علت درد لگن بعد از عمل دیسک کمر - دکتر کاوه قرنی زاده

علت درد لگن بعد از عمل دیسک کمر

درد لگن بعد از عمل دیسک کمر از عوارضی است که برخی افراد با آن مواجه می‌شوند. دیسک کمر یک از نواحی ستون فقرات است که در قسمت بالای لگن قرار دارد. این قسمت در اثر فعالیت‌های شدید یا عوامل دیگر دچار بیرون زدگی می‌شود که با وجود دردهای زیاد باید فورا جراحی شود، اما علت درد لگن بعد از عمل دیسک کمر چیست؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

چه ارتباطی بین دیسک کمر و لگن وجود دارد؟

همه قسمت‌های بدن از جمله ستون فقرات، دیسک‌ها و لگن همگی به هم متصل هستند تا بتوانند به حرکت فرد کمک کنند. بالاتنه شما از طریق لگن و ستون فقرات به پایین تنه شما متصل است. این دو قسمت از بدن توسط مفصل ساکروایلیاک متصل می‌شوند. از آن جایی که لگن و ستون فقرات نقش اصلی را در حرکت ایفا می‌کنند و ارتباط نزدیکی با هم دارند، مسائل مربوط به یک ناحیه می‌تواند قسمت‌های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. این امر برای دیسک کمر و لگن هم صدق می‌کند. این دو از طریق مفصل هایی به یکدیگر متصل هستند.

عوارض احتمالی جراحی دیسک کمر

این جراحی خطرات چندانی ندارد، با این حال ممکن است با برخی از عوارض احتمالی بعد از جراحی دیسک کمر روبرو شوید. ریختن مایع بین نخاعی، خونریزی، عفونت، آسیب به عروق خونی یا اعصاب از جمله مشکلاتی هستند که ممکن است با جراحی به وجود بیایند. این جراحی تا حدود 95 درصد موثر است و فقط 5 درصد احتمال دارد که دیسک کمر دوباره عود کند. پس درد لگن بعد از عمل دیسک کمر کاملا طبیعی است.

علت درد لگن بعد از عمل دیسک کمر

علت درد لگن بعد از عمل دیسک کمر

معمولا بیماران پس از جراحی دیسک کمر، درد زیادی را تجربه نمی‌کنند. با این حال، ممکن است پس از جراحی در ناحیه تحتانی ستون فقرات دردی را حس کنید که اکثر اوقات تا ناحیه لگن نیز می‌رسد. علت درد لگن بعد از عمل دیسک کمر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از:

تحریک عضله پیریفورمیس

این عضله در نزدیکی اعصاب سیاتیک قرار دارد که اغلب توسط فتق دیسک تحریک می‌شود. این تحریک گاهی اوقات در هنگام عمل دیسک کمر اتفاق می‌افتد. اگر این اتفاق رخ دهد، ممکن است تا زمانی که عضله تحریک شده از بین برود، تا ناحیه لگن گسترش یابد. پزشک ممکن است برای اطمینان از این تحریک، ام آر آی را برای شما تجویز کند.

ضعیف شدن عضلات در حین جراحی

ممکن است عضلات پشتیبان لگن و ستون فقرات شما بلافاصله پس از جراحی ضعیف شود. اگر بعد از جراحی فعالیت کافی نداشته باشید این اتفاق برای شما رخ می‌دهد. برای جلوگیری از این امر، باید از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید و تمرینات تقویتی لازم را انجام دهید.

استراحت بیش از حد

زیاد دراز کشیدن می‌تواند عضلات نزدیک به لگن را ضعیف کند. در این صورت باید از جای خود بلند شوید و طبق برنامه اصولی و زیر نظر متخصص تحرک را آغاز کنید.

راه‌های پیشگیری و درمان درد لگن بعد از عمل دیسک کمر

اگر قصد دارید که از به وجود آمدن درد لگن بعد از عمل دیسک کمر جلوگیری کنید، باید برخی اقدامات را انجام دهید. اول از همه باید تحرک موردنیاز خود را حفظ کنید و همیشه در خانه دراز نکشید. پس از جراحی بهتر است که به آرامی تمرین‌های تقویتی و حرکتی را انجام دهید تا تحرک شما حفظ شود. به هیچ وجه بعد از عمل نباید حرکت ناگهانی داشته باشید یا این که اجسام سنگین را بلند کنید. این کار علاوه بر عود کردن دوباره دیسک کمر، درد لگن بعد از عمل دیسک کمر را نیز به وجود می‌آورد.

درد لگن بعد از عمل دیسک کمر چقدر طول می‌کشد؟

بسته به زمان دوران نقاهت عمل دیسک کمر، دردی که بعد از آن به وجود می‌آید ممکن است تا مدتی طول بکشد. با توجه به وضعیت جسمی فرد، این درد حدودا یک ماه باقی می‌ماند و با انجام تمرینات و توصیه‌هایی که به آن‌ها اشاره شد، از بین می‌رود. در مواردی این درد لگن بعد از عمل دیسک کمر بیشتر از دو ماه طول می‌کشد که به آن کمر درد مزمن هم گفته می‌شود. در این صورت باید به پزشک برای رفع آن مراجعه کنید.

انتخاب بهترین پزشک برای انجام جراحی

جراحی دیسک کمر برای همه کسانی که دیسک‌های بیرون زده دارند انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند تحرک را بهبود بخشد و درد ناشی از کمر درد را برای همیشه از بین ببرد. اما گاهی اوقات پس از جراحی با درد لگن بعد از عمل دیسک کمر مواجه می‌شوید. برای رفع آن باید به دنبال بهترین پزشک باشید. با تماس با شماره تلفن ما می‌توانید از خدمات ما استفاده کنید.

در نهایت … 

همانطور که گفته شد درد لگن بعد از عمل دیسک کمر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این درد ها گاهی اوقات طبیعی هستند و بعد از اتمام دوره نقاهت تمام می شوند. ولی برخی اوقات نیز درد بعد از عمل ممکن است دلیل خاصی داشته باشد و به راحتی از بین نرود. در این صورت بیمار باید با پزشک معالج خود مشورت کند و علت درد را ریشه یابی کند و در اسرع وقت به درمان آن بپردازد.

*~ سوالات متداول درد لگن بعد از عمل دیسک کمر ~*

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *