زانوی ناپایدار

زانوی ناپایدار

زمانی که کشکک زانو یا پاتلا در موقعیت مناسب خود در مفصل زانو قرار داشته باشد، فرد می تواند راه برود و بدود و بنشیند و بایستد و به راحتی حرکت کند. زمانی که کشکک زانو از جای اصلی خود خارج شود می تواند بسیار دردناک شود. ما در این مقاله قصد داریم به علت، علائم ، تشخیص و درمان زانوی ناپایدار بپردازیم. در ادامه مقاله با ما باشید.

علت زانوی ناپایدار

کشکک زانو به ماهیچه های جلوی استخوان ساق پا و ران پا متصل است. همچنان که فرد خم می شود و یا پای خود را صاف می کند، کشکک زانو به سمت بالا یا پایین کشیده می شود. انتهای استخوان ران یا فیمر femur که به شکل شکاف حرف v انگلیسی است در یک انتها قرار دارد تا راه رفتن را برای فرد امکان پذیر کند. در یک زانوی سالم کشکک زانو به درستی در این شکاف خود قرار دارد.

در صورتی که شکاف زانو به اندازه کافی عمیق نباشد و یا به طور مناسبی هماهنگ نباشد، کشکک زانو از جای خود در می رود و می تواند منجر به در رفتگی کامل یاناکامل کشکک زانو گردد. ضربه ناگهانی به کشکک زانو برای مثال در افتادن از ارتفاع، می تواند باعث دررفتگی کشکک زانو شود.

زانوی ناپایدار
زانوی ناپایدار

علائم زانوی ناپایدار

در ادامه قصد داریم به علائم و نشانه های ناپایداری زانو اشاره کنیم:

 • – زانو نمی تواند وزن فرد را تحمل کند.
 • – کشکک زانو از اطراف لیز می خورد.
 • – زانو در حال حرکت گیر میکند یا قفل می شود.
 • – درد در جلوی زانو که با فعالیت های ورزشی این درد شدت می یابد.
 • – زانو دردی که در زمان نشستن شدید می شود.
 • – سفتی زانو
 • – صداهای تقه مانند در طول حرکت زانو
 • – تورم زانو

تشخیص ناپایداری زانو

در طول معاینه فیزیکی پزشک از بیمار می خواهد تا راه برود یا زانوی خود را صاف و خم کند. پزشک با احتیاط ناحیه مفصل زانو را بررسی می کنند و اندازه گیری های لازم را انجام می دهد تا در صورتی که استخوان ها از جهت اصلی خود خارج شده باشند، تشخیص داده شود و یا در صورتی که ماهیچه های ناحیه ران پا ضعیف هستند بررسی گردد.

رادیوگرافی (ایکس ری) برای بررسی وضعیت کشکک زانو انجام می گیرد. همچنین دلایل احتمالی دیگر برای زانو درد بررسی می شود مانند : پارگی غضروف یا رباط زانو.

 

ناپایداری کشکک

ممکن است که کاسه زانو یا کشکک شما از شیاری که بالای مفصل زانو قرار دارد به بیرون رانده شده باشد. اگر اینطور باشد، احتمالاً متوجه خواهید شد که کاسه زانو از جای خود خارج شده است. در این حالت ممکن است هر از گاهی در جای خود قفل شود و در زیر کاسه زانو خود احساس درد کنید.

بی ثباتی کشکک می تواند در نتیجه یک آسیب تروماتیک رخ دهد و یا یک مشکل مزمن ناشی از تغییر شکل زانو باشد. درمان معمولاً شامل استراحت، پوشیدن زانوبند و انجام یک دوره فیزیوتراپی برای تقویت عضلات نگهدارنده کاسه زانو است. اگر این درمان ها موفقیت آمیز نباشد، ممکن است برای ترمیم غضروف اطراف کاسه زانو به جراحی نیاز داشته باشید.

درمان زانوی ناپایدار

در صورتی که کشکک زانو به طور کامل در برود و از جای خود خارج شود، قدم اول جا انداختن زانو و برگرداندن زانو در جای اصلی است. به این پروسه ریداکشن می گویند. گاهی اوقات زانو به خودی خود جا می افتد. ولی در دیگر موارد نیاز است تا پزشک با یک فشار ملایم زانو را به جای اصلی خود باز گرداند.

در رفتگی کشکک باعث آسیب به پایین کشکک زانو و انتهای استخوان ران می‌شود که این مورد منجر به درد بیشتر و یا ابتلا به آرتریت زانو می شود. برای اصلاح این وضعیت از آرتروسکوپی زانو کمک گرفته می شود. در موارد خفیف بیماری احتمالاً از روش های غیر جراحی کمک گرفته می شود. ولی در مواردی که زانو به صورت مزمن ناپایدار است می توان جراحی انجام داد.

منبع: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/unstable-kneecap/

مطالب مرتبط
14 Responses
 1. سلام من موقع بازی کشککم در میره و زانو قفل میکنه و تا وقتی اونو جا نندازن نمیتونم تکون بخورم’ درمانی جز عمل هست؟؟؟

 2. سلام ببخشید اشکال نداره من وقتی پام پیچ می خوره یه صدای قرج مانندی می ده و تا چند ثانیه به صورت شدید قفل می کنه ؟

 3. سلام ببخشید اشکال نداره من وقتی پام پیچ می خوره یه صدای قرج مانندی می ده و تا چند ثانیه به صورت شدید قفل می کنه ؟

 4. سلام مشکلی نداره پای من وقتی پیچ می خوره یه صدایی مانند قرج مانندی می ده ؟ و و بعد که قرج صدا می ده تا چند ثانیه قفل می کنه
  مشکلی نداره

 5. سلام من یه سوالی داشتم یه جایی نوشته علائم ناپایداری زانو یکیش این بود که نوشته یود( پیچ خوردن با صدا کردن مفصل ) مم منطورش را متوجه نشدم ؟ یعنی مفصل وقتی پیچ می خوره صدا می ده منظورش چیه اگه می شه یه توضیح کوتاهی بهم بدید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *