دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران
۳ دقیقه
علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران

علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران

آنچه می خوانید...

علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران یا در اصطلاح علمی استئونکروز، در پی قطع جریان خون به سر استخوان ران رخ می دهد. در این حالت بسته به دلایلی با نرسیدن خون به استخوان ران باعث از بین رفتن و یا مردن سر استخوان ران می شود. این بیماری توسط متخصص ارتوپدی تشخیص داده می شود.

استخوانی که در بدن انسان به دلیل قطع جریان خون می میرد دیگر قدرت و استقامت یک استخوان طبیعی را ندارد، به همین دلیل با گذر زمان در اثر فشار وزن بدن شروع به تغییر شکل می کند. استخوان ران در حالت عادی به شکل کروی است که در اثر نکروز و فشارهای وارده شروع به پهن شدن و صاف شدن می کند.

چگونگی بروز بیماری نکروز

در بیماری نکروز، عروقی که وظیفه خون رسانی به استخوان ران را دارند، عملکردشان دچار مشکل می شود، در این حالت دیگر خون به میزان کافی به استخوان ران نمی رسد.

با نرسیدن خون به استخوان ران، سلول های سر استخوان ران شروع به از بین رفتن می کنند، در پی از بین رفتن این سلول ها، سر استخوان ران تبدیل به یک استخوان مرده می شود و قوام و سفتی که در حالت طبیعی داشت را از دست می دهد.

علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران
علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران

چگونگی تغییر شکل سر استخوان ران بر اثر نکروز

سر استخوان ران یکی از مفاصلی است که وزن بالا تنه بدن را تحمل می کند، در حالت طبیعی سر استخوان ران یک استخوان بسیار مقاوم در برابر فشار وزن بدن است. اما هنگامی که دچار بیماری نکروز می شود بسیار ضعیف و نرم می شود. در این هنگام دیگر قادر به تحمل وزن بدن نمی باشد، با گذز زمان فشار وزن بدن باعث تغییر شکل در این قسمت از مفصل می شود.

در پی بیماری نکروز و تغییر شکل سر استخوان ران، غضروفی که پوشاننده سر استخوان ران می باشد در اثر کمبود کار استخوان زیرین از بین می رود. روند سائیدگی در سر استخوان ران به علت از بین رفتن این غضروف افزایش می یابد.

علل بروز بیماری نکروز

همانطور که گفته شد دلایل زیادی سبب قطع شدن جریان خون به سمت سر استخوان ران می شود. برخی از این دلایل به صورت زیرند:

مصرف نوشیدنی های الکی و تزریق مواد مخدر

  • عفونت کردن مفصل ران
  • مصرف داروهای کورتن دار
  • در رفتگی مفصل ران
  • عارضه درمان دررفتگی مادرزادی مفصل ران
  • شکستگی گردن استخوان ران

از عوامل دیگری که باعث نکروز می شود می توان به غواصی طولانی مدت، کم خونی داسی شکل، التهاب لوزالمعده و بیماری کرون و لوپوس اشاره کرد.

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.