دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / تعویض مفصل لگن در کودکان
۴ دقیقه
تعویض مفصل لگن در کودکان

تعویض مفصل لگن در کودکان

آنچه می خوانید...

تعویض مفصل لگن در کودکان

تعویض مفصل لگن در کودکان چه مشکلاتی در پی دارد؟ درصد موفقیت این جراحی چقدر است؟  آرتروپلاستی یا تعویض مفصل لگن به ندرت در بیمارانی که سیستم اسکلتی بالغی ندارند پیشنهاد می گردد. در مورد تعویض مفصل لگن در کودکان تحقیقاتی صورت گرفته است و علائم شل شدن پروتز، نیاز به جراحی مجدد تعویض مفصل لگن و عوارض جراحی لگن در کودکان بررسی شده است. در ادامه مقاله با ما باشید تا به نتیجه این تحقیقات بپردازیم.

تعویض مفصل لگن در کودکان
تعویض مفصل لگن در کودکان

نتیجه تعویض مفصل لگن در کودکان

طی این تحقیق 18 کودک ( 16 دختر و 2 پسر) با میانگین سنی 14.6 سال تحت جراحی تعویض مفصل لگن قرار گرفتند. 5 مورد از آن ها تحت جراحی دوطرف لگن قرار گرفتند. پس از عمل در معاینات منظمی که ظرف 6 هفته بعد از جراحی، 6 ماه بعد از جراحی و سپس تا سه سال به صورت سالیانه صورت می گیرد، مفصل لگن با آزمایشات مختلف و تصویربرداری تحت نظر قرار گرفت. تمامی مشکلات و عوارض جراحی ثبت و ضبط گردید.

بعد از گذشت سه سال و هشت ماه تمام بیماران عملکرد بهتری در زمینه حرکتی دارند و درد کاهش یافته است. جهت دهی مفصل لگن بسیار خوب است و نیازی به جراحی مجدد تعویض مفصل لگن نمی باشد. بنابراین این جراحی برای کودکان نتایج موفقیت آمیزی داشته است. با این حال نیاز به معاینه های بعدی برای بررسی طول عمر پروتز در کودکان می باشد.

تاخیر در تعویض مفصل لگن در کودکان

به تازگی در بحث ارتوپدی کودکان بحث محافظت از لگن مطرح شده است. به این ترتیب از آسیب بیشتر به لگن جلوگیری می شود و جراحی برای کودکان به تاخیر می افتد. استراتژی های مختلفی برای پیشگیری از آرتروز لگن در کودکان انتخاب می گردد تا کیفیت زندگی کودک حفظ شود و وضعیت از این وخیم تر نشود.

تا جایی که می شود تعویض مفصل لگن در کودکان و نوجوانان به تعویض می افتد ولی در نهایت در برخی شرایط تعویض مفصل لگن تنها راه حل می باشد. گرچه نگرانی هایی درباره طول عمر مفصل مصنوعی مخصوصاً در بیماران فعال و پر تحرک و جوان تر وجود دارد.

تعویض مفصل لگن و دیسپلازی لگن

ناهنجاری های استخوانی در استابولوم ( ناحیه لگنی ) یا انتهای استخوان ران در مفصل لگن می تواند باعث درد و آسیب به غضروف مفصل لگن شود. پس از مدتی فرد به آرتروز لگن مبتلا می شود. این ناهنجاری های استخوانی در اغلب موارد در نتیجه دررفتگی مادرزادی لگن یا دیسپلازی لگن، بیماری پرتس و … می باشند.

در صورت تشخیص دیسپلازی لگن در کودکان پروسه محافظت از لگن آغاز می گردد. دیسپلازی لگن در سیستم اسکلتی نابالغ کودکان با بسیاری از روش های جراحی بر روی استابولوم و لگن کنترل می شود. علم ارتوپدی در حال حاضر در زمینه درمان ناهنجاری های استخوانی در نوجوانان و جوانان کم سن و سال، به تکنیک های خوبی در زمینه جراحی دست پیدا کرده است. از جمله روش های مختلف می توان به آرتروسکوپی لگن اشاره کرد.

آرتروپلاستی یا تعویض مفصل لگن به ندرت در بیمارانی که سیستم اسکلتی بالغی ندارند پیشنهاد می گردد. دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

نتیجه گیری

برای جراحی تعویض مفصل لگن در کودکان طبق صلاحدید پزشک راه های درمانی مختلف انجام می گیرد و تا جای ممکن جراحی به تعویض می افتد. سیستم اسکلتی عضلانی که به حد کافی رشد کرد می توان جراحی مربوطه را انجام داد. با این حال در برخی موارد خاص برای جلوگیری از بروز مشکلات دیگر، نیاز است تا در همان کودکی جراحی تعویض مفصل لگن صورت گیرد.

منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5725768/ و https://www.hss.edu/conditions_hip-preservation-children-young-adults.asp

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.