انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن

انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن

شکستگی لگن و مفصل های ران یکی از خطرناکترین شکستگی ها به خصوص در افراد سالمند است. زیرا تعویض مفصل، و یا ترمیم مفصل در افراد مسن به علت داشتن پوکی استخوان و ضعیف بودن استخوان ها بسیار سخت است.

در افراد مسن به علت نداشتن تعادل کافی و بینایی ضعیف احتمال زمین خوردن و یا افتادن از پله ها زیاد است و بخاطر ضعف در استخوان ها حتی ممکن است با افتادن حتی از ارتفاع کم شکستگی در لگن و ران ایجاد شود.

علت شکستگی مفصل ران و لگن چیست؟

شکستگی لگن و گردن ران ممکن است در همه افراد در اثر بی احتیاطی رخ دهد، ممکن است در اثر افتادن از ارتفاع، انجام بعضی از حرکات اشتباه، پوکی استخوان و خوردن ضربه به پا باعث در رفتگی یا شکستن لگن و مفصل ران شود.

انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن
انواع شکستگی های اطراف مفصل ران و لگن

علائم شکستگی مفصل ران و لگن

بعد از آسیب دیدن فرد، مطمئنا در تکان دادن طبیعی پا مشکلاتی ایجاد می شود. و انجام این حرکات ممکن است با درد شدیدی همراه باشد. به طوری که فرد کاملا متوجه می شود که آسیبی جدی در مفصل ران و لگن او رخ داده است.

از دیگر نشانه های شکستن لگن و مفصل ران، ناتوانی در ایستادن و حرکت دادن پا، سیاه شدن سر استخوان ران، تورم در قسمت گردن ران هستند. در برخی از موارد شدید امکان خونریزی هم وجود دارد.

انواع شکستگی لگن و گردن ران کدامند؟

انواع شکستگی های گردن ران و لگن از لحاظ موقعیت مکانی به سه نوع است:

  • شکستگی گردن ران
  • شکستگی اینترتروکانتریک
  • شکستگی استخوان ساب تروکانتریک

ویدئو مقابل را از دکتر قرنی زاده مشاهده نمایید.

در شکستگی گردن ران، قسمت داخلی لگن آسیب می بیند، این شکستگی می تواند در خون رسانی به استخوان ران مشکل ایجاد کند، که همین امر باعث سیاه شدن سر استخوان ران می شود.

در شکستگی اینترتروکانتریک آسیب به قسمت استخوان لگن واردمی شود.

شکستگی استخوان ساب تروکانتریک یکی از سخت ترین شکستگی های لگن و سر ران است که آسیب های جدی را در پی دارد، این شکستگی ممکن است باعث شکستگی در قسمت های مختلف استخوان شود.

رایج ترین انواع شکستگی لگن عبارتند از:

  • شکستگی گردن فمور. شکستگی گردن فمور در فاصله کمی از مفصل ران اتفاق می افتد. این نوع شکستگی در بین افراد مسن شایع است و می تواند با پوکی استخوان مرتبط باشد. این نوع شکستگی ممکن است عارضه‌ای ایجاد کند زیرا شکستگی معمولاً جریان خون به سر استخوان ران را که مفصل ران را تشکیل می‌دهد قطع می‌کند.

تنها متخصص ارتوپدی قادر به تشخیص نوع شکستگی لگن و سر ران شما می باشد.


شکستگی هیپ اینترتروکانتریک. 
شکستگی بین تروکانتریک لگن در فاصله بیشتری از مفصل ران شما اتفاق می افتد. این نوع شکستگی معمولاً خون رسانی به استخوان شما را قطع نمی کند و ممکن است ترمیم آن آسان تر باشد.

اکثر شکستگی های لگن به تعداد نسبتاً مساوی در این دو دسته قرار می گیرند. نوع دیگری از شکستگی، به نام شکستگی استرسی لگن، ممکن است تشخیص آن دشوارتر باشد. این یک ترک مویی در استخوان ران است که ممکن است کل استخوان شما را درگیر نکند. استفاده بیش از حد و حرکات تکراری می تواند باعث شکستگی استرس شود. علائم این آسیب ممکن است شبیه علائم تاندونیت یا کشیدگی عضلات باشد.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل زانو در بخش نظرات سایت بپرسید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *