۳ دقیقه
درمان کوتاهی پا

درمان کوتاهی پا

آنچه می خوانید...

درمان کوتاهی پا

احساس کوتاهی پا یا لنگش به معنی راه رفتن غیرعادی و یا ره رفتن با الگوی خاص است . علل مختلفی باعث ایجاد آن می شوند که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم .

 استفاده از یک عصا ممکن است تا حدودی این حالت را اصلاح کند و راه رفتن بیمار را بهتر کند .دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی  و فلوشیپ تعویض مفصل از جراحی برای درمان این اختلال  انجام می شود . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید.

علت کوتاهی پا

دلایلی از جمله موارد ذیل باعث لنگش یا احساس کوتاهی پا در هنگام راه رفتن می شود :

 • احساس درد

دلیل اصلی لنگش در مفصل لگن که به آرتروز دچار شده ، درد است . در این موارد ، فرد تلاش می کند فشار کمتری را بر روی پای مبتلا وارد کند و همچنین زمان کمتری از راه رفتن را بر روی پای دردناک سپری کند . در نتیجه قدم های کوچک ترو سریع تری را با پای دردناک خود برمی دارد . همزمان که حرکت شما کم می شود ، دامنه حرکتی مفصل لگن کم می شود . ممکن است پا به سمت داخل و یا خارج بچرخد و در همان حالت باقی بماند .

 • کج شکلی یا کوتاهی اندام تحتانی
 • برخی از بیماری های عصبی مانند ضعف عضلات اندام
 • کوتاهی اندام مبتلا ، هم به دلیل چسبندگی عضلات خم کننده لگن و هم به دلیل کولاپس سطوح مفصلی ممکن است اتفاق بیافتد . بنابراین علل لنگش و برهم خوردن الگوی راه رفتن چند عاملی است . صدمات اعصاب محیطی و یا فلج اطفال هم ممکن است سبب ضعف در اندام تحتانی و در نتیجه لنگش شود.
درمان کوتاهی پا
درمان کوتاهی پا

درمان کوتاهی پا

بیماران دارای مفصل لگن آسیب دیده ، الگوی خاصی از راه رفتن را دارند که در آن ، هنگام قدم برداشتن ، تنه خود را به سمت پای مبتلا خم می کنند و به جلو می روند . استفاده از یک عصا ممکن است تا حدودی این حالت را اصلاح کند و راه رفتن بیمار را بهتر کند .

محدودیت در کارهای روزمره

مفصل لگنی که دچار آرتروز می شود ، به خشکی مفصل دچار می شود . با بروز این نشانه ، بیمار نمی تواند برخی از کارهای گذشته را انجام دهد . حتی اگر دردی در مفصل احساس نکند ، علائم خشکی مفصلی ممکن است بر زندگی او تاثیر بگذارد . در ابتدا ممکن است برای خم شدن و برداشتن اشیاء مشکل داشته باشید و برای رسیدن به زمین ، کمر خود را خم کرده و بر روی زانوهایتان بنشینید. ممکن است به سختی از ماشین پیاده یا سوار آن شوید . کوتاه کردن ناخن انگشتان پا ، پوشیدن جوراب و یا بستن بند کفش ممکن است برایتان دشوار باشد . با بروز چنین مشکلاتی معمولا بیماران ، مفصل لگن خود را در یک حالت غیرعادی قرار می دهند تا بتوانند کارهای گفته شده را انجام دهند . ولی با گذشت زمان ، فرد حتی با تغییر حالت در پای آسیب دیده هم ، قادر به انجام کارهایش نخواهد بود .

ابزارهای کمکی

وسایل کمکی مانند گیره و یا پاشنه کش در این مرحله می تواند مورد استفاده قرار گیرد . با گذشت زمان ممکن است حتی قادر به لباس پوشیدن هم نباشد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

شکستگی مفصل ران 

انواع شکستگی اطراف  مفصل ران و لگن

علل دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

یک پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  پسرم تو سن دو سالگی استخوان ران پا چپش شکست و دو ماه کامل تو گچ اسپایکا بود
  الان حدود ۶ سالشه پای چپش که شکسته بوده از پای راستش کوتاهتره حدود ۷ الی ۸ میلیمتر
  چکار کنیم؟ راهکارش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *