دکتر کاوه قرنی زاده / پوکی استخوان / علائم پوکی استخوان
۲ دقیقه

علائم پوکی استخوان

آنچه می خوانید...

علائم پوکی استخوان

پوکی استخوان نوعی بیماری اسکلتی می باشد که در آن مقاومت استخوان ها کاهش پیدا کرده و احتمال شکستگی وجود دارد.  این اختلال اسکلت بدن باعث تحلیل رفتن استخوان ها و شکستگی های متعدد درآن ها می شود. این بیماری بیشتر در بین خانم ها مشاهده می شود.  استخوان در حالت نرمال شامل پروتئین، کلاژن و کلسیم می شود که همگی باعث استحکام استخوان ها می شود.طبق نظر پزشکان این بیماری در اثر کمبود کلسیم و ویتامین D در بدن اتفاق می افتد.  استخوان هایی که دچار بیماری پوکی استخوان می شود با کوچکترین آسیب دیدگی می شکنند، آسیب دیدگی ها که در حالت عادی باعث شکستگی نمی شدند. شکستگی هم می تواند به صورت ترک (مثل شکستگی لگن) باشد هم شکستگی خرد و له شده (مانند شکستگی فشاری ستون فقرات) می شود. ستون فقرات، لگن و مچ دست شایع ترین نواحی بدن هستند که که در اثر پوکی دچار شکستگی می شوند. اگر چه شکستگی استخوان ناشی از پوکی استخوان تقریبا در هر استخوانی ممکن است بوجود بیاید. در این بیماری به دلیل فشره شدن مهره ها در حین شکستگی منجر به کیفوز(قوزپیرقوز )پیشرونده ستون مهره ها می شود.

علل پوکی استخوان

 1. شیوع پوکی استخوان در خانم ها بیشتر از آقایان می باشد.
 2. افرادی که دارای اندام ظریف و کوچک هستند بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند.
 3. سابقه این بیماری در اعضای خانواده
 4. سابقه شکستگی استخوان در سنین بزرگسالی
 5. نوشیدن زیاد مشروبات الکلی
 6. عدم تحرک و فعالیت ورزشی
 7. مصرف مواد غذایی بدون کلسیم
 8. کشیدن سیگار
 9. عدم جذب درست مواد غذایی در اثر برخی بیماری نظیر سلیاک
 10. کاهش میزان هورمون تستوسترون در مردان
 11. عوارض ناشی از روش درمانی از جمله شیمی درمانی که باعث رسیدن به یائسگی در زود هنگام می شود.
 12. پوکی استخوان در اثرکاهش میزان استروژن که معمولا در بیماران امنوره دیده می شود می شود. این بیماری بیشتر در بین خانم هایی که ورزش های سنگین کرده و چربی بدن آنها کاهش می یابد.

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 9 =