دلایل و درمان لنگیدن پای کودک - دکتر قرنی زاده

دلایل و درمان لنگیدن پای کودک

لنگیدن پای کودک برای والدین می‌تواند یک صحنه‌ی ناراحت کننده باشد. همه‌ی کودکان در دوره‌ای از زندگی ممکن است دچار لنگیدن شوند اما اگر این مشکل بیشتر از یک هفته طول بکشد و با علائم دیگری همراه باشد باید توسط پزشک متخصص ارتوپدی با تجربه تحت بررسی قرار بگیرد.
دلایل مختلفی می‌تواند منجر به لنگیدن پای کودک شود. بنا بر اظهار نظر متخصصان دلایلی که باعث لنگیدن پای کودک می‌‌شود با دلایلی که منجر به لنگیدن در نوجوانان می‌شود متفاوت بوده و روش‌ها درمان آن نیز متفاوت است. در اغلب موارد در سنین نوجوانی دلیل لنگیدن مشخص است اما در کودکان احتیاج به بررسی‌های بیشتری توسط پزشک ارتوپد دارد و موضوع بحث این مقاله از سایت دکتر قرنی زاده خواهد بود.

دلایل لنگیدن در کودکان و درمان آنها

در کودکان خردسال که تازه شروع به راه رفتن کرده‌اند تشخیص علت لنگیدن کمی دشوار است. ممکن است این مشکل به دلیل آسیب‌هایی در کمر، لگن، زانو و یا حتی مچ پا باشد. خردسالان نوپا نمی‌توانند در مورد مکان درد و احساس درد صحبت کنند و تنها لنگیدن می‌تواند نشانه‌ای از بروز ناهنجاری در راه رفتن کودک باشد. در ادامه به بررسی برخی از شایعترین دلایل لنگیدن پا در کودکان می‌پردازیم:

1. سینوویت گذرا

سینوویت گذرا شایع‌ترین دلیل لنگیدن در کودکان است. لنگیدنی که به دلیل سینوویت گذرا ایجاد شود معمولاُ موقتی است. علت ایجاد آن در اکثر مواقع ناشناخته است اما می‌تواند به دلیل التهاب مفصل ران پس از یک سرماخوردگی یا برخی بیماری‌های ویروسی دیگر ایجاد می‌شود. این بیماری علاوه بر لنگیدن ممکن است علائم دیگری مانند تب، درد زانو یا ران و عدم تمایل به راه رفتن همراه باشد

↲ درمان لنگیدن کودک به دلیل سینوویت گذرا

سینوویت گذرا معمولاُ بعد از یک الی دو هفته به صورت خود به خود از بین می‌روند. در صورت مراجعه به پزشک استراحت و تجویز داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی جهت التیام علائم تجویز می‌شود.

2. واکسیناسیون

تزریق عضله‌ای واکسن که در باسن صورت می‌گیرد گاهی می‌تواند منجر به درد و یا آسیب‌های موقت شود که باعث لنگیدن کودک می‌شود.

↲ درمان لنگیدن پای کودک به دلیل واکسیناسیون

اگر لنگیدن به دلیل واکسیناسیون ایجاد شده باشد بعد از چند روز این مشکل برطرف می‌شود و نیاز به درمان خاصی نیست. در صورتی که مشکل لنگیدن به تدریج برطرف نشود برای بررسی‌های بیشتر به پزشک مراجعه نمائید.

✍️ بیشتر بخوانید: درمان کف پای صاف در کودکی

3. ضربه و یا آسیب

اگر کودک شما در ابتدا که شروع به راه رفتن کرد بدون مشکل راه می‌رفت و بعد از چند ماه و یا چند سال ناگهان شروع به لنگیدن کرد امکان دارد در بیرون از منزل (در مهدکودک، مدرسه و یا زمین بازی) دچار آسیب و حادثه شده باشد. کودکانی که قادر به صحبت کردن هستند در اکثر موارد می‌توانند علت ضربه و یا نوع آسیب را توضیح دهند اما در خردسالانی که هنوز به خوبی نمی‌توانند صحبت کنند یافتن علت ضربه و آسیب کمی دشوار است. لنگیدن جزئی می‌تواند نشانه‌ای از یک آسیب خفیف باشد اما لنگیدن همراه با درد و یا لنگیدنی که به مرور بهتر نمی شود نشانه‌ای از شکستگی استخوان است.

↲ درمان لنگیدن پای کودک به دلیل ضربه و یا آسیب

در مواردی که لنگیدن منجر به بروز درد شدید نمی‌شود ابتدا باید کودک را تشویق کرد تا به میزان کافی استراحت کند، در صورتی که درد شدت یافت و یا لنگیدن بعد از چند روز بهتر نشد باید به پزشک مراجعه نمائید.
همچنین در صورتی که همراه لنگیدن علائمی مانند تب، تورم، بی‌حسی، اختلال در حرکت، احساس درد هنگام لمس مشاهده کردید باید به صورت فوری به مرکز درمانی مراجعه نمائيد.

4. عفونت استخوان و مفصل

زمانی که لنگیدن با علائمی مانند تب، درد و کبودی همراه باشد، همچنین در مواردی که کودک از راه رفتن امتناع کند باید به صورت فوری علائم توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.
این علائم ممکن است به دلیل عفونت استخوان و یا مفصل باشد. عفونت استخوان و مفصل یک اورژانس پزشکی محسوب می‌شود. عفونت‌ها ممکن است به دلیل یک عفونت باکتریایی در استخوان‌های در حال رشد و یا در مفاصل نزدیک به آن باشد که علاوه بر لنگیدن باعث تورم و درد نیز می‌شود.

↲ درمان لنگیدن پای کودک به دلیل عفونت استخوان و مفصل

در اولین قدم درمان با داروهای آنتی بیوتیک توصیه می‌شود. گاهی اوقات جهت پیشگیری از آسیب‌های شدیدتر نیاز به جراحی جهت تخلیه‌ی عفونت است.

سایر دلایل غیر شایع لنگیدن در کودکان

سایر دلایل غیر شایع لنگیدن در کودکان

+ بیماری لایم

اگر به تازگی به مناطقی سفر داشته‌اید که دارای کنه بوده است ممکن است لنگیدن کودک به دلیل ابتلا به بیماری لایم باشد.

+ سفتی مفاصل

اگر کودک فقط صبح‌ها می‌لنگد می‌تواند نشانه‌ای از سفتی مفصل و یا آرتریت باشد، به خصوص اگر همراه با لنگیدن، التهاب و  تورم نیز  وجود داشته باشد.

+ انواع تومورها

برخی از تومورها می‌توانند در استخوان و بافت نرم رشد کنند و باعث ایجاد درد و لنگیدن شود.

+ اختلالات مادرزادی

در رفتگی مادرزادی لگن یکی از مشکلاتی است که موجب اختلاف اندازه‌ی پای کودک و لنگیدن می‌شود. این نوع لنگیدن از همان زمان شروع راه رفتن کودک مشخص است.

عارضه های نگران کننده لنگیدن پا در کودکان

لنگیدن پا در کودکان می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات مختلفی باشد که در بعضی موارد خطرناک و در بعضی دیگر موقتی و گذرا هستند. برخی از علل شایع لنگیدن پا در کودکان و عارضه‌هایی که ممکن است در اثر آن ایجاد شود عبارت اند از:

۱- ضعف عضلات

ضعف عضلات پا می‌تواند باعث لنگیدن شود. کمربندی عضلات پا و مشکلات در حرکت آزادانه می‌تواند نشانه‌های ضعف عضلات باشد.

۲- طول نامتناسب اعضا

در برخی موارد، طول نامتناسب اعضا می‌تواند لنگیدن پا را تحریک کند. این ممکن است به دلیل اختلالات رشدی یا مشکلات استخوانی مانند پای متعاقب یا تورم مفصل باشد.

۳- آسیب عصبی

مشکلات عصبی می‌توانند نیروی عضلانی را تحت تأثیر قرار داده و لنگیدن پا را ایجاد کنند. مثالی از این مشکلات می‌تواند صدمه عصبی، اختلالات درگیر کردن عصب‌ها در مناطق کمری، پا یا کمربندی عصبی باشد.

۴- مشکلات استخوانی

برخی اختلالات استخوانی مانند سکوی متعاقب، درد ران، گردن فموری و همچنین شکستگی استخوان می‌توانند لنگیدن پا را تسهیل کنند.

۵- اختلالات مثانه

در برخی موارد، مشکلات مثانه می‌توانند موجب لنگیدن پا شوند. این ممکن است به دلیل اختلالات عصبی در ناحیه لگن و کمر باشد.

۶- اختلالات مربوط به مفاصل

اختلالات مربوط به مفاصل مانند آرتریت یا التهاب مفاصل می‌توانند باعث لنگیدن پا شوند.

 و در نهایت…

لنگیدن در کودکان غیرطبیعی نیست و در اغلب موارد دلایلی مانند یک آسیب جزئی باعث ایجاد آن می‌شود. اما در برخی موارد یک مشکل جدی مانند شکستگی، ناهنجاری‌های ساختاری، التهاب مفصل، عفونت استخوان، عفونت مفصل و سایر موار ممکن است باعث لنگیدن پای کودک شود. اگر کودکی بیش از 48 ساعت می‌لنگید و یا از ابتدای راه رفتن با لنگیدن راه می‌رفت باید هرچه سریعتر توسط متخصص اطفال یا بهترین پزشک ارتوپد بررسی شود.

*~ سوالات متداول درباره لنگیدن پای کودکان ~*

لنگیدن پا در کودکان نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

بله، در صورتی که کودک شما لنگیدن پا داشته باشد، توصیه می‌شود بهترین راه این است که با پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید. دکترمی‌تواند علت لنگیدن را تشخیص داده و درمان مناسب را تعیین کند.

لنگیدن پا در کودکان همیشه خطرناک است؟

نه، لنگیدن پا در برخی از موارد ممکن است به دلیل موقتی باشد و به مرور زمان خودبخود برطرف شود. با این حال، در صورتی که لنگیدن پا به طور مداوم و مشکلاتی مانند درد، تورم یا محدودیت حرکت همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

لنگیدن پا در کودکان ممکن است به دلیل مشکلات مثانه باشد؟

بله، برخی مشکلات مثانه می‌توانند منجر به لنگیدن پا شوند. این ممکن است به دلیل اختلالات عصبی در ناحیه لگن و کمر باشد. در این صورت، پزشک متخصص می‌تواند ارزیابی کاملی انجام داده و درمان مناسب را تعیین کند.

لنگیدن پا در کودکان می‌تواند به دلیل مشکلات مفصلی باشد؟

بله، اختلالات مفصلی مانند آرتریت یا التهاب مفاصل نیز می‌توانند لنگیدن پا را تحریک کنند. در این موارد، تشخیص و مداخله پزشک ارتوپد لازم است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *