دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های زانو / تعویض مفصل زانو در جوانان ممکن است؟
۳ دقیقه
تعویض مفصل زانو در جوانان

تعویض مفصل زانو در جوانان ممکن است؟

آنچه می خوانید...

تعویض مفصل زانو در جوانان

تعویض مفصل زانو در جوانان به چه صورت است؟ همواره جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان آرتریت زانوی شدید ( ورم مفصل زانو) در افراد مسن انجام می گیرد. در صورتی که در افراد جوان تر در دهه 40 و 50 زندگی خود به آرتریت زانوی شدید مبتلا باشند و با روش های غیر جراحی بهبود نیابند، احتمالاً بنا به تشخیص پزشک تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند.

سن مناسب برای تعویض مفصل زانو

چه سنی برای انجام تعویض مفصل زانو مناسب است؟ پاسخ یکسانی برای همه افراد وجود ندارد زیرا شرایط بدنی افراد با یکدیگر متفاوت است. البته در صورت تشخیص پزشک و نیاز به انجام جراحی زانو در افراد جوان، مزایای جراحی از عوارض آن بیشتر است.

از مزایای تعویض مفصل زانو در جوانان می توان به افزایش کیفیت زندگی، کاهش درد و برخورداری از یک زندگی فعال اشاره کرد. به این ترتیب فرد به احتمال کمتری به بیماری های ناشی از کم تحرکی مبتلا می شود. که این خود یکی از مزیت های مهم است.

تعویض مفصل زانو در جوانان
تعویض مفصل زانو در جوانان

مزایا و معایب تعویض مفصل زانو

اولین عارضه تعویض مفصل زانو در جوانان فرسایش پروتز زانو می باشد. البته با پیشرفت تکنولوژی و بهبود جنس پروتز های زانو، این مورد دیگر نگرانی خاصی نباید ایجاد کند. البته میزان فرسایش پروتز زانو بستگی به میزان فعالیت فیزیکی و حرکتی بیمار دارد. بنابراین بیماران جوان تر که تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند بهتر است تا درباره انجام فعالیت های ورزشی احتیاط کنند و ترجیحاً فعالیت های پیشنهادی از طرف پزشک را انجام دهند.

فعالیت های مجاز بعد از تعویض مفصل زانو در جوانان

فعالیت های ورزشی زیر بعد از اتمام دوره نقاهت برای بیماران مجاز است:
– دوچرخه سواری
– ورزش های سبک بدون وسیله
– شنا کردن
– قایق رانی کم مقاومت
– پیاده روی
– وزنه برداری سبک

در زیر به برخی از فعالیت های ورزشی منع شده توسط انجمن زانو بعد از تعویض مفصل زانو اشاره می کنیم:

– بسکتبال
– بیس بال
– فوتبال
– هاکی
– ایروبیک پیشرفته
– ژیمناستیک
– دویدن
– وزنه برداری

قبل از شروع هرگونه فعالیت ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

نتیجه تعویض مفصل زانو در جوانان

طبق تحقیقی که صورت گرفته از 84 بیماری که زیر 55 سال سن داشتند، در 82 بیمار بهبود قابل توجهی در قابلیت حرکتی مشاهده شده است. بعد از گذشت 18 سال در 94 درصد موارد، زانو باز هم به خوبی حرکت داشته و مشکلی برای پروتز زانو پیش نیامده است. بنابراین تعویض مفصل زانو در جوانانی که به آرتریت حاد مبتلا هستند می تواند گزینه بسیار معقولی باشد.

عوارض تعویض مفصل زانو در جوانان

همانند هر جراحی دیگری این جراحی هم عوارضی دارد. همان طور که گفته شد اولین نگرانی از بابت تعویض مفصل زانو در جوانانی که فعالیت فیزیکی بالایی دارند، فرسایش و از بین رفتن پروتز زانو می باشد. از دیگر عوارض این جراحی می توان به عفونت، سفتی مفاصل و ایجاد لخته خونی اشاره کرد.

منبع : https://www.verywellhealth.com/knee-replacement-in-young-patients-2548661

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.