دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن
۵ دقیقه
مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

آنچه می خوانید...

بعد از جراحی تعویض مفصل لگن مسائل و مشکلات بسیاری فرد را درگیر می کند. بنابراین در دوران نقاهت بعد از جراحی لگن، سوالات بسیاری برای فرد ایجاد می شود. مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن شامل رژیم غذایی، دارو های مصرفی ، برنامه ورزشی ، سطح فعالیت بدنی، معاینات پزشکی و شناخت علائم و نشانه های عفونت می باشد. همچنین در رابطه با داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی، رفع یبوست و … باید توضیحاتی داده شود.

مشکلات و شکستگی های لگن در بسیاری از افراد مسن پیش می آید، در افراد مسن به دلیل کهولت سن و ضعیف شدن عضلات و  سائیدگی مفاصل امکان شکستگی لگن در پی یک ضربه نه چندان شدید، بسیار بیشتر است. مفاصل لگن، ران و زانو از شایع ترین مفاصلی هستند که ممکن است نیاز به تعویض مفصل تحت نظر متخصص ارتوپدی و گذاشتن مفصل مصنوعی داشته باشند. ولی باید توجه داشته باشید که مفصل مصنوعی همانند مفصل طبیعی شما عمر زیادی ندارد و دقیقا همانند مفصل طبیعی دچار آسیب دیدگی و سائیدگی می شود. پس بعد از تعویض مفصل لگن لازم است با رعایت نکات لازم و مراقبت های ویژه از بروز آسیب دوباره پیشگیری کنید. درباره آسیب های لگن در این مقاله بخوانید.

حمام بعد از جراحی لگن

برای استحمام بعد از جراحی تعویض مفصل زانو حتما از صندلی های مخصوص حمام استفاده کنید. همچنین با نصب دستیگیره های مناسب بر روی دیوار می توانید از لیز خوردن خود جلوگیری کنید. در باره شکستگی ستون فقرات بیشتر بخوانید.

حرکت و فعالیت های بدنی

همانطور که گفته شد مفصل مصنوعی نسبت به مفصل طبیعی عمر کوتاه تری دارد. بعد از عمل تعویض مفصل از انجام دادن ورزش های سنگین بپرهیزید. کارهای سنگین علاوه بر کاهش عمر مفصل امکان دررفتگی آن را نیز در پی دارد. بعد از مرخص شدن از بیمارستان طبق پیشنهاد متخصص ارتوپدی خود لازم است برای راه رفتن و نشست و برخاست از عصا یا واکر استفاده کنید.

همچنین قبل از جراحی لازم است در خانه محیطی مناسب برای فعالیت و حرکت راحت تر و بدون دردسر فراهم کنید، به عنوان مثال وسایلی که ممکن است هنگام راه رفتن به آن ها اصابت کنید را از سر راهتان بردارید و وسایل مورد نیاز خود را در نزدیکی تخت یا صندلی خود قرار دهید.

نحوه نشستن بعد از عمل جراحی لگن

عمل نشستن و برخاستن بر روی صندلی یکی از مهم ترین مسائل بعد از جراحی لگن است. شما باید صندلی مخصوص خود را داشته باشید که محل نشیمنگاه آن از حالت طبیعی مقداری بالاتر باشد. به طوری که هنگام نشستن زانوهای شما از قسمت ران شما بالاتر قرار نگیرد. اگر قصد خارج شدن از منزل را دارید و قرار است بر روی صندلی ماشین یا هر صندلی دیگری بنشینید حتما بالشتک مخصوص خود را داشته باشید. و هنگام نشستن آن را بر روی صندلی مورد نظر قرار دهید، استفاده از دسشویی فرنگی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن جزو الزامات است.

دوران نقاهت بعد از جراحی لگن

دوران نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن برای هر بیمار متفاوت است. در زیر به برخی از مسائل بعد از جراحی لگن اشاره می کنیم:

درد و ناراحتی چند هفته تا چند ماه بعد از جراحی

– داروهای تجویز شده را مصرف کنید.
– به میزان کافی استراحت داشته باشید.
– فشار بیش از حد به خود نیاورید.
– بخوابید و از کمپرس آب یخ بر روی ناحیه جراحی استفاده کنید. حداقل سه بار در روز این کار را تکرار کنید.

بی خوابی بعد از جراحی لگن

– سعی کنید در طول روز چرت نزنید و نخوابید.
– در ساعت مشخص به رختخواب بروید.
– قبل از خوابیدن مایعات زیادی مصرف نکنید.

سطح انرژی پایین در ماه اول بعد از جراحی لگن

– داروهای مسکن را در زمان مشخصی مصرف کنید.
– بین فعالیت های ورزشی و تمرینات، استراحت کنید.
– هر یک ساعت یک بار از جای خود بلند شوید و راه بروید.

کم اشتهایی بعد از جراحی لگن

– اشتهای فرد بعد از جراحی به مرور افزایش می یابد.
– مایعات فراوانی مصرف کنید تا بدن هیدراته بماند. 6 تا 8 لیوان مایعات در هر روز مصرف کنید.

یبوست بعد از جراحی لگن

از عوارض برخی از داروهای مصرفی بعد از جراحی لگن می توان به یبوست اشاره کرد. درمان و یا پیشگیری از یبوست با رژیم غذایی درست و مناسب صورت می گیرد. همه چیز درباره عقب زدگی زانو در مقاله ای قابل مطالعه است.

رژیم غذایی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

مصرف مواد غذایی مقوی در دوران نقاهت بسیار حائز اهمیت می باشد. در صورتی که مواد غذایی مناسب مصرف نشود، بیمار احساس خستگی کرده و نمی تواند از خود مراقبت کند. حتی در صورتی که بیمار احساس گرسنگی نمی کند باید در زمان مشخص وعده اصلی و میان وعده خود را مصرف کند. مواد غذایی مهم که باید در وعده های اصلی میل شوند به شرح زیر است:

– پروتئین – پروتئین به بازسازی بافت ها کمک می کند.
– آهن – آهن به بالا بردن انرژی بدن کمک می کند.
– ویتامین C – این ویتامین به بازسازی بافت های آسیب دیده کمک می کند و استخوان ها و دندان ها را تقویت می کند. همچنین به جذب آهن هم کمک می کند.
– کلسیم – کلسیم به بازسازی استخوان ها و ماهیچه ها کمک می کند.
– فیبر – مصرف فیبر مناسب به جلوگیری از یبوست کمک می کند. همچنین جذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد.

منبع :

https://www.allinahealth.org/Health-Conditions-and-Treatments/Health-library/Patient-education/Total-Hip-Replacement/Restrictions-after-surgery/

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.