تعویض مفصل ران به روش غیر تهاجمی

تعویض مفصل ران به روش غیر تهاجمی

تاریخچه استفاده از روش غیر تهاجمی در جراحی

از سوالات مهمی که پزشکان و جراحان خوب را درگیر خود کرده است این است که چگونه می توانیم عمل جراحی را پیش ببریم تا بیمار تجربه بهتری نسبت به جراحی داشته باشد؟ به طور دقیق تر، چگونه می توان سرعت بهبود بیمار را افزایش داد؟ چگونه می توان کبودی و زخم و و درد کمتری باری بیمار ایجاد کرد؟

در زمینه تعویض مفصل ران پزشکان به روشی بسیار مفید رسیده اند. با این روش که روش غیر تهاجمی است می توان اثرات بعد از جراحی را برای بیماران کمتر کرد.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل ران، یکی از معدود پزشکان در دنیا است که از روش غیر تهاجمی برای تعویض مفصل ران استفاده می کند.

در سال 1988، دکتر جی بری مک کرنن، پس از ساخت یک برش 10 میلیمتری، یک لاپاراسکوپ (یا دوربین مینیاتوری) را به شکم بیمار وارد کرد و یک مثانه را برداشت. بیمار در طی چند روز، به جای هفته ها یا ماهها، بهبود پیدا کرد. این اولین کولسیستکتومی لاپاروسکوپی در ایالات متحده و آغاز جنبش غیر تهاجمی در جراحی بود.

از آن به بعد روش های جراحی تهاجمی تغییر کرد و دیگر آن چیزی که در ذهن مردم هست نیست. بیمارانی که از روش غیر تهاجمی برای جراحی خود استفاده میکنند معمولا زمان کمتری را در بیمارستان هستند و بهبودی آن ها سریع تر رخ می دهد. این به معنای بازگشت زودتر به زندگی عادی است .

روش کار جراحی غیر تهاجمی

روش های غیر تهاجمی که شامل جراحی لاپاروسکوپی هستند، از تکنولوژی پیشرفته تر برای کاهش آسیب به بافت انسان در هنگام انجام عمل جراحی استفاده می کنند. به عنوان مثال، در اکثر روش ها، یک جراح چند برش کوچک بر حسب سانتی متر ایجاد می کند و لوله های نازک به نام trocars را وارد می کند. گاز دی اکسید کربن ممکن است برای باد کردن ناحیه، ایجاد فاصله بین ارگان های داخلی و پوست استفاده شود. سپس یک دوربین مینیاتوری (معمولا یک لاپاراسکوپ یا آندوسکوپ) از طریق یکی از تروکارها قرار می گیرد تا تیم جراحی بتواند یک تصویر بزرگ در مانیتورهای ویدئویی در اتاق عمل ببیند. سپس ابزارهای تخصصی از طریق تروکارهای دیگر برای انجام رویه ها قرار می گیرند. در بعضی موارد، مانند عمل جراحی تهاجمی برای به حداقل رسانده شدن کولون، ممکن است نیاز به برش کمی بیشتر باشد.

در برخی از روش های غیر تهاجمی که از لاپاراسکوپ استفاده می شود. تنها با یک برش کوچک این جراحی انجام می شود.

کاندیدای مناسب جراحی غیر تهاجمی تعویض مفصل ران

جراحی غیر تهاجمی تعویض مفصل ران را نمی توان برای تمامی افراد انجام داد. تنها پزشک شما تشخیص می دهد که آیا روش جراحی غیر تهاجمی برای شما مناسب است یا خیر . پزشک شما با توجه به میزان آسیب شما و نیاز شما به جراحی تشخیص می دهد که باید برای شما از روش جراحی باز استفاده کند و یا روش جراحی غیر تهاجمی.

مزایای روش غیر تهاجمی تعویض مفصل ران

  • خونریزی کمتر
  • درد کمتر بعد از جراحی
  • بهبودی سریع تر
  • عوارض کمتر
  • بازگشت سریع به فعالیت عادی
  • زخم و کبودی کمتر
  • مقرون به صرفه تر بودن
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *