دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / راه رفتن بعد از شکستگی ران
۷ دقیقه
راه رفتن بعد از شکستگی ران

راه رفتن بعد از شکستگی ران

آنچه می خوانید...

راه رفتن بعد از شکستگی ران

بعد از شکستگی ران، برنامه ای برای بازتوانی حرکتی فرد داده می شود تا به حرکت کردن فرد کمک شود و برای راه رفتن به سرعت توان خود را باز یابد. راه رفتن بعد از شکستگی ران بستگی به فرد و شرایط جسمی و میزان شکستگی دارد.

بازتوانی حرکتی معمولاً نیازمند تیمی از متخصصان زیر است:

– فیزیوتراپیست ها – این افراد در تمریناتی در حوزه بازتوانی فیزیکی دوره دیده اند و از ماساژ، ورزش کردن و شبیه سازی حرکت برای بهبود ترمیم و حرکت فرد کمک می گیرند. برای راه رفتن بعد از شکستگی ران یک فیزیوتراپیست می تواند کمک های شایانی کند.
– کاردرمانگران – این متخصصان برای تشخیص مشکل فعالیت های زندگی روزانه دوره دیده اند. از جمله این فعالیت ها می توان به لباس پوشیدن اشاره کرد.
– جراح ارتوپدی – یک جراح که در زمینه استخوان ها و مفصل ها تخصص دارد می تواند به بیمار کمک کند.
– مددکاران اجتماعی – افرادی که درگیر خدمات اجتماعی هستند و مشکلاتی که فرد در خانه با آن ها درگیر است را حل می کنند.
– پزشک متخصصی که تخصص وی برای افراد مسن است.
– پرستار که می تواند بیمار و خانواده وی را در جریان قرار دهد و اطلاعات ضروری را به اطلاع آن ها برساند.

راه رفتن بعد از شکستگی ران
راه رفتن بعد از شکستگی ران

بازتوانی در بیمارستان

بررسی فیزیوتراپی و حرکتی فرد مانند تمرینات همراه با وزنه باید روز بعد از جراحی شکستگی ران انجام گیرد. زمانی که فرد در بیمارستان است بازتوانی در مکان های زیر انجام می گیرد:

– بخش ارتوپدی – برای افرادی که مشکلات استخوانی یا مفصلی دارند.
– بخش توانبخشی – برای افرادی که تحت برنامه های بازتوانی قرار می گیرند.
– یک واحد توانبخشی ارتوپدی برای افراد مسن – برای افراد مسنی که به مشکلات ارتوپدی مبتلا هستند.

مرخص شدن از بیمارستان بعد از شکستگی ران

اینکه چه مدت زمان نیاز است که بیمار در بیمارستان بماند بستگی به شرایط فرد و بازتوانی حرکتی وی دارد. در صورتی که فرد سلامتی کامل داشته باشد احتمالاً می تواند یک هفته بعد از جراحی بیمارستان را ترک کند. قبل از اینکه فرد مرخص شود یک کاردرمانگر در صورت نیاز تشخیص می دهد که بیمار نیاز به وسایل کمکی دیگری دارد. همچنین وسایل کمکی برای راه رفتن مانند عصا و واکر به بیمار داده می شود.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

برنامه بازتوانی بیمار بعد از شکستگی ران

بعد از شکستگی مفصل ران لازم است که بیمار یک برنامه بازتوانی را دنبال کند تا به بهبود قدرت و حرکت فرد کمک شود. برنامه ای که به صورت شخصی به بیمار داده می شود بستگی به تناسب اندام فعلی و حرکتی فرد دارد و شامل موارد زیر است:

– ورزش های تحمل وزن – فعالیت هایی که پاها وزن بدن را تحمل می کنند مانند راه رفتن
– ورزش های متفرقه – فعالیت هایی که پاها حمایت وزن بدن را نمی کنند مانند شنا کردن و دوچرخه سواری کردن
– ورزش با تردمیل – مانند راه رفتن با سرعت های مختلف و درجات مختلف بر روی تردمیل
– تمرینات فیزیکی سنگین – مانند ورزش هایی همراه با یک مربی سه بار در هفته یا بیشتر
– تمرینات قدرتی و تمرینات تعادلی

اینکه برنامه بازتوانی خود را به دقت دنبال کنید اهمیت زیادی دارد تا بعد از شکستگی ران، تناسب اندام و قدرت حرکتی بیمار تا جای ممکن باز یابد.

حمایت و مراقبت بعد از شکستگی ران

بهتر است که مراقبت های بعد از جراحی شکستگی ران را در صورتی که در غالب یک بروشور ارائه می شود به دقت مطالعه کنید. این مراقبت ها اهمیت زیادی دارند و در صورتی که انجام نگیرند می توانند مشکلات زیادی را ایجاد کنند.

بنابراین خواندن این دستورالعمل ها برای پیشگیری از ایجاد مشکل در دوران نقاهت بسیار مهم است.

از نکات مهمی که بیماران باید پس از شکستگی و انجام جراحی بر روی استخوان ران بدانند این است که ورزش و فیزیوتراپی بخش مهمی از روند درمان است که انجام آن به اندازه و به روش درست می تواند در تسریع روند بهبودی تاثیر به سزایی داشته باشد. حرکات ورزشی و فیزیوتراپی بهتر است تحت نظر پزشک متخصص انجام شود تا موجب آسیب به بخش های دیگر نشود. این حرکات شامل حرکات کششی و تقویتی می باشند که باید روزی سه بار انجام شوند. حرکات ورزشی باید به گونه ای انجام شوند که در بافت درد احساس شود . وجود درد پس از ورزش طبیعی است و نباید بیمار را نگران کند.

طبیعی است که بیمار پس از انجام عمل جراحی در هنگام نشستن بر روی صندلی نتواند زانوی خود را کاملا خم کرده و آن را عمود بر زمین قرار دهد. اما به تدریج و با انجام حرکات کششی باید بتواند بعد از مدتی زانوی خود را در پایی که دچار شکستگی شده به صورت ۹۰درجه خم کند.

راه رفتن پس از شکستگی استخوان ران

پس از شکستگی و انجام درمان استخوان ران برای راه رفتن و چگونگی آن باید حتما با پزشک خود مشورت کنید . پزشک متخصص با بررسی میزان آسیب و روند بهبود  چگونگی حرکت کردن با پای شکسته را به شما خواهد گفت . این روش ها می تواند شامل راه رفتن با کمک ویلچر ُ واکر یا عصا باشد.

توجه داشته باشید کاهش درد در روز های پس از درمان یا جراحی به معنی بهبود کامل نیست و نباید انجام حرکات ورزشی و  استفاده از ابزار کمکی برای حرکت را متوقف کرد .چرا که کاهش درد تنها به معنی کاهش التهابات است و رعایت نکردن نکات گفته شده می تواند آسیب رسان باشد.

لازم به ذکر است که روند درمان و بهبودی با توجه به سن و آناتومی بدن بیمار  متفاوت است و انجام مراقبت هایی که در طول مقاله ارائه شده است می تواند در تسریع بهبودی موثر باشد.

عوارضی که شکستگی استخوان ران می تواند ایجاد کند

یکی از مهم ترین عوارضی که این نوع از شکستگی می تواند به همراه داشه باشد محدودیت حرکت زانو است.  در صورتی که حرکات ورزشی و فیزیوتراپی که پیشتر راجع به آن گفته شد به درستی انجام نشود ممکن است این محدودیت ایجاد شود.

جوش نخوردن وتاخیر در جوش خوردن استخوان شکسته شده نیز یکی دیگر از عوارضی است که می تواند به علل گوناگون ایجاد شود. وجود بیماری زمینه ای، سن بالای بیمار و شکستگی گسترده می تواند از عواملی باشد که باعث تاخیر یا عدم جوش خوردن استخوان ران شود. این مسئله معمولا با جراحی پیوند استخوان درمان می شود.

جوش خوردن نادرست استخوان ران نیز از عوارض شکستگی این استخوان است. در صورتی که روش مناسبی برای درمان شکستگی اتخاذ نشود ، ممکن است تثبیت استخوان یا جا اندازی به درستی انجام نشود و استخوان به شکل نا درستی جوش بخورد. این مشکل در دراز مدت می تواند باعث پدید آمدن آرتروز زانو شود. اگر این مشکل شدید باشد ممکن است پزشک جراحی استئوتومی ران را پیشنهاد کند

راه کارهایی برای تسریع بهبودی

در انتها به راه کار هایی اشاره می کنیم که رعایت ان آن روند درمان را سرعت می بخشد و در درمان موثر است.

  • ممکن است تا 3 تا 4 ماه پس از بهبودی در قسمت های آسیب دیده احساس درد کنید . د راین حالت پزشک برای رفع آن داروهای مسکن تجویز خوهد کرد .
  • در دوران نقاهت دارو های تجویز شده را مرتب و سر موقع مصرف کنید و درانجام حرکات ورزشی و فیزیوتراپی کوتاهی نکنید
  • در صورت احساس خستگی استراحت کنید و دقت کنید برای طولانی مدت روی صندلی ننشینید
  • توجه داشته باشید هنگام خوابیدن به سمت ران آسیب دیده نخوابید و بین زانوهای خود یک بالشت قرار دهید.
  • برای استحمام حتما با پزشک خود مشورت کنید.
  • در صورت وجود درد یا تورم در محل آسیب دیده با مشورت پزشک می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

علاوه بر نکات گفته شده در بالا به رژیم غذایی خود توجه کنید که سالم باشد و شامل مواد مغذی باشد که برای ترمیم استخوان لازم است . همچنین از افزایش وزن در این دوران پیشگیری کنید چراکه باعث افزایش فشار در محل آسیب دیده از ران می شود.

منبع : https://www.nhs.uk/conditions/hip-fracture/recovery/

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.