دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / جراحی لگن در کودکان
۴ دقیقه
جراحی لگن در کودکان

جراحی لگن در کودکان

آنچه می خوانید...

جراحی لگن در کودکان

جراحی لگن در کودکان با اهداف مختلف مانند اصلاح و ترمیم آسیب های لگنی و یا نقایص مادرزادی صورت می گیرد. در مواردی که نوزاد کمتر از 6 ماه سن دارد، می توان از درمان های غیر جراحی استفاده گردد. روش های غیر جراحی برای درمان ناحیه لگن شامل استفاده از آتل و با بریس برای ثابت نگاه داشتن لگن و پاها در موقعیت بهتر و ترمیم مفصل لگن می باشد. هدف از این کار تحت تاثیر قرار دادن فرایند رشد طبیعی نوزاد و مستحکم تر کردن مفصل لگن می باشد.
در ادامه به توضیح برخی روش های غیر جراحی لگن در کودکان اشاره می شود:

روش پاولیک هارنس

پاولیک هارنس به صورت تخصصی برای بهبود وضعیت در رفتگی مفصل ران در نوزادان و شیرخواران و ایجاد ثبات در مفصل لگن به کار می رود. این روش برای کودکان تازه به دنیا آمده تا 6 ماهه انجام می گیرد. حتی در صورتی که تنها یک مفصل ران مشکل داشته باشد، هر دو پا را آتل می بندند تا مشکلی پیش نیاید. در صورت قرارگیری درست مفصل لگن در جهت درست و وضعیت مناسب، لگن رشد مناسبی داشته و وضعیت آن به مرور تصحیح می شود.

در زیر عکسی از روش پاولیک هارنس را مشاهده می کنید:

جراحی لگن در کودکان
جراحی لگن در کودکان

ابداکشن لگن

دیسپلازی یا دررفتگی مادرزادی لگن می تواند به راحتی اصلاح شده و مفصل جا انداخته شود. این مورد به این دلیل هورمون های آرام بخش از مادر بوده که هنوز در نوزاد وجود دارد. گاهی با روش های کم تهاجمی می توان بهترین نتیجه ها را گرفت. در این روش با استفاده از آتل مفصل لگن را در وضعیت مناسب قرار داده تا قسمت گوی شکل مفصل و رباط ها ثابت شوند. بعد از این دوره درمانی می توان از ابداکشن برای بهبود وضعیت لگن استفاده کرد.

کشش و انقباض

گاهی برای چند هفته از کشش رباط ها استفاده می شود و بعد جراحی لگن در کودکان مانند تکنیک بسته انجام می شود. این روش درمانی در آسیا و اروپا شایع تر است.

روش های جراحی لگن در کودکان

جراحی لگن در کودکان می تواند والدین را بسیار نگران کند. با این حال باید بدانید که نوزادان قدرت شگفت انگیزی در بهبود و ترمیم دارند. رشد دوباره استخوان در کودکان و شکل گیری مفصل می تواند به روند جراحی کمک بسیار کند. در صورتی که سیاه شدن سر استخوان رخ ندهد و پیچیدگی های خاصی بعد از جراحی اتفاق نیفتد، بعد از چندین سال می توان شاهد شکل گیری استخوان به بهترین شکل ممکن شد. بعد از بیشتر جراحی ها باید از آتل استفاده نمود تا مشکلی برای آناتومی درست مفصل لگن پیش نیاید.

تکنیک جراحی بسته

شایع ترین روش جراحی برای سنین 6 تا 24 ماهه تکنیک جراحی بسته می باشد. این روش در حداقل تهاجم انجام گرفته و متخصص ارتوپدی قسمت توپی شکل مفصل را در قسمت کاسه ای قرار خواهد داد. در این روش نوزاد تحت بیهوشی کامل می باشد.

جراحی لگن در کودکان با اهداف مختلف مانند اصلاح و ترمیم آسیب های لگنی و یا نقایص مادرزادی صورت می گیرد. در مواردی که نوزاد کمتر از 6 ماه سن دارد، می توان از درمان های غیر جراحی استفاده گردد. دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

تکنیک جراحی باز

این روش زمانی انجام می گیرد که بافت اضافی مانع جا انداختن مفصل (قرارگیری قسمت توپی شکل در قسمت کاسه ای یا استابولوم) می شود. هرچه سن کودک پایین تر باشد احتمال نیاز به جراحی رباط کمتر است و تنها نیاز به برداشتن بافت اضافی می باشد. روش های جراحی دیگری مانند استئوتومی لگنی و استئوتومی فمورال هم وجود دارند که بنا به شرایط موجود می توان از آنها استفاده کرد.
منبع : https://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the-hip/child-treatment-methods/

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.