دکتر کاوه قرنی زاده / آرتروز / صدا دادن زانو به معنای آرتروز است؟
۴ دقیقه
صدا دادن زانو به معنای آرتروز است؟

صدا دادن زانو به معنای آرتروز است؟

آنچه می خوانید...

صدا دادن زانو به معنای آرتروز است؟

صدا دادن زانو مورد شایعی است که بسیاری از مردم را نگران می کند. صدای تق تق، غژ غژ و صداهای مشابه بسیار شایع هستند. در اغلب موارد این صداها خفیف تر و در برخی موارد شدید تر هستند. آیا نیاز به نگرانی در مورد این صداها است؟ آیا در صورتی که این صداها را می شنوید حتماً به آرتروز زانو مبتلا شده اید؟ برخی بر این باورند که نیازی به نگرانی نیست و برخی دیگر این موضوع را بیش از حد جدی می گیرند و نگران می شوند. ولی شواهد چه چیزی نشان داده است؟ با ما همراه باشید.

مفصل زانو و کارکرد آن

مفصل زانو ناحیه ای در پا است که سه استخوان به یکدیگر می رسند. استخوان ساق پا یا استخوان شین یا تیبیا، استخوان ران یا فمور و پاتلا یا کشکک زانو سه استخوانی هستند که در این مفصل به یکدیگر می رسند. استخوان دیگری به نام فیبولا در نزدیکی مفصل زانو قرار دارد که غضروفی که نقش اساسی در بروز آرتروز دارد، در این ناحیه وجود ندارد.
سطوح این سه استخوان با لایه ی نرمی از غضروف پوشانیده شده است که به نام غضروف ارتیکولار شناخته می شود. به علاوه نوع دیگری غضروف در ناحیه وجود دارد که با نام غضروف منیسک شناخته می شود و بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد و به عنوان ضربه گیر یا جاذب نیروهای وارده عمل می کند. غضروف آرتیکولار و منیسک مفصل زانو، در بروز آرتروز زانو نقش اساسی دارند.

صدا دادن زانو به معنای آرتروز است؟
صدا دادن زانو به معنای آرتروز است؟

زمانی که افراد به بیماری آرتروز مبتلا می شوند، آسیب در اصل به بخش غضروف منیسک و آرتیکولار وارد می شود. در اغلب موارد آرتروز زانو منجر به پارگی و خوردگی غضروف ناحیه می شود. از آنجائیکه این بیماری به مرور پیشرفت می کند، سطح غضروف سخت و ناهماهنگ می شود و در نتیجه استخوان زیر غضروف نمایان می شود. زمانی که غضروف زانو به عقب و جلو خم می شود، این سطوح سخت شده، منجر به ایجاد صدا می شوند.

صدا دادن زانو

شایع ترین صدایی که از مفصل زانو تجربه می شود به نام کرپیتوس شناخته می شود. کرپیتوس سخت و فرساینده است و زمانی که زانو حرکت می کند، می تواند شنیده یا احساس شود. در اغلب موراد زمانی که کف دست ها بر روی کشکک زانو قرار گیرد و زانو خم و راست شود، کرپیتوس صدا می کند و یا احساس می شود. کرپیتوس به دلیل سطوح سفت شده یا در نتیجه تورم مفصل زانو و در اثر حرکت کردن مفصل ایجاد می شود. گاهی اوقات با پیشرفت بیماری آرتروز زانو، چرخش زانو و تغییر زاویه زانو می تواند منجر به وخامت فرسایش زانوها شود.

دیگر صداها شامل تقه کردن زانو هم وجود دارد که این صداها معمولاً بیشتر از صدای کرپیتوس شنیده می شود. این صداها معمولاً بیشتر بروز می کنند و در برخی موقعیت ها یا حرکات خاص و نه در همه موقعیت ها ایجاد می شوند. صدای تقه زانو زمانی که به صورت ناگهانی به تاندون زانو ضربه وارد می شود، می تواند جزو صداهای معمول باشد. در برخی موارد هم می تواند نشانه آسیب داخلی به مفصل باشد. زمانی که این صدا همراه با درد شدید، تورم و دیگر علائم باشد، می تواند نشانه خطرناکی باشد و پزشک نیاز به انجام آزمایشات بیشتری داشته باشد.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

شواهد مربوط به صدا دادن زانو

در مورد صدا دادن زانو تحقیقاتی صورت گرفته است و احتمال بروز آرتروز زانو مورد بررسی قرار گرفته است. در مطالعه ای افرادی که صدا دادن زانو را تجربه می کنند، به این صدا امتیاز داده اند. این که تا چه اندازه متوجه صدای کرپیتوس می شوند و همچنین در چه شرایطی متوجه این صدا می شوند. افرادی که صدا دادن زانو را تجربه می کنند در آینده به احتمال بیشتری به آرتروز زانو مبتلا می شوند.

پزشکان بر این باورند که کرپیتوس در اغلب موارد نشانه اولیه یک مشکل جدی تر در مفصل زانو است. گرچه صدا دادن زانو به معنای نیاز به انجام جراحی نیست، می تواند نشانه اولیه آرتروز زانو باشد. اگر بخواهیم خوشبینانه نگاه کنیم، صدا دادن به معنای نیاز فوری به انجام جراحی تعویض مفصل زانو نیست و همچنین آرتروز در مراحل پیشرفته نیست. بنابراین نیازی به انجام درمان های پیشرفته نیست. از سوی دیگر افرادی که هیچ صدایی در مفصل زانو ندارند هم دیده شده است که به آرتروز مبتلا می شوند.

منبع : https://www.verywellhealth.com/do-noisy-knees-mean-you-ll-develop-arthritis-4138630

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.