شکستگی لگن در افراد جوان

شکستگی لگن در جوانان

شکستگی لگن معمولا در افراد مسن اغلب در اثر یک زمین خوردن ساده به خصوص در بیماران مبتلا به پوکی استخوان رخ می دهد. اما گاهی شکستگی لگن در جوانان به دلایل مختلفی رخ می دهد که در اکثر موارد ناشی از یک آسیب و ضربه به انتهای استخوان ران پا است. در این وضعیت حرکت دادن پای آسیب دیده، ایستادن و راه رفتن معمولا باعث درد شدید می شود. به منظور آشنایی بیشتر با علل، علائم و راه های درمان شکستگی لگن در جوانان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شکستگی لگن در جوانان

مفصل لگن محل اتصال انتهای استخوان ران یا فمور و استخوان لگن با نام استابولوم است. شکستگی لگن می تواند در ناحیه استابولوم و یا انتهای استخوان ران اتفاق بیفتد. شکستگی لگن ممکن است در قسمت فوقانی و گرد استخوان ران، در قسمت باریک استخوان ران درست زیر سر (گردن)، یا در برجستگی ها یا برجستگی های ناحیه وسیع تر درست زیر گردن استخوان ران رخ دهد.

بیشتر شکستگی‌های لگن درست زیر سر استخوان ران رخ می‌دهند. به طورکلی، دو نوع رایج از این شکستگی‌ها وجود دارد:

  • شکستگی های گردن فمور که در گردن استخوان ران رخ می دهد.
  • شکستگی های بین تروکانتریک لگن، که از میان دو غده بزرگ درست زیر گردن استخوان ران عبور می کند.

البته شکستگی لگن می‌تواند در سر استخوان ران یا زیر توبروزیته بزرگتر (به نام شکستگی ساب تروکانتریک) رخ دهد. به دنبال این شکستگی، بیمار درد شدیدی را تجربه کرده و توانایی راه رفتن را از دست می دهد.

علل شکستگی لگن در جوانان

یکی از علل شایع شکستگی لگن در جوانان ضربه محکم (برای مثال ضربه در تصادف ماشین) است که البته می تواند باعث شکستگی لگن در تمام سنین شود. شکستگی لگن در جوانان به دلیل ضعف استخوان ها هم می تواند رخ دهد. فردی که استخوان های ضعیفی دارد به راحتی با یک چرخش نادرست پا می تواند باعث شکستگی لگن شود. اگرچه پوکی استخوان عامل اصلی شکستگی لگن در اکثر سالمندان است، اما این عارضه در جوانان بندرت رخ می دهد.

علائم شکستگی لگن در جوانان

از مهمترین نشانه های شکستگی استخوان لگن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم توانایی در حرکت دادن پا و مفصل لگن بعد از آسیب
  • درد شدید در لگن یا کشاله ران
  • عدم توانایی در قرار دادن وزن بر روی پای آسیب دیده
  • سفتی، تورم و کبودی در اطراف مفصل لگن
  • کوتاهی پای آسیب دیده
  • چرخش پا به بیرون در سمت پای آسیب دیده

در صورتی که شکستگی لگن به موقع درمان نگردد، مشکلات بسیاری را به وجود می آورد. به این منظور توصیه می شود که حتماً در صورتی که آسیبی به مفصل لگن وارد می شود به موقع به پزشک مراجعه شود.

تشخیص شکستگی لگن در جوانان

بدون شک علائمی مانند عدم توانایی در راه رفتن و تجربه درد شدید نشان دهنده شکستگی در استخوان است. پزشکان بر اساس توصیف فرد از آسیب و علائم و نتایج معاینه فیزیکی به شکستگی لگن مشکوک می شوند. در ادامه برای تشخیص شدت و ناحیه استخوان شکسته تصویر برداری با اشعه ایکس و گاهی ام آر آی یا سی تی اسکن را توصیه می کنند.

اشعه ایکس معمولاً شکستگی‌های قابل مشاهده را نشان می‌دهد و می‌تواند به پزشکان در تأیید تشخیص استخوان شکسته کمک کند. اما گاهی اوقات شکستگی های کوچک در عکسبرداری های اشعه ایکس به وضوح نمایان نمی شود. در چنین شرایطی پزشک از اسکن MRI برای بررسی شکستگی های کوچک استفاده می کنند. گاهی اوقات از توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) استفاده می شود. اما برای تشخیص شکستگی های کوچک لگن دقت کمتری دارد.

درمان شکستگی لگن در جوانان

بدون شک برای ترمیم استخوان شکسته نیاز به جراحی است. نوع جراحی برای درمان شکستگی لگن کاملاً بستگی به شدت شکستگی، محل دقیق شکستگی، جهت استخوان ها در حالت شکسته و سن فرد دارد. در زیر به روش های مختلف درمان شکستگی لگن در جوانان اشاره می شود:

جراحی ترمیمی استخوان لگن

درمان شکستگی لگن معمولاً شامل جراحی است، زیرا زمان مورد نیاز بیماران را برای ماندن در رختخواب کاهش می‌دهد همچنین، مشکلات جدی که استراحت در بستر می‌تواند ایجاد کند را کاهش می‌دهد. همچنین جراحی می‌تواند بیماران را قادر سازد تا هر چه سریع‌تر از رختخواب خارج شوند و راه بروند. بیماران معمولاً یک تا دو روز پس از جراحی می توانند با استفاده از واکر چند قدم راه بروند.

جراحی ترمیم استخوان لگن معمولا در مواردی شکستگی شدید رخ نداده است به کمک پیچ های داخلی انجام می شود. از پیچ های فلزی برای تثبیت موقعیت استخوان ها تا زمان بهبودی کامل شکستگی استفاده می شود.

جراحی تعویض مفصل لگن در جوانان

در مواردی که شدت شکستگی بسیار شدید است، عمل تعویض مفصل لگن انجام می شود. مفصل ران ممکن است به طور کامل یا جزئی تعویض شود. قبل از تعویض مفصل، پزشکان قطعات شکسته استخوان را برمی دارند. اگر نیاز به تعویض جزئی مفصل لگن یا ران باشد، پزشکان از یک قطعه فلزی توپی شکل (پروتز) استفاده می کنند که به گونه ای طراحی شده است که روی محفظه مفصل در استخوان لگن قرار بگیرد. مفصل مصنوعی دارای یک ساقه قوی است که در داخل استخوان لگن قرار می گیرد. پس از درمان شکستگی لگن، توانبخشی (فیزیوتراپی) در اسرع وقت آغاز می شود.

سیاه شدن سر استخوان ران به دلیل شکستگی لگن

یکی از مشکلات رایجی که در صورت عدم درمان شکستگی لگن در جوانان به وجود می آید، نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران است. شکستگی گردن استخوان ران در جوانان ( افراد زیر 60 سال) به صورت اورژانسی درمان می شود تا آنجا که ممکن است خون به سر استخوان ران برسد و از عارضه سیاه شدن سر استخوان ران جلوگیری شود. در بیماران جوان تا جای ممکن سعی می شود تا انتهای استخوان ران یا فمور حفظ گردد. روش های درمانی و جراحی پیوند استخوان با تثبیت داخلی و یا استئوتومی روش هایی موثر هستند که در بلند مدت نتایج بسیار خوبی را داشته اند.

کلام آخر

شکستگی لگن از مشکلات شایع در اغلب افراد سالمند است که به واسطه ضعف استخوان ها و بیماری هایی مانند پوکی استخوان رخ می دهد. اما این عارضه مممن است در جوانان نیز به واسطه آسیب های شدید مانند سانحه تصادف رخ دهد. برای درمان شکستگی لگن در جوانان گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که با توجه به میزان شکستگی و سن بیمار و درنظر گرفتن فاکتورهای دیگر می توان مناسب ترین و بهترین گزینه درمانی را انتخاب نمود.

معمولا برای درمان استخوان شکسته عمل های ترمیمی انجام می شود، اما گاهی در شکستگی های شدید ممکن است نیاز به تعویض مفصل جزئی یا کامل لگن باشد. توجه داشته باشید که شکستگی استخوان ران و لگن باید به سرعت درمان شود. در صورتی که درمان به موقع صورت نگیرد، این عارضه می تواند خطرات جبران ناپذیری در پی داشته باشد. لذا در صورت بروز آسیب و شکستگی به بهترین متخصص ارتوپد در شمال تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *