دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های زانو / نشانه های نیاز به تعویض مفصل زانو
۶ دقیقه
نشانه های نیاز به تعویض مفصل زانو

نشانه های نیاز به تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

نشانه های نیاز به تعویض مفصل زانو

اگر هنگام راه رفتن یا بلند شدن از صندلی دچار درد شدیدی می شوید و نمی توانید فعالیت های روزانه خود را محدود کنید، ممکن است با خود فکر کنید که آیا جراحی تعویض مفصل زانو برای شما مناسب باشد؟ در این مقاله قصد داریم درباره نشانه هایی که در فرد وجود دارد و نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو را بیان می کند، صحبت کنیم.

سالانه افراد بسیاری در ایران و سراسر دنیا برای جراحی تعویض مفصل زانو اقدام می کنند و اکثر آنها با بروز درد شدید به فکر انجام این جراحی می افتند. آیا این بدان معنی است که عمل جراحی برای همه افراد با مشکلات زانو مناسب است؟

روند جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو در مواردی که استخوان ها و غضروف زانو تحلیل رفته باشد و راه رفتن و بالا رفتن از پله ها و بسیاری از فعالیت ها را برای فرد محدود کند، پیشنهاد می شود که در صورتی که روش های غیر جراحی جوابگو نباشند، از روش جراحی زانو بهره برده شود.

جراحی تعویض مفصل زانو با برش ایجاد کردن در بخش هایی از مفصل زانو، سطحی مناسب ایجاد می کند و سپس از ایمپلنت بر روی ناحیه و به جای مفصل زانو استفاده می کند. به این ترتیب حرکت کردن مفصل زانو بدون درد می تواند انجام گیرد.

نشانه های نیاز به تعویض مفصل زانو
نشانه های نیاز به تعویض مفصل زانو

نحوه تصمیم گیری برای جراحی تعویض مفصل زانو

درد ، تورم و سفتی زانو از نشانه هایی است که بیانگر نیاز به انجام جراحی زانو است. ممکن است هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها آنقدر درد شدید باشد که احساس آسیب به زانو ایجاد شود. نشانه دیگر این است که زانو در شب یا حتی هنگام استراحت دردناک باشد. در این شرایط وضعیت وخیم تر است.

در صورتی که سایر درمان های غیر جراحی مؤثر واقع نشوند از روش جراحی بهره برده می شود. لولن می گوید: “ما همیشه سعی می کنیم ابتدا از چیزهای ساده تر شروع کنیم و به سمت راه حل های پیچیده تر برویم.” این بدان معناست که قبل از عمل جراحی ، احتمالاً از قبل داروهای ضد التهابی یا کورتیزون را برای درد و تورم پیشنهاد می دهند. همچنین فیزیوتراپی و شاید حتی کاهش وزن از راه هایی باشد که برای کاهش درد و بهبود حرکت کردن پیشنهاد شود.

ناهنجاری زانو هم یکی از مشکلات زانو است. آیا متوجه شده اید که در حال خم شدن یا زانو زدن هستید یا زانوی شما دیگر مستقیم نمی رود؟ این مورد نوعی ناهنجاری زانو است.

کیفیت زندگی. اگر درد شما کارهایی را که می توانید هر روز انجام دهید محدود می کند ، ممکن است بخواهید با یک جراح صحبت کنید. در حقیقت بسیاری از افراد بر این باورند که زمانی که کیفیت زندگی آن ها تحت الشعاع قرار گیرد نیاز است که برای این جراحی اقدام کنند.

در چه مواقعی شما یک کاندید مناسب برای جراحی زانو نیستید؟

در صورتی که نیاز است که جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهید نیاز است که از قبل از جراحی اقداماتی انجام گیرد. برای مثال حتماً در صورتی که عفونت لثه دارید برای درمان اقدام کنید. زیرا این عفونت احتمال ابتلا به عفونت زانو را بعد از تعویض مفصل زانو افزایش می دهد.

همچنین سایر مشکلات پزشکی مانند مشکلات قلبی یا ریوی و دیابت یا لخته شدن خون باید بررسی شوند زیرا این مشکلات می توانند احتمال بروز مشکلات و عوارض ناشی از جراحی را بالا ببرند. قبل از اینکه برای جراحی تعویض مفصل زانو اقدام کنید نیاز است که تمامی این موارد توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

گاهی اوقات درد در ناحیه کمر ایجاد می شود و به زانو می زند. بعضی اوقات افراد مبتلا به آرتروز لگن، در زانو درد دارند. با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که دلیل واقعی آسیب دیدگی را پیدا کرده اید. اگر این کار را نکنید ، ممکن است زانوی شما دقیقاً همان ماه بعد از عمل دوباره درد بکشد.

به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید چندین هفته بعد از عمل زانو رانندگی کنید، بنابراین به کسی نیاز دارید تا کارهای شما و کارهای روزمره را انجام دهد. نیاز است که در دوران نقاهت بعد از عمل فردی همراه کارهای شخصی و نگهداری از حیوان خانگی و خرید برای منزل و پخت و پز و … را انجام دهد.

بعد از جراحی زانو با فیزیوتراپی می توان مفصل و ماهیچه های مرتبط به زانو را تقویت کرده و بهبود بخشید. حتی بعد از بهبودی از عمل جراحی زانو ، ممکن است شما نیاز به تغییر در سبک زندگی داشته باشید. برای مثال اگر وزن بالایی دارید می توانید با کاهش وزن فشار کمتری به زانو ها وارد کنید.

همچنین با انجام جراحی تعویض مفصل زانو فرد می تواند فعالیت های فیزیکی را از سر گیرد و در نتیجه این مورد به کاهش وزن بیشتر هم کمک می کند. زیرا زمانی که فرد مشکل زانو داشت، به دلیل درد و تورم و سفتی زانوها نمی توانست فعالیت فیزیکی زیادی داشته باشد. ولی با بهبود درد زانو می تواند بسیاری از ورزش ها را شروع کند و این مورد به سوزاندن کالری بیشتر و کاهش وزن کمک می کند.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

نتیجه گیری

اقدام برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو نباید تحت هر شرایطی انجام گیرد. نیاز است که در ابتدا تمامی روش های غیر جراحی امتحان شوند و سپس برای انجام این جراحی اقدام گردد. از جمله روش های غیر جراحی می توان به تزریق ژل و پی ار پی اشاره کرد. ولی در صورتی که پزشک تشخیص دهد که جراحی لازم است که انجام گیرد، نباید مقاومتی صورت گیرد.

در بسیاری از موارد مانند شکستگی و آسیب به زانو، به تعویق انداختن زمان جراحی می تواند به وخیم تر شدن اوضاع کمک کند.

بنابراین پس از عکس برداری های لازم و آزمایشاتی که پزشک انجام می دهد، نیاز است که تصمیم گیری درستی در این باره گرفته شود.

منبع : https://www.webmd.com/osteoarthritis/features/knee-surgery-right-for-you#2

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.