عکس عمل-تعویض-مفصل-زانو-از-نوع-نیمه-یا -ناکامل

عمل تعویض مفصل زانو از نوع نیمه یا  ناکامل 

عمل تعویض مفصل زانو از نوع نیمه یا  ناکامل

در طول جراحی تعویض مفصل زانو استخوان ها و غضروف های آسیب دیده با اجزای فلزی و پلی اتیلن مخصوص جایگزین می شوند. در جراحی تعویض مفصل زانو از نوع نیمه یا ناکامل که با نام تعویض جزئی مفصل زانو هم شناخته می شود، تنها بخشی از مفصل زانو تراشیده می شود و با اجزای مصنوعی جایگزین می گردد. این روش جراحی یک روش جایگزین برای تعویض مفصل زانوی کامل است و برای بیمارانی که تنها بخشی از زانو آسیب می بیند انجام می گیرد.

عکس عمل-تعویض-مفصل-زانو-از-نوع-نیمه-یا -ناکامل
عکس عمل-تعویض-مفصل-زانو-از-نوع-نیمه-یا -ناکامل

مزایای عمل تعوی مفصل زانو نیمه کامل 

تعویض جزئی مفصل زانو نیاز به برش های کوچک تری دارد و بیمار معمولاً زمان کمتری را در بیمارستان بستری می شود. همچنین بیمارانی که تحت این جراحی قرار می گیرند نسبت به بیمارانی که تحت جراحی تعویض کامل مفصل زانو قرار می گیرند، در مدت زمان کم تری می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بازگردند.
روش های درمانی مختلفی برای درمان آرتروز زانو وجود دارد که پزشک درباره این گزینه های درمانی توضیحات لازم را به بیمار می دهد و در مورد بهبود علائم بیماری آرتروز اطلاعات کافی می دهد.

فیلم عمل تعویض مفصل زانو جزئی

درمان آرتروز با تعویض مفصل زانو نیمه کامل 

آرتروز زانو به معنای آسیب به غضروف های حمایت کننده استخوان مفصل زانو است. این آسیب دیدگی می تواند کامل یا جزئی باشد. زانو به سه بخش اصلی تقسیم شده است:
– قسمت داخلی زانو
– قسمت خارجی زانو
– قسمت جلویی زانو که بین کشکک زانو و استخوان ران قرار دارد.
آرتروز زانوی شدید که متمرکز به یک بخش از زانو می باشد می تواند با جراحی جزئی تعویض مفصل زانو درمان شود. در طول این روش جراحی بخش های آسیب دیده زانو با اجزای فلزی و پلی اتیلن جایگزین می گردند. استخوان ها و غضروف های سالم و همچنین رباط ها محفوظ باقی می مانند.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

مزایای جراحی تعویض جزئی مفصل زانو

تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است و اکثر بیمارانی که تحت این جراحی قرار گرفته اند نتایج قابل قبولی را مشاهده کرده اند. مزایای این جراحی به شرح زیر است:
– دوران نقاهت سریع تر
– درد کمتر بعد از جراحی
– خونریزی کمتر

عوارض جراحی  تعویض مفصل زانوجزئی

از عوارض این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– تسکین درد را کمتر می توان پیش بینی نمود
– احتمال نیاز به جراحی تعویض مفصل کامل زانو در آینده وجود دارد.

روند جراحی جزئی تعویض مفصل زانو

این روش جراحی حدوداً به 1 تا 2 ساعت زمان نیاز دارد. جراح برشی در جلوی زانو ایجاد می کند. سپس سه بخش از زانو مورد بررسی قرار می گیرند و بخشی که نیاز به جراحی دارد مشخص می شود و بخش هایی که سالم هستند هم شناسایی می گردند.
در صورتی که در حین جراحی پزشک تشخیص دهد که جراحی جزئی تعویض مفصل زانو برای بیمار مناسب نیست احتمال دارد جراحی کامل تعویض مفصل زانو انجام بگیرد.
بعد از برش دادن نواحی مشخص و جایگذاری مواد مصنوعی محل با بخیه هایی مناسب بسته می شود و بیمار به اتاق ریکاوری انتقال می یابد.
منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/unicompartmental-knee-replacement/

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *