مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

مشکلات و شکستگی های لگن در بسیاری از افراد مسن پیش می آید، در افراد مسن به دلیل کهولت سن و ضعیف شدن عضلات و  سائیدگی مفاصل امکان شکستگی لگن در پی یک ضربه نه چندان شدید، بسیار بیشتر است. مفاصل لگن، ران و زانو از شایع ترین مفاصلی هستند که ممکن است نیاز به تعویض مفصل تحت نظر متخصص ارتوپدی و گذاشتن مفصل مصنوعی داشته باشند. ولی باید توجه داشته باشید که مفصل مصنوعی همانند مفصل طبیعی شما عمر زیادی ندارد و دقیقا همانند مفصل طبیعی دچار آسیب دیدگی و سائیدگی می شود. پس بعد از تعویض مفصل لگن لازم است با رعایت نکات لازم و مراقبت های ویژه از بروز آسیب دوباره پیشگیری کنید.

حرکت و فعالیت های بدنی

همانطور که گفته شد مفصل مصنوعی نسبت به مفصل طبیعی عمر کوتاه تری دارد. بعد از عمل تعویض مفصل از انجام دادن ورزش های سنگین بپرهیزید. کارهای سنگین علاوه بر کاهش عمر مفصل امکان دررفتگی آن را نیز در پی دارد. بعد از مرخص شدن از بیمارستان طبق پیشنهاد متخصص ارتوپدی خود لازم است برای راه رفتن و نشست و برخاست از عصا یا واکر استفاده کنید. همچنین قبل از جراحی لازم است در خانه محیطی مناسب برای فعالیت و حرکت راحت تر و بدون دردسر فراهم کنید، به عنوان مثال وسایلی که ممکن است هنگام راه رفتن به آن ها اصابت کنید را از سر راهتان بردارید و وسایل مورد نیاز خود را در نزدیکی تخت یا صندلی خود قرار دهید.

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

حمام بعد از جراحی لگن

برای استحمام بعد از جراحی تعویض مفصل زانو حتما از صندلی های مخصوص حمام استفاده کنید. همچنین با نصب دستیگیره های مناسب بر روی دیوار می توانید از لیز خوردن خود جلوگیری کنید.

نحوه نشستن بعد از عمل جراحی لگن

عمل نشستن و برخاستن بر روی صندلی یکی از مهم ترین مسائل بعد از جراحی لگن است. شما باید صندلی مخصوص خود را داشته باشید که محل نشیمنگاه آن از حالت طبیعی مقداری بالاتر باشد. به طوری که هنگام نشستن زانوهای شما از قسمت ران شما بالاتر قرار نگیرد. اگر قصد خارج شدن از منزل را دارید و قرار است بر روی صندلی ماشین یا هر صندلی دیگری بنشینید حتما بالشتک مخصوص خود را داشته باشید. و هنگام نشستن آن را بر روی صندلی مورد نظر قرار دهید، استفاده از دسشویی فرنگی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن جزو الزامات است.

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

4 thoughts on “مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

 1. حمید - آگوست 29, 2018 در 10:08 ق.ظ

  ببخشید ما یه عمل تعویض مفصل توی اردیبهشت ماه کردیم الان هم دردش میمونه میریم دکترش هم میگه نمیدونم از چیه به گفته خودش میگه کورتون بزنیم تا دردتون کم شه بنظرتون مشکلش چیه ؟اگه نیاز باشه میتونم عکسهاشونوهم بفرستم.

  پاسخ
  • drgharanizadeh - آگوست 29, 2018 در 10:11 ق.ظ

   باید معاینه بشین .

   پاسخ
 2. drgharanizadeh - آگوست 29, 2018 در 10:11 ق.ظ

  خب دکتری که عمل کردن معاینه میکنه میگه عمل مشکلی نداره یه دکتر دیگه معرفی کرد اونم واسش کورتون نوشته بود که قبول نکردیم بزنن

  پاسخ
  • drgharanizadeh - آگوست 29, 2018 در 10:12 ق.ظ

   تعویض مفصل دردناک علل مختلفی داره که باید بررسی بشه با معاینه ، عکس. و ازمایشات ضروری

   پاسخ

پاسخ

14 + دوازده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button