دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / شکستگی لگن در جوانان
۳ دقیقه
شکستگی لگن در جوانان

شکستگی لگن در جوانان

آنچه می خوانید...

شکستگی لگن در جوانان

مفصل لگن محل اتصال انتهای استخوان ران یا فمور و استخوان لگن با نام استابولوم می باشد. شکستگی لگن می تواند در ناحیه استابولوم و یا انتهای استخوان ران اتفاق بیفتد. شکستگی لگن در جوانان به دلایل مختلفی رخ می دهد که در اکثر موارد ناشی از یک آسیب و ضربه به انتهای استخوان ران پا می باشد.

در صورتی که شکستگی لگن به موقع درمان نگردد، مشکلات بسیاری را به وجود می آورد. به این منظور توصیه می شود که حتماً در صورتی که آسیبی به مفصل لگن وارد می شود به موقع به پزشک مراجعه شود.

شکستگی لگن در جوانان
شکستگی لگن در جوانان

سیاه شدن سر استخوان ران به دلیل شکستگی لگن

یکی از مشکلات رایجی که در صورت عدم درمان شکستگی لگن در جوانان به وجود می آید نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران می باشد. برای درمان شکستگی لگن در جوانان گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که با توجه به میزان شکستگی و سن بیمار و درنظر گرفتن فاکتورهای دیگر می توان مناسب ترین و بهترین گزینه درمانی را انتخاب نمود.

روش های درمانی و جراحی پیوند استخوان با تثبیت داخلی و یا استئوتومی روش هایی موثر هستند که در بلند مدت نتایج بسیار خوبی را داشته اند.

شکستگی گردن استخوان ران در جوانان ( افراد زیر 60 سال) به صورت اورژانسی درمان می شود تا آنجا که ممکن است خون به سر استخوان ران برسد و از عارضه سیاه شدن سر استخوان ران جلوگیری شود. در بیماران جوان تا جای ممکن سعی می شود تا انتهای استخوان ران یا فمور حفظ گردد.

علائم شکستگی لگن در جوانان

– عدم توانایی در حرکت دادن پا و مفصل لگن بعد از آسیب
– درد شدید در لگن یا کشاله ران
– عدم توانایی در قرار دادن وزن بر روی پای آسیب دیده
– سفتی، تورم و کبودی در اطراف مفصل لگن
– کوتاهی پای آسیب دیده
– چرخش پا به بیرون در سمت پای آسیب دیده

علل شکستگی لگن در جوانان

یکی از علل شایع شکستگی لگن در جوانان ضربه محکم ( برای مثال ضربه در تصادف ماشین ) است که البته می تواند باعث شکستگی لگن در تمام سنین شود. شکستگی لگن در جوانان به دلیل ضعف استخوان ها هم می تواند رخ دهد. فردی که استخوان های ضعیفی دارد به راحتی با یک چرخش نادرست پا می تواند باعث شکستگی لگن شود.

درمان شکستگی لگن در جوانان

نوع جراحی برای درمان شکستگی لگن کاملاً بستگی به شدت شکستگی، محل دقیق شکستگی، جهت استخوان ها در حالت شکسته و سن فرد دارد. در زیر به روش های مختلف درمان شکستگی لگن در جوانان اشاره می شود:

– استفاده از پیچ های داخلی – از پیچ های فلزی برای تثبیت موقعیت استخوان ها تا زمان بهبودی کامل شکستگی استفاده می شود.
– تعویض مفصل لگن – در این روش کل مفصل آسیب دیده با پروتز تعویض می شود.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

 نتیجه گیری

بنابراین با توضیحاتی که ارائه شد به این نتیجه می رسیم که برای شکستگی لگن در جوانان باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و از درمان های خانگی پرهیز شود. زیرا در صورتی که درمان به موقع صورت نگیرد این عارضه می تواند خطرات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.
منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hip-fracture/diagnosis-treatment/drc-20373472 و https://www.clinmedres.org/content/6/1/33.full

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.