دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن
۳ دقیقه
انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن

انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن

آنچه می خوانید...

انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن

شکستگی لگن و مفصل های ران یکی از خطرناکترین شکستگی ها به خصوص در افراد سالمند است. زیرا تعویض مفصل، و یا ترمیم مفصل در افراد مسن به علت داشتن پوکی استخوان و ضعیف بودن استخوان ها بسیار سخت است.

در افراد مسن به علت نداشتن تعادل کافی و بینایی ضعیف احتمال زمین خوردن و یا افتادن از پله ها زیاد است و بخاطر ضعف در استخوان ها حتی ممکن است با افتادن حتی از ارتفاع کم شکستگی در لگن و ران ایجاد شود.

با ما همراه باشید تا با نظرات دکتر کاوه قرنی زاده، متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل، در مورد انواع شکستگی های مفصل ران و لگن و درمان آن آشنا شوید.

علت شکستگی مفصل ران و لگن چیست؟

شکستگی لگن و گردن ران ممکن است در همه افراد در اثر بی احتیاطی رخ دهد، ممکن است در اثر افتادن از ارتفاع، انجام بعضی از حرکات اشتباه، پوکی استخوان و خوردن ضربه به پا باعث در رفتگی یا شکستن لگن و مفصل ران شود.

انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن
انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن

علائم شکستگی مفصل ران و لگن

بعد از آسیب دیدن فرد، مطمئنا در تکان دادن طبیعی پا مشکلاتی ایجاد می شود. و انجام این حرکات ممکن است با درد شدیدی همراه باشد. به طوری که فرد کاملا متوجه می شود که آسیبی جدی در مفصل ران و لگن او رخ داده است.

از دیگر نشانه های شکستن لگن و مفصل ران، ناتوانی در ایستادن و حرکت دادن پا، سیاه شدن سر استخوان ران، تورم در قسمت گردن ران هستند. در برخی از موارد شدید امکان خونریزی هم وجود دارد.

انواع شکستگی لگن و گردن ران کدامند؟

انواع شکستگی های گردن ران و لگن از لحاظ موقعیت مکانی به سه نوع است:

  • شکستگی گردن ران
  • شکستگی اینترتروکانتریک
  • شکستگی استخوان ساب تروکانتریک

در شکستگی گردن ران، قسمت داخلی لگن آسیب می بیند، این شکستگی می تواند در خون رسانی به استخوان ران مشکل ایجاد کند، که همین امر باعث سیاه شدن سر استخوان ران می شود.

در شکستگی اینترتروکانتریک آسیب به قسمت استخوان لگن واردمی شود.

شکستگی استخوان ساب تروکانتریک یکی از سخت ترین شکستگی های لگن و سر ران است که آسیب های جدی را در پی دارد، این شکستگی ممکن است باعث شکستگی در قسمت های مختلف استخوان شود.

تنها متخصص ارتوپدی قادر به تشخیص نوع شکستگی لگن و سر ران شما می باشد.

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.