دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / آمادگی قبل از تعویض مفصل لگن
۶ دقیقه
آمادگی قبل از تعویض مفصل لگن

آمادگی قبل از تعویض مفصل لگن

آنچه می خوانید...

آمادگی قبل از تعویض مفصل لگن شامل ورزش های خاص برای تقویت ماهیچه ها، تمرینات تنفسی، اقدامات ضروری در روز قبل از جراحی و رژیم غذایی قبل از جراحی تعویض مفصل لگن می باشد. میزان اهمیت این اقدامات جهت آمادگی قبل از تعویض مفصل لگن بسیار بالا است. بنابراین با خواندن این مقاله خود را برای این جراحی آماده کنید تا در نهایت بهترین نتیجه حاصل شود.

اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل لگن را جدی بگیرید. آیا می دانستید که رعایت برخی نکات قبل از جراحی لگن می تواند میزان موفقیت جراحی را بالا برده و از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات بعد از جراحی جلوگیری کند؟ برای اطلاع از بایدها و نبایدهای قبل از جراحی تعویض مفصل لگن با ما باشید.

اقدامات پزشک قبل از جراحی

متخصص ارتوپدی در ابتدا معاینات و بررسی های لازم را انجام داده و موارد زیر را می سنجد:

– بررسی وضعیت سلامتی بیمار در حال حاضر
– انجام آزمایشات لازم قبل از جراحی
– اطمینان پیدا کردن از آمادگی بیمار برای جراحی
در صورتی که بیمار داروهای خاصی را مصرف می کند، با پزشک خود مشورت کند.
– داروهای لازم را در صبح روز جراحی مصرف کند.
– برخی داروهای خاص از مدت زمان معلومی قبل از جراحی قطع گردند.
– از مصرف داروهای گیاهی و داروهای غیر تجویزی خودداری شود.

آمادگی قبل از تعویض مفصل لگن
آمادگی قبل از تعویض مفصل لگن

استفاده از شامپوی حاوی کلر هگزیدین از سه روز قبل از عمل می تواند باعث کاهش باکتریهای موجود روی پوست بیمار و کاهش احتمال خطر عفونت شود.

تمرینات ورزشی قبل از تعویض مفصل لگن

به دلیل محدودیتی که مفصل آسیب دیده برای فرد ایجاد کرده، وی قادر به استفاده از مفصل نبوده و در نتیجه ماهیچه های مرتبط با مفصل ضعیف شده اند. بعد از جراحی لگن و جایگزینی مفصل نیاز است تا یکسری حرکات ورزشی و جلسات فیزیوتراپی صورت گیرد. شروع این تمرینات ورزشی قبل از جراحی به منظور تقویت ماهیچه ها، می تواند بسیار کار عاقلانه ای باشد و دوره نقاهت بعد از عمل را کوتاه تر کند. برای اطلاع از تمرینات ورزشی و حرکات کششی با متخصص ارتوپدی خود مشورت نمائید.

تمرینات تنفسی قبل از تعویض مفصل لگن

انجام تمرینات تنفسی می تواند به پیشگیری از مشکلات سیستم تنفسی منجر شود. تنفس عمیق می تواند به تسریع روند بهبود کمک کرده و احتمال ابتلا به مشکلات ریوی مانند ذات الریه را کاهش دهد.

داروهای ممنوعه قبل از جراحی

داروهای بسیاری وجود دارند که قبل از جراحی تعویض مفصل لگن باید محدود گردند. در زیر به برخی از داروها اشاره می کنیم:

– وارفارین . از 5 روز قبل از جراحی این دارو باید قطع گردد. شاید نیاز به مصرف داروی جایگزین باشد که باید با پزشک خود در میان بگذارید.
– آسپیرین – از 7 روز قبل از جراحی مصرف آسپیرین را قطع کنید. در صورتی که فرد بیماری خاصی داشته و یا سابقه سکته دارد و مجبور به استفاده از این دارو می باشد، باید با پزشک خود مشورت کند.
– ایبوپروفن – از 1 روز قبل از جراحی مصرف نگردد.
– ناپروکسن – از 4 روز قبل از جراحی مصرف نگردد.
– داروهای مخصوص افراد دیابتی – در صورت مصرف داروهای خاص برای بیماری دیابت ( مانند انسولین ) حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل لگن
اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن برای افراد دیابتی

در صورتی که فرد به دیابت مبتلا می باشد، سطح قند خون وی قبل و بعد از جراحی باید در سطح مناسبی باشد. به این ترتیب روند بهبود و ترمیم به خوبی طی شده و احتمال عفونت پایین می آید. برای این مورد نیاز است تا با پزشک مربوطه مشورت گردد و از سه ماه قبل از جراحی برنامه ریزی های لازم صورت گیرد. در صورتی که سطح قند خون مناسب نباشد نیاز است تا جراحی به زمان دیگری موکول شود.

کم خونی و جراحی تعویض مفصل لگن

سطح نرمال هموگلوبین قبل از جراحی مورد مهمی می باشد. به این ترتیب احتمال نیاز به انتقال خون کاهش می یابد. در صورتی که سطح هموگلوبین خون پایین باشد نیاز است تا زمان جراحی به تعویض افتاده و برای درمان کم خونی اقدامات لازم صورت گرفته و سطح هموگلوبین بالا رود. شاید چندین ماه برای طبیعی شدن سطح هموگلوبین زمان لازم باشد.

مصرف دخانیات می تواند موجب به تعویق انداختن بهبود ناحیه جراحی و طولانی شدن دوره نقاهت شود. مصرف دخانیات مشکلات زیر را موجب می شود:

– باریک شدن رگ ها و در نتیجه کاهش مقدار اکسیژن در جریان خون
– تسریع فرایند لخته شدن خون و در نتیجه وقوع مشکلاتی در قلب و جریان خون
– افزایش فشار خون و ضربان قلب
ترک دخانیات از یک ماه قبل از جراحی موردی ضروری می باشد.

اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل لگن
اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل لگن

روز قبل از جراحی تعویض مفصل لگن

روز و ساعت جراحی به بیمار گفته می شود و از بیمار خواسته می شود که قبل از جراحی به بیمارستان بیاید. به این ترتیب زمان لازم برای آمادگی بیمار برای جراحی وجود دارد. در صورتی که هر یک از مشکلات زیر قبل از جراحی برای بیمار پیش آید باید جراح ارتوپدی خود را در جریان قرار دهد:

– گلودرد، سرماخوردگی، تب، مشکلات دهانی و دندانی، مشکلات ادراری یا برخی بیماری های پوستی مانند راش پوستی
– در صورتی که بیمار مبتلا به دیابت باشد و داروهای خاصی مصرف می کند، باید پزشک را در جریان قرار دهد.
توصیه می شود که روز قبل از جراحی بیمار حمام کند و پوست ناحیه جراحی کاملاً تمییز باشد.
محدودیت های غذایی و نوشیدنی قبل از جراحی لگن
– از 12 نیمه شب قبل از جراحی نباید غذا خورده شود. از غذاهای سبک در شب قبل از جراحی استفاده شود. از غذاهایی که حاوی مقادیر بالایی چربی هستند پرهیز شود.
– تا دو ساعت قبل از جراحی می توان مقدار کمیآب نوشید.
حتماً توصیه های ضروری قبل از جراحی صورت گیرد زیرا در صورت عدم رعایت، احتمال به تعویق انداختن زمان جراحی وجود دارد. آمادگی قبل از تعویض مفصل لگن شامل ورزش های خاص برای تقویت ماهیچه ها، تمرینات تنفسی، اقدامات ضروری در روز قبل از جراحی و رژیم غذایی قبل از جراحی تعویض مفصل لگن می باشد. دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

صبح جراحی تعویض مفصل لگن

– در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید و در روز جراحی هم باید این داروها را مصرف کنید با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید. در صورتی که محدودیتی وجود ندارد می توان داروها را همراه با مقدار کمی آب مصرف نمود.
– روز جراحی دوش نگیرید.
– لباس های تمییز و راحتی در روز جراحی بپوشید.

منبع : https://www.allinahealth.org/Health-Conditions-and-Treatments/Health-library/Patient-education/Total-Hip-Replacement/Preparing-for-surgery/The-morning-of-surgery

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.