نقاط ماشه ای دردناک

سندرم درد میوفاسیال و درمان آن

سندرم درد میوفاسیال یک اختلال دردناک مزمن است که با درد، گرفتگی و حساسیت در لمس عضلات ظاهر می شود. فشار روی نقاط حساس در عضلات شما (نقاط ماشه ای) می تواند باعث درد دائمی در عضله و گاهی اوقات در قسمت های به ظاهر نامرتبط بدن شما شود. اما علل و علائم این سندرم چیست؟ درمان قطعی میوفاسیال چیست؟ آیا ورزش برای سندرم درد میوفاسیال موثر است؟ به منظور آشنایی بیشتر با علل، علائم و راه های درمان آن تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

سندرم درد میوفاسیال چیست؟

سندرم درد میوفاسیال (Myofascial pain syndrome) یک بیماری مزمن است که باعث ایجاد درد در سیستم اسکلتی عضلانی می شود. این درد معمولا به یک ناحیه خاص محدود می شود. برای مثال، ممکن است فقط درد و حساسیت را در شانه و گردن راست خود احساس کنید. درد معمولاً با نقاط ماشه ای در عضلات همراه است. این نقاط ماشه ای هنگامی که به آنها فشار وارد می شود، درد را به ناحیه آسیب دیده منتشر کرده و گاهی اوقات خود به خود بدون فشار باعثت گسترش درد می شود. گاهی اوقات این درد می تواند در قسمتی از بدن باشد که به نظر می رسد نامربوط است که به آن، درد ارجاعی می گویند.

سندرم درد میوفاسیال و درمان آم

علت سندروم درد میوفاسیال

این سندرم معمولاً پس از انقباض مکرر عضله ظاهر می شود که می تواند در نتیجه حرکات تکراری در یک سرگرمی یا کار یا تنش ناشی از استرس اتفاق بیفتد. مناطق حساس عضلانی که با نام نقاط ماشه ای یا تنش شناخته می شود، می توانند پس از آسیب یا استفاده بیش از حد در عضلات ایجاد گردد. یک نقطه کشش در عضله می تواند باعث استرس و درد در سراسر عضله شود. زمانی که درد ادامه یابد یا بدتر شود، پزشکان آن را سندرم درد میوفاسیال می نامند.

علائم سندرم درد میوفاسیال چیست؟

 • درد عضلانی موضعی
 • نقاط ماشه ای که درد را فعال می کند
 • علائم نادر اما بالقوه عبارتند از:
 • سفتی عضلات
 • خستگی
 • خواب بد
 • سردرد
 • ناهنجاری های وضعیتی مانند قوز کردن، گرد شدن شانه، یا وضعیت سر به جلو که همتراز با ستون فقرات نیست.

عوامل خطر سندرم درد میوفاسیال

سندرم درد میوفاسیال توسط یک محرک مانند تنش عضلانی ایجاد می شود که باعث تحریک چندین نقطه ماشه ای در عضلات خواهد شد. عواملی که ممکن است خطر ابتلا به نقاط ماشه ای را افزایش دهند عبارتند از:

آسیب عضلانی: آسیب حاد عضلانی یا استرس مداوم عضلانی ممکن است منجر به ایجاد نقاط ماشه ای شود. به عنوان مثال، یک نقطه در داخل یا نزدیک عضله تحت فشار ممکن است به نقطه تحریک تبدیل شود. حرکات تکراری و وضعیت نامناسب ممکن است خطر شما را افزایش دهد.

استرس و اضطراب: افرادی که اغلب استرس دارند و مضطرب هستند ممکن است بیشتر در عضلات خود نقاط ماشه ای ایجاد کنند. یک نظریه این است که این افراد ممکن است بیشتر مستعد کوبیدن عضلات خود باشند، که نوعی استرس مکرر است که عضلات را در معرض نقاط ماشه ای قرار می دهد.

سندرم درد میوفاسیال و تشخیص آن

چه زمانی به پزشک مراجعه می کنید؟

اگر درد عضلانی دارید که از بین نمی رود، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. تقریباً همه افراد هر از گاهی درد عضلانی را تجربه می کنند. اما اگر با وجود استراحت، ماساژ و اقدامات مشابه خودمراقبتی، درد عضلانی ادامه داشت، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سندرم درد میوفاسیال چگونه تشخیص داده می شود؟

 • هیچ آزمایش تصویربرداری یا آزمایشگاهی وجود ندارد که بتواند سندرم درد میوفاسیال را شناسایی کند. در عوض، این سندرم با انجام یک معاینه کامل که ممکن است شامل موارد زیر باشد، تشخیص داده می‌شود:
 • تصویربرداری و آزمایش های تشخیصی برای رد سایر شرایطی که ممکن است باعث درد شوند.
 • یک معاینه فیزیکی که در آن پزشک فشار ملایمی را برای احساس باندهای عضلانی سفت که باعث درد یا انقباضات عضلانی می شود، اعمال می کند.
 • یک معاینه بصری برای بررسی ناهنجاری های وضعیتی
 • سوالاتی در مورد اینکه چه زمانی، چگونه و چند بار درد را تجربه می کنید و اینکه آیا چیزهایی وجود دارد که به نظر می رسد آن را بهتر یا بدتر می کند. پزشک همچنین در مورد فعالیت های تکراری یا آسیب های اخیر که ممکن است عواملی باشند، سؤال می کند.

راه های درمان درد میوفاسیال چیست؟

بسیاری از درمان های سندرم درد میوفاسیال بر روی نقاط ماشه ای متمرکز هستند. این گزینه های درمانی عبارتند از:

 • لیزر سرد، همچنین به عنوان نور درمانی سطح پایین شناخته می شود، که در آن نقطه ماشه در معرض نور مادون قرمز نزدیک قرار می گیرد.
 • سوزن خشک که در آن پزشک یک سوزن نازک را داخل و اطراف نقطه ماشه وارد می کند.
 • سوزن مرطوب (همچنین به عنوان تزریق نقطه ماشه ای نیز شناخته می شود) که همان سوزن خشک است با این تفاوت که پزشک به طور همزمان یک عامل بی حس کننده یا استروئید تزریق می کند.
 • تحریک الکتریکی، که شامل قرار دادن یک الکترود در سراسر عضله تحت تاثیر یک نقطه ماشه برای ایجاد انقباضات سریع است.
 • ماساژ، شامل ریتمیک غیرفعال، ریتمیک فعال و رهاسازی فشار نقطه ماشه ای
 • کشش، که گاهی همراه با درمان های دیگر مانند سوزن خشک و اولتراسوند انجام می شود.
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست، که شامل ارسال سیگنال های الکتریکی کم ولتاژ از یک دستگاه کوچک به ناحیه دردناک از طریق پدهای متصل به پوست شما است.
 • اولتراسوند که از امواج صوتی برای نفوذ به بافت های نرم استفاده می کند.

سایر گزینه های درمانی

علاوه بر موارد ذکر شده، گزینه های درمانی دیگری برای درمان این عارضه توصیه می شود که عبارتند از:

 • تغییرات رژیم غذایی برای کاهش التهاب و اجتناب از موادی که به نظر می‌رسد باعث درد می‌شوند.
 • اصلاح رفتار (ورزش، وضعیت بدن، راه اندازی ایستگاه کاری، یوگا، مدیتیشن، عادات خواب و غیره)
 • فیزیوتراپی، شامل مراحلی برای تنظیم وضعیت بدن، در صورت لزوم
 • طب سوزنی
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن
 • شل کننده های عضلانی

عوارض سندرم درد میوفاسیال

عوارض مرتبط با سندرم درد میوفاسیال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکلات خواب

علائم و نشانه های سندرم درد میوفاسیال ممکن است خواب شبانه را دشوار کند. ممکن است برای قرار گرفتن در موقعیت خواب راحت مشکل داشته باشید. اگر در طول شب حرکت کنید، ممکن است به نقطه دردناکی برخورد کرده و بیدار شوید.

فیبرومیالژیا

برخی تحقیقات نشان می دهد که این سندرم درد میوفاسیال ممکن است در برخی افراد به فیبرومیالژیا تبدیل شود. فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است که با درد گسترده مشخص می شود. اعتقاد بر این است که مغز بیماران مبتلا به درد به مرور زمان به سیگنال های درد حساس تر می شود. برخی از پزشکان نیز معتقدند که سندرم درد میوفاسیال در شروع این فرآیند نقش دارد.

تفاوت بین سندرم درد میوفاسیال و فیبرومیالژیا چیست؟

سندرم درد میوفاسیال را نباید با فیبرومیالژیا که علائم مشابهی دارد اشتباه گرفت. فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است که باعث درد و حساسیت در سراسر بدن (نه فقط در مناطق خاص) می شود و شامل نقاط ماشه ای نمی شود. به طورکلی، یک فرد می تواند هم فیبرومیالژیا و هم سندرم درد میوفاسیال داشته باشد. ضروری است که با یک متخصص پزشکی مشورت کنید که می تواند تفاوت را تشخیص داده و درمان های مناسب را برای هر بیماری اعمال کند.

کلام آخر

سندرم درد میوفاسیال یک بیماری دردناک شایع در عضلات و بافت های نرم مرتبط با آن است. درد از یک یا چند نقطه ماشه ای منتشر می شود که توسط فشار یا هیچ چیز تحریک می شود. اگرچه اغلب با فیبرومیالژیا اشتباه گرفته می شود، اما در حقیقت هر دو بیماری متفاوت هستند. در حالی که تقریباً همه ما درد ناشی از کشیده شدن عضله را تجربه کرده‌ایم، ناراحتی مرتبط با سندرم درد میوفاسیال پایدار یا بدتر می‌شود. گزینه های درمانی شامل فیزیوتراپی و تزریق نقطه ماشه ای است. داروهای ضد درد و تکنیک های آرامش بخش نیز ممکن است کمک کننده باشد. در پایان توصیه می شود در صورت مشاهده علائم به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *