امروزه آسیب و دررفتگی مفاصل در اندام های بدن در بین افراد شایع می باشد . از آنجائیکه مفاصل نقش اصلی در حرکت اعضای بدن دارد در بیشتر موارد در صورت آسیب آنها فرد را از انجام فعالیت روزمره بازمی دارد . به همین دلیل تشخیص و درمان به موقع از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد . فردی که این اختلالات را تشخیص و درمان می کند متخصص ارتوپدی می باشد .

متخصص ارتوپد کیست ؟

ارتوپد از ریشه یونانی به معنای ارتو به معنای راست کردن و پد به معنای کودک می باشد که در گذشته این واژه برای درمان کودکانی که دارای کجی مفاصل بودند استفاده می شد. با گذشت زمان این رشته شاخه ای از پزشکی شد که به درمان از طریق جراحی و غیر جراحی در سیستم حرکتی بدن می پردازد . فرد بعد از اخذ مدرک دکتری از دانشکده پزشکی ، دوره 4 ساله تخصصی ارتوپدی را می گذارند و بعد از آن از فرد آزمونی گرفته می شود که در صورت قبولی در آن فرد می تواند بورد تخصصی را دریافت کند . به دلیل تنوع در اندام های حرکتی بدن پزشک در یکی از شاخه های مربوط به اندام ها فعالیت می کند که شایع ترین آنها موارد ذیل می باشد :

برای اطلاع از بهترین متخصص ارتوپد زانو در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید.

ارتوپد-زانو-در-غرب-تهران
ارتوپد-زانو-در-غرب-تهران

انواع درمان های متخصص ارتوپدی

درمان مشکلات مربوط به آسیب استخوان ها و مفاصل در اثر شکستگی ، کشیدگی تاندون و آشیل، رگ به رگ شدن ، پارگی تاندون و رباط ها

درمان سائیدگی و پوسیدگی مفاصل بدن مانند آرتروز

درمان عفونت و تومور در استخوان و مفاصل

درمان نقض های مادرزادی مفاصل

انواع جراحی های متخصص ارتوپدی

تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم

در تعویض مفصل ران minimal invasive total hip arthroplasty (MIS THR)، مفصل مصنوعی جایگزین مفصل ران می شود. برشهای مختلف جراحی جهت انجام این عمل وجوددارد.این روش، بسیار ایمن و موثر می باشد

در روش تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم، هدف، جایگزین کردن مفصل مصنوعی به جای مفصل آسیب دیده است. با این تفاوت که برش  کوچک تری(کمتر از ۱۰ ساتیمتر)  با حداقل اسیب به عضلات ایجاد میشود .این روش در کنترل درد و تسریع روند بهبودی موثر می باشد.

این روش با بی حسی نخاع صورت می گیرد و محل برش ها بر اساس جثه ی بیمار و ماهیت شیوه تعیین می شود.

آرتروپلاستی مفصل ران

جراحی آرتروپلاستی مفصل ران، به منظور رفع و درمان مشکلات مربوط به مفصل ران توسط متخصص ارتوپدی انجام می شود. این جراحی با دستگاهی به نام آرتروسکوپ (دوربین) کنترل می شود.

دلایل جراحی آرتروسکوپی مفصل ران

همان طور که گفته شد، این جراحی به درمان مشکلات مفصل زانو از جمله موارد زیر می پردازد:

آسیب سطح غضروف

تغییر فرم استابولار فمور

سینوویت (التهاب مفصل)

آرتروز اولیه

در نهایت تشخیص مناسب بودن این روش جراحی برای شما، بر عهده پزشک است. این نکته را در نظر داشته باشید که شرایطی از قبیل دیسپلازی مفصل ران، بیماری پرتس و یا اختلالات مربوط به اپی فیز فمورال، با جراحی باز درمان بهتری خواهند داشت.

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن یا تعویض مفصل ران توسط متخصص ارتوپدی، یکی از مهم ترین و حساس ترین جراحی ها در بدن انسان است. ممکن است فرد در اثر تروما، افتادن از ارتفاع  و دراثر داشتن  پوکی استخوان ( به خصوص در سالمندان )، دچار آسیب های جدی در ناحیه لگن شود. ممکن است این آسیب ها در حدی جدی و گسترده باشند که پزشک پیشنهاد تعویض مفصل لگن و جایگزین کردن مفصل مصنوعی را پیشنهاد دهد.

درمان شکستگی هیپ به روش بسته

در برخی از شکستگی های مربوط به هیپ یا لگن و ران، ممکن است که پزشک  از روش بسته برای درمان شکستگی استفاده کند. روش بسته برای درمان شکستگی لگن، بدون نیاز به شکافتن پوست است، و نیازی به عمل جراحی باز نیست. در این روش استخوان فرصتی دوباره برای رشد و ترمیم سریع تر خواهد داشت.

یکی از شرایطی که پزشک تصمیم به جا اندازی بسته شکستگی می گیرد، زمانی است که فرد را بلافاصله بعد از بروز شکستگی به مطب متخصص برسانند، همچنین میزان و مکان شکستگی در این روش درمانی بسیار مهم است.

پیوند استخوان

پیوند استخوان، ممکن است در هر نقطه از بدن انجام شده، و طی اعمال جراحی توسط متخصص ارتوپدی،  یک استخوان سالم  را به نوع آاسیب دیده آن پیوند زنند. پزشک می تواند از استخوان های لگن، پا، و دنده جهت پیوند استخوان استفاده کند.

هنگامی که استخوان شکسته می شود، مراحل درمان شروع شده و در حالتی  که این شکستگی عمیق نباشد، سلول ها می توانند آن را ترمیم کنند، اگرچه نتایج حاصل از این شکستگی ممکن است آسیب زیادی به استخوان بزند، در این شرایط استخوان شکسته شده بدون پیوند درمان نمی شود.

در صورت استفاده از مواد مصنوعی، روش درمان دیگر از نوع سنتی آن نبوده، و از شروع تا پایان مراحل پیوند ملزم به استراحت مطلق و عدم تحرک هستند.

برای اطلاع از بهترین فوق تخصص ارتوپد در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید.