با افزایش سن، استخوان ها تضعیف شده و شکننده می شوند. استخوان های تضعیف شده به احتمال بیشتری در اثر افتادن دچار شکستگی لگن می شوند.

بورسیت لگن

بورس مفصل به کیسه های حاوی مایعات گفته می شود که در بین بافت هایی مانند استخوان ها، ماهیچه ها و تاندون ها وجود دارد. بورس ها به بهبود اصطکاک این بافت ها به یکدیگر می انجامد. زمانی که بورس ها متورم می شوند، باعث ایجاد درد می شوند. تورم بورس ها معمولاً ناشی از حرکات تکراری یا ورزش بیش از حد است که به مفصل لگن آسیب می رساند.

تاندینیتیس لگن

تاندون ها به بند های ضخیمی از بافت گفته می شود که استخوان ها و ماهیچه ها را به یکدیگر متصل می کند. تاندینیتیس به تورم یا آسیب به تاندون ها گفته می شود. این مورد معمولاً به دلیل فشار مکرر و استفاده بیش از حد از مفصل لگن است.

فشار به عضلات و تاندون های ناحیه لگن

فعالیت های تکراری می تواند فشار زیادی به ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها که از مفصل لگن محافظت می کنند، وارد کند. زمانی که به دلیل استفاده بیش از حد از مفصل، باعث تورم آن می شویم، درد لگن را تجربه می کنیم و از حرکت طبیعی لگن پیشگیری می شود.

پارگی لابروم لگن

این پارگی در حلقه غضروف که با نام لابروم شناخته می شود، اتفاق می افتد. لابروم در کنار نرم کردن مفصل برای حرکت کردن، همانند یک لاستیک محافظتی عمل می کند که به نگاه داشتن قسمت گوی شکل مفصل در بالای استخوان ران کمک می کند.

ورزشکاران و افرادی که حرکات چرخشی تکراری انجام می دهند، بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل هستند.

سرطان استخوان

تومورهایی که در استخوان ها شروع به رشد می کنند یا به دیگر استخوان ها گسترش می یابند می توانند باعث درد در لگن ها و همچنین در دیگر استخوان های بدن شوند.

استئونکروز استخوان لگن یا سیاه شدگی سر استخوان

در این شرایط، خون رسانی به استخوان لگن به آهستگی انجام می شود و باعث می شود که استخوان از بین برود و به اصطلاح بمیرد. گرچه این مورد می تواند دیگر استخوان ها را هم درگیر کند. این عارضه می تواند در اثر شکستگی لگن یا دررفتگی لگن یا در اثر استفاده طولانی مدت از استروئید ها، بروز کند.

منبع : https://www.webmd.com/pain-management/guide/hip-pain-causes-and-treatment#3

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

پاسخ

5 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button