مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن و ران

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن از اهمیت بسزایی برخوردار است. این مراقبت ها اغل شامل رژیم غذایی، دارو های مصرفی، برنامه ورزشی، سطح فعالیت بدنی، معاینات پزشکی و شناخت علائم و نشانه های عفونت می شود. ما در این مقاله قصد داریم شما را برخی نکات مراقبتی بعد از جراحی لگن و ران آشنا کنیم، لذا تا انتها همراه ما باشید.

مراقبت بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

مشکلات و آسیب های لگن مانند شکستگی لگن در بسیاری از افراد مسن پیش می آید، در افراد مسن به دلیل کهولت سن و ضعیف شدن عضلات و  سائیدگی مفاصل امکان شکستگی لگن در پی یک ضربه نه چندان شدید، بسیار بیشتر است. مفاصل لگن، ران و زانو از شایع ترین مفاصلی هستند که ممکن است نیاز به تعویض مفصل تحت نظر متخصص ارتوپدی و گذاشتن مفصل مصنوعی داشته باشند. بعد از تعویض مفصل لگن دغدغه های بسیاری ذهن بیماران را درگیر می کند. بنابراین در دوران نقاهت بعد از جراحی لگن، سوالات بسیاری برای فرد ایجاد می شود.

باید توجه داشته باشید که مفصل مصنوعی همانند مفصل طبیعی دچار آسیب دیدگی و سائیدگی می شود. پس بعد از تعویض مفصل لگن لازم است با رعایت نکات لازم و مراقبت های ویژه از بروز آسیب دوباره پیشگیری کنید. اما مهمترین نکات مراقبتی که بعد از عمل باید رعایت شود به شرح زیر است:

حمام بعد از جراحی لگن

برای استحمام بعد از جراحی تعویض مفصل زانو حتما از صندلی های مخصوص حمام استفاده کنید. همچنین با نصب دستیگیره های مناسب بر روی دیوار می توانید از لیز خوردن خود جلوگیری کنید. برای شستن پاها و پایین تنه از خم شدن خودداری کنید، بلکه توصیه می شود برای تمیز کردن پاها بنشینید. توجه داشته باشید از نشستن داخل وان خودداری کرده و از یک صندلی یا اسفنج در زیر خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: شکستگی ستون فقرات

نحوه نشستن بعد از عمل جراحی لگن

عمل نشستن و برخاستن بر روی صندلی یکی از مهم ترین مسائل بعد از جراحی لگن است. شما باید صندلی مخصوص خود را داشته باشید که محل نشیمنگاه آن از حالت طبیعی مقداری بالاتر باشد. به طوری که هنگام نشستن زانوهای شما از قسمت ران شما بالاتر قرار نگیرد. اگر قصد خارج شدن از منزل را دارید و قرار است بر روی صندلی ماشین یا هر صندلی دیگری بنشینید حتما بالشتک مخصوص خود را داشته باشید. و هنگام نشستن آن را بر روی صندلی مورد نظر قرار دهید، استفاده از دسشویی فرنگی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن جزو الزامات است.

نحوه نشستن بعد از جراحی لگن

دستشویی رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

از جمله مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن چگونگی رفتن به دستشویی است. توصیه می شود بعد از جراحی دستشویی فرنگی استفاده شود. همچنین، از یک بالا برنده برای نشستن بر روی دست شویی کمک گرفته شود. به این ترتیب هنگام نشستن، فشار کمتری به لگن وارد می شود. از سوی دیگر استفاده از یک میله یا تکیه در دستشویی می تواند برای بالا بردن ایمنی بیمار مفید واقع شود.

لباس پوشیدن بعد از تعویض مفصل لگن

برای پوشیدن لباس زیر و یا جوراب از کسی کمک بخواهید، زیرا خم شدن بیش از حد برای پوشیدن لباس خطرناک است. از جوراب هایی استفاده کنید که سرعت گیر دارند و احتمال لیز خوردن را به حداقل می رسانند. از کفش های بندی استفاده نکنید و به جای آن از دمپایی و یا کفش های بدون بند استفاده کنید.

رژیم غذایی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

مصرف مواد غذایی مقوی در دوران نقاهت بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که مواد غذایی مناسب مصرف نشود، بیمار احساس خستگی کرده و نمی تواند از خود مراقبت کند. حتی در صورتی که بیمار احساس گرسنگی نمی کند باید در زمان مشخص وعده اصلی و میان وعده خود را مصرف کند. مواد غذایی مهم که باید در وعده های اصلی میل شوند به شرح زیر است:

پروتئین: پروتئین به بازسازی بافت ها کمک می کند.
آهن: آهن به بالا بردن انرژی بدن کمک می کند.
ویتامین C: این ویتامین به بازسازی بافت های آسیب دیده کمک می کند و استخوان ها و دندان ها را تقویت می کند. همچنین به جذب آهن هم کمک می کند.
کلسیم: کلسیم به بازسازی استخوان ها و ماهیچه ها کمک می کند.
فیبر: مصرف فیبر مناسب به جلوگیری از یبوست کمک می کند. همچنین جذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد.

رانندگی بعد از عمل تعویض مفصل لگن

بعد از عمل لگن تا زمانی که پزشک اجازه ندهد از رانندگی کردن اجتناب کنید. همچنین، از رانندگی طولانی مدت خودرو خودداری کنید، زیرا توصیه می شود هر دو ساعت یکبار برای یک دوره استراحت توقف کنید. از سوار شدن به خودروهایی با صندلی های عمیق یا صندلی های کوچک خودداری کنید و از بالشتک برای افزایش ارتفاع صندلی استفاده کنید.

دوران نقاهت بعد از جراحی لگن

دوران نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن برای هر بیمار متفاوت است. به طورکلی، تا دو هفته استراحت کامل و عدم از سرگیری فعالیت های سنگین توصیه می شود. مهمترین نکاتی که بعد از عمل تعویض مفصل لگن باید رعایت شود، عبارتند از:

 • داروهای تجویز شده را مصرف کنید.
 • به میزان کافی استراحت داشته باشید.
 • فشار بیش از حد به خود نیاورید.
 • بخوابید و از کمپرس آب یخ بر روی ناحیه جراحی استفاده کنید. حداقل سه بار در روز این کار را تکرار کنید.

مشکلات رایج بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

بدون شک بعد از هر عمل لگن و تعویض مفصل، بدن بیمار به واسطه تغییرات در ساختار مفاصل لگن با مشکلات رایجی مواجه می شود. اگرچه این عوارض و مشکلات دائمی نیست، اما بهتر است برای تسریع در روند بهبودی برخی نکات رعایت شود. در ادامه برخی مشکلات شایع و نکات کلیدی برای درمان آن مطرح شده است که عبارتند از:

درد و ناراحتی بعد از جراحی لگن

درد و ناراحتی چندین هفته تا چندین ماه بعد از جراحی احساس می شود. مسکن هایی برای کاهش درد برای بیمار تجویز می شود. همچنین توصیه به استراحت می شود و به هیچ عنوان نباید به خود فشار بیش از حد وارد کنید. خوابیدن کافی و استفاده از کمپرس یخ بر ناحیه جراحی برای حداقل سه دفعه در روز می تواند برای کاهش درد مفید باشد.

بی خوابی بعد از جراحی لگن

بدون شک درد و ناراحتی در روزهای ابتدایی بعد از عمل طبیعی است، به همین علت برخی از افراد دچار بی خوابی می شوند. از مهمترین نکاتی که برای درمان کم خوابی یا بی خوابی بعد از جراحی لگن رعایت شود به شرح زیر است:

 • داروهای مسکن که توسط پزشک تجویز شده است را مطرف کنید.
 • سعی کنید در طول روز چرت نزنید و نخوابید.
 • در ساعت مشخص به رختخواب بروید.
 • قبل از خوابیدن مایعات زیادی مصرف نکنید.

بیشتر بخوانید: شکستگی ستون فقرات

کاهش انرژی حین فعالیت

سطح انرژی پایین در ماه اول بعد از جراحی لگن کاملا طبیعی است. به همین منظور برای افزایش سطح انرژی بهتر است نکات زیر را رعایت کنید.

 • داروهای تجویز شده را در زمان مشخصی مصرف کنید.
 • بین فعالیت های ورزشی و تمرینات، استراحت کنید.
 • تغذیه مناسب حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدمعدنی مصرف کنید.
 • هر یک ساعت یک بار از جای خود بلند شوید و راه بروید.

کم اشتهایی بعد از جراحی لگن

ممکن است برخی از بیماران بعد از عمل تعویض مفصل لگن دچار بی اشتهایی یا کم اشتهایی می شوند. اما این مشکل کاملا موقتی است و اشتهای فرد بعد از جراحی به مرور افزایش می یابد. از مهمترین نکاتی که برای افزایش اشتها بعد از جراحی لگن باید رعایت شود، عبارتند از:

 • مایعات فراوانی مصرف کنید تا بدن هیدراته بماند. 6 تا 8 لیوان مایعات در هر روز مصرف کنید.
 • از مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنید.
 • مواد مغذی حاوی پروتئین، آهن و انواع ویتامین ها را مصرف کنید.

یبوست بعد از جراحی لگن

از عوارض برخی از داروهای مصرفی بعد از جراحی لگن می توان به یبوست اشاره کرد. درمان و یا پیشگیری از یبوست با رژیم غذایی درست و مناسب صورت می گیرد. به منظور کاهش یبوست بعد از جراحی لگن توصیه می شود موادغذایی فیبردار را افزایش داده و از مصرف موادغذایی فرآوری شده اجتناب کنید.

توصیه پایانی

به طورکلی، انتخاب جراح خوب و مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن از عوامل اصلی برای موفقیت در جراحی به شمار می رود. به طورکلی برای محافظت از مفصل جدید و همچنین تسریع در روند بهبودی توصیه می شود که مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید. اقدامات احتیاطی ویژه ای را برای جلوگیری از سقوط و آسیب دیدگی انجام دهید و در صورت مشکل به جراح خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که بهترین جراح لگن نکات ضروری بعد از عمل تعویض مفصل لگن را شرح خواهد داد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *