۷ دقیقه
آسیب به لگن

آسیب به لگن

آنچه می خوانید...

مفصل لگن می تواند حرکات تکراری و حد متوسطی از وزن و آسیب را تحمل کند. این مفصل گوی و کاسه ای که بزرگ ترین مفصل بدن است، به گونه ای به یکدیگر متصل می شود که اجازه حرکت مایعات را در مفصل می دهد.
هر زمان که مفصل لگن به کار گرفته می شود، ( برای مثال برای راه رفتن یا دویدن ) غضروف لگن از سائیدگی استخوان ها به یکدیگر پیشگیری می کند.

بر خلاف دوام بالای این مفصل، نمی توان گفت که این مفصل غیر قابل تخریب است. با افزایش سن و استفاده بیشتر از مفصل، احتمال آسیب به غضروف و تخریب آن وجود دارد. عضلات و تاندون ها در مفصل لگن می توانند بیش از اندازه استفاده شوند. استخوان های لگن می تواند در خلال افتادن یا دیگر آسیب ها شکسته شوند. هر کدام از این شرایط می توانند منجر به درد لگن شوند.

در صورتی که لگن درد دارید، در این مقاله قصد داریم به علل مختلف لگن درد و راهکارهایی برای رهایی از این درد بپردازیم.

علل لگن درد

برخی بیماری ها می توانند احتمال آسیب به لگن را افزایش دهند. بیماری استئوآرتریت موجب درد و محدودیت حرکتی برای فرد می شود. بیماری پوکی استخوان می تواند منجر به ضعف استخوان ها شده و در نتیجه به راحتی موجب شکستگی لگن و سایر استخوان های بدن شود. هر دو بیماری مذکور در افراد مسن متداول می باشد.


مشکل دیگری که ممکن است وجود داشته باشد بیماری دیسپلازی لگن بوده که در این بیماری قسمت توپی شکل مفصل به صورت شل در قسمت کاسه ای شکل لگن قرار گرفته است. دررفتگی مادرزادی لگن در نوزادانی که به دنیا می آیند مشاهده می شود و یا احتمالاً با رشد کودک بروز می کند. درمان بسیاری از بیماری های لگن شامل استراحت، دارودرمانی، فیزیوتراپی و یا جراحی مانند جراحی تعویض مفصل لگن می باشد.


مفصل لگن در معرض آسیب های بسیاری قرار دارد. گاهی اوقات مفصل لگن سالم می باشد ولی در اثر تصادف و ضربه به لگن، استخوان لگن و یا ران شکسته شده و مفصل در می رود. در بیماری های مادرزادی مربوط به مفاصل و یا مفصل لگن، این مفصل آسیب پذیر تر شده و با کوچکترین ضربه ای می تواند دچار مشکل شو

عوامل لگن درد

شرایط مشخصی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درد لگن شود. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:


آرتریت لگن

استئوآرتریت یا آرتروز و روماتوئید آرتریت از مهم ترین دلایل درد لگن مخصوصاً در بین افراد مسن است. آرتریت به تورم و التهاب مفصل لگن و پارگی غضروف می انجامد. در نتیجه باعث فرسایش و سائیدگی استخوان ها می شود. درد به مرور زمان وخیم تر و شدید تر می شود. افرادی که به آرتریت مبتلا هستند، سفتی و کاهش محدوده حرکتی را در مفصل لگن احساس می کنند. می توانید درباره آرتروز لگن اطلاعات بیشتری کسب کنید.


شکستگی لگن

با افزایش سن، استخوان ها تضعیف شده و شکننده می شوند. استخوان های تضعیف شده به احتمال بیشتری در اثر افتادن دچار شکستگی لگن می شوند. شکستگی لگن در هر سنی می تواند رخ دهد ولی در سنین بالاتر از 65 سال ، زنان و افراد مبتلا به پوکی استخوان، متداول تر می باشد. این مشکل در افراد جوانتر هنگام حادثه و تصادف با ماشین هم اتفاق می افتد.


بورسیت لگن

بورس مفصل به کیسه های حاوی مایعات گفته می شود که در بین بافت هایی مانند استخوان ها، ماهیچه ها و تاندون ها وجود دارد. بورس ها به بهبود اصطکاک این بافت ها به یکدیگر می انجامد. زمانی که بورس ها متورم می شوند، باعث ایجاد درد می شوند. تورم بورس ها معمولاً ناشی از حرکات تکراری یا ورزش بیش از حد است که به مفصل لگن آسیب می رساند.


تاندینیتیس لگن

تاندون ها به بند های ضخیمی از بافت گفته می شود که استخوان ها و ماهیچه ها را به یکدیگر متصل می کند. تاندینیتیس به تورم یا آسیب به تاندون ها گفته می شود. این مورد معمولاً به دلیل فشار مکرر و استفاده بیش از حد از مفصل لگن است.


فشار به عضلات و تاندون های ناحیه لگن

فعالیت های تکراری می تواند فشار زیادی به ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها که از مفصل لگن محافظت می کنند، وارد کند. زمانی که به دلیل استفاده بیش از حد از مفصل، باعث تورم آن می شویم، درد لگن را تجربه می کنیم و از حرکت طبیعی لگن پیشگیری می شود.


مفصل لگن

پارگی لابروم لگن

این پارگی در حلقه غضروف که با نام لابروم شناخته می شود، اتفاق می افتد. لابروم در کنار نرم کردن مفصل برای حرکت کردن، همانند یک لاستیک محافظتی عمل می کند که به نگاه داشتن قسمت گوی شکل مفصل در بالای استخوان ران کمک می کند.

پارگی لبروم‌ مفصل ران به معنای آسیب به بافت لبروم اطراف کاسه استابولوم است که این مورد در نتیجه استفاده بیش از حد از مفصل لگن ، بیماری استئوآرتریت ، افتادن ، تصادف و یا پیچ خوردگی مفصل به وجود می آید.

ورزشکاران و افرادی که حرکات چرخشی تکراری انجام می دهند، بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل هستند.


سرطان استخوان

تومورهایی که در استخوان ها شروع به رشد می کنند یا به دیگر استخوان ها گسترش می یابند می توانند باعث درد در لگن ها و همچنین در دیگر استخوان های بدن شوند.


استئونکروز استخوان لگن یا سیاه شدگی سر استخوان

در این شرایط، خون رسانی به استخوان لگن به آهستگی انجام می شود و باعث می شود که استخوان از بین برود و به اصطلاح بمیرد. گرچه این مورد می تواند دیگر استخوان ها را هم درگیر کند. این عارضه می تواند در اثر شکستگی لگن یا دررفتگی لگن یا در اثر استفاده طولانی مدت از استروئید ها، بروز کند.


در رفتگی لگن

همان طور که گفته شد در رفتگی لگن زمانی رخ می دهد که قسمت توپی شکل مفصل از قسمت کاسه ای شکل خارج شود. دررفتگی لگن درد بسیاری داشته و قابلیت حرکت را از پا سلب می کند. دیسپلازی لگن احتمال دررفتگی را افزایش می دهد. معمولاً با دررفتگی لگن، رباط ها آسیب می بینند.


درمان درد های لگنی

با توجه به عواملی که برای درد های لگنی وجود دارد، درمان متناسب با علت پدید آمدن درد انتخاب می شود. در مواردی کوفتگی یا گرفتگی خفیف عضلات با کمی استراحت و درمان های ساده خانگی حل می شود اما اگر آسیب جدی باشد به درمان های تخصصی تر نیاز است . بعد از معاینه توسط پزشک و نظر قطعی ایشان درباره آسیب دیدگی مشخص میشود. در درد های شدید لگنی معمولا بیمار استفاده از مسکن را برای تسکین درد انتخاب میکند اما به خاطر داشته باشید مسکن ها درد ها را پنهان می کنند و درمان آن نیستند در بسیاری از موارد  نادیده گرفتن درد ها و عدم درمان به موقع باعث پیشرفت بیماری می شود.

درمان های موقت و خانگی لگن درد

برای کاهش و تسکین در در ناحیه لگن می توان از کمپرس های سرد و گرم استفاده نمود. اگر ناحه لگن دچار التهاب باشد کمپرس سرد توصیه می شود. کمپرس گرم نیز با افزایش گردش خون د راین ناحیه، در کاهش درد های لگنی موثر است.

بعد از موارد گفته شده انجام تمرینات و حرکات کششی موثر است. این حرکات باید آرام انجام شوند تا باعث درد و آسیب بیشتر نشوند. استفاده از قرص های مسکن بدون نسخیه نیز می تواند موثر باشد.

اما در صورت مشاهده موارد زیر بای سریعا به پزشک مراجعه نمایید. این علامت ها نشان دهنده آسیب شدید و جدی در ناحیه لگن هستند که باید درمان های جدی را برای آن در نظر گرفت. تا از پیشرفت آسیب جلوگیری کرد.

  • تورم و التهاب در ناحیه ران و لگن
  • عدم تحمل وزن در هنگام حرکت
  • خونریزی از محل اسیب و درد غیر قابل تحمل
  • درد شدید در هنگام استراحت بدون دلیل

درمان هایی که جراحان معمولا پیشنهاد میکنند شامل :

  • تجویز دارو و فیزیتراپی
  • تزریقات مختلف متناسب با محل اسیب
  • جراحی ( در شکستگی و ترک خوردگی انجام می شود که درصد موفقت بالایی دارد. )

منبع : https://www.webmd.com/pain-management/guide/hip-pain-causes-and-treatment#3

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.