انواع انحراف زانو و درمان آن 

انواع انحراف زانو و درمان آن 

درد مزمن زانو در بسیاری از موارد ناشی از آسیب به منیسک زانو، آسیب به رباط های زانو و آرتروز زانو است. ولی در برخی موارد زانو درد ناشی از انحراف زانو است که در این وضعیت فشار غیر متعارفی به مفصل زانو وارد می شود و موجب درد می گردد. در ابتدا باید به تعریفی درباره آناتومی مفصل زانو بپردازیم.

آناتومی زانو

مفصل زانو محل اتصال استخوان ران یا فیمر، کشکک زانو یا پاتلا و استخوان ساق پا است. مفاصل زانو یکی از مفاصل بسیار پیچیده است و قابلیت انجام حرکت های مختلفی در جهات گوناگون را دارد. بنابراین کوچکترین انحرافی در مفصل زانو می تواند موجب درد و ناراحتی فرد شود.

انواع-انحراف-زانو-و-درمان-آن 

انواع-انحراف-زانو-و-درمان-آن

انحرافات شایع زانو

دو نوع از انحرافات متداول زانو شامل زانوی ضربدری و زانوی پرانتزی است. این دو انحراف در اغلب موارد در کودکی قابل تشخیص هستند و می توان با روش های غیر جراحی به درمان و بهبود این موارد پرداخت.

زانوی ضربدری

در این عارضه در حالتی که فرد در حالت ایستاده قرار دارد، زانو ها نزدیک به هم قرار می گیرند و قوزک های پا فاصله بیشتری از یکدیگر دارند. در صورتی که فردی به این مشکل دچار باشد، گزینه درمانی مناسب را با توجه به سن بیمار و شرایط فیزیکی می توان انتخاب نمود. در. موارد خفیف می توان با استفاده از راه های غیر جراحی بیماری را درمان نمود.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۹۲۱۶۶۸۲۴۵۴ – ۰۹۳۹۰۹۴۲۴۹۴ تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی یکی دیگر از انواع انحرافات زانو است. در این عارضه در حالتی که فرد در حالت ایستاده قرار دارد و قوزک پاها در کنار هم قرار گرفته اند، زانو ها از هم فاصله بیشتری دارند. این بیماری هم با توجه به سن بیمار و شدت انحراف زانو روش های درمانی مختلفی دارد. در صورتی که در نوزادی این بیماری تشخیص داده شود می توان با استفاده از بریس و یا دیگر روش های غیر جراحی به درمان انحراف زانو اقدام کرد.

انحراف زانو ناشی از آسیب

زانو یک مفصل لولایی است ولی تا درجاتی می تواند چرخش در جهت های دیگری هم داشته باشد. ماهیچه های مرتبط به مفصل زانو و رباط های زانو مانع از کشیدگی زانو و حرکت در جهت های غیر معمول می شوند. زمانی که زانو خم می شود می تواند چرخش بیشتری داشته باشد در حالی که زانو در حالت ایستاده این محدوده چرخشی را ندارد.

مشکل زمانی به وجود می آید که زانو در حالت نادرست و جهت نامناسبی تحت فشار قرار بگیرد. در این صورت به ساختار زانو فشار بیش از حدی وارد می شود و تاندون ها و رباط ها هم تا حدی می توانند با این فشار مقابله کنند. در برخی موارد فشار ناگهانی و یا مستمر می تواند منجر به عدم تعادل زانو و انحراف زانو شود. در زیر به برخی از انحرافات زانو ناشی از آسیب اشاره می کنیم:

 استخوان ساق پا بیش از حد به عقب خم شود.

 زانو به سمت بیرون خم شود.

 استخوان ساق پا به سمت داخل بچرخد.

  استخوان ساق پا بیش از حد به سمت جلو بچرخد.

  استخوان ساق پا به بیرون بچرخد.

منبع : https://treningogrehab.no/resolve-knee-pain-alignment/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

پاسخ

هفده − سیزده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button