دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / نشانه های نیاز به تعویض مفصل لگن
۳ دقیقه
نشانه های نیاز به تعویض مفصل لگن

نشانه های نیاز به تعویض مفصل لگن

آنچه می خوانید...

نشانه های نیاز به تعویض مفصل لگن

معمولاً پیشنهاد می شود که در ابتدا تمامی گزینه های غیر جراحی برای درمان مشکلات لگنی انجام گیرد و سپس در صورتی که نتیجه ای گرفته نشد برای روش های جراحی اقدام شود. از جمله روش های غیر جراحی می توان به تزریق پی ار پی و تزریق ژل اشاره کرد. داروهای ضد تورم مانند ایبوپروفن هم برای کاهش درد لگن به کار می روند. گاهی اوقات استفاده از واکر و عصا هم می تواند به بهبود راه رفتن فرد کمک کند.

ولی در صورتی که فیزیوتراپی، ورزش کردن و داروهای مسکن به بهبود مشکلات لگنی کمک نکنند در برخی شرایط جراحی پیشنهاد می شود. در این مقاله به نشانه ها و مواردی که نیاز به تعوض مفصل لگن را ایجاد می کنند اشاره می کنیم.

1- داروهای مسکن و فیزیوتراپی اثری نداشته باشد.

برخی افراد داروهای مسکن را به عنوان درمانی موثر برای کاهش درد لگن استفاده می کنند. ولی داروهایی که برای کاهش درد استفاده می شوند در برخی موارد می توانند عوارض جانبی مانند خواب آلودگی و کاهش اشتها داشته باشند. همچنین در بسیاری از موارد می توانند اعتیاد آورد باشند.

نشانه های نیاز به تعویض مفصل لگن
نشانه های نیاز به تعویض مفصل لگن

2- درد لگن بر فعالیت های روزمره و خلق و خوی فرد تاثیر بگذارد.

در صورتی که درد لگن راه رفتن، خم شدن و انجام فعالیت های روزمره مانند بالا و پایین رفتن از پله ها را دشوار کنند، تمامی این نشانه ها به این معنا است که نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل لگن است.

3- لگن هنگام استراحت کردن درد کند.

انجام حرکات فیزیکی مانند راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله ها و … می توانند به مفاصل لگن فشار وارد آورده و باعث درد شوند. باز ایستادن از حرکت می تواند مقداری به کاهش درد کمک کند. ولی در صورتی که لگن هنگام استراحت کردن در روز و شب درد داشته باشد، احتمالاً نیاز به انجام جراحی لگن است.

4- مفصل لگن آسیب دیده باشد.

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که مفصل لگن آسیب دیده و تغییر شکل داده است. در این موارد با انجام آزمایشات مختلف پزشک می تواند نیاز به انجام جراحی را تشخیص دهد. در برخی موارد که لگن آسیب می بیند، امکان دارد با گذشت زمان، وضعیت وخیم تر شود.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

5- تورم و آرتریت شدید لگن احساس شود.

در صورتی که این تورم انجام فعالیت ها را دشوار کند و با روش های غیر جراحی نتوان به کاهش تورم و درد ناشی از تورم کمک کرد.

6- سفتی لگن، راه رفتن را دشوار کند.

7- فرد تمایل به از بین رفتن کامل درد برای طولانی مدت داشته باشد.

منبع : https://healthcare.utah.edu/orthopaedics/specialties/joint-replacement/when-should-you-get-a-hip-replacement.php

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *