دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های زانو / شایع ترین آسیب های زانو
۳ دقیقه
شایع ترین آسیب های زانو

شایع ترین آسیب های زانو

آنچه می خوانید...

مفصل زانو در بدن انساس یکی از اساسی ترین مفاصل بدن است، بدن انسان بر پایه مفصل زانو قادر به حرکت و انجام فعالیت های بدنی است. در حین حال که مفصل زانو یک مفصل حیاتی برای بدنی است، در معرض آسیب های مختلف هم می باشد. این مفصل جزو شایع ترین مفصل هایی است که در بین افراد به خصوص ورزشکاران دچار آسیب می شود.  از عوارض این آسیب ها می توان به درد زانو شدید و تعویض مفصل زانو که توسط متخصص ارتوپدی انجام می شود اشاره کرد.

آناتومی مفصل زانو

مفصل زانو  شامل اجزای زیادی مانند رباط ها، استخوان ها، تاندون ها و منیسک است، این مفصل مسئول است تا وزن بدن انسان را تحمل و باعث حرکت بدن شود.

زانو دارای چهار رباط صلیبی به نام ها رباط خلفی، قدامی، جانبی داخلی و جانبی خارجی می باشد، که این رباط ها وظیفه دارند که استخوان های بدن را به همدیگر متصل نگه دارند.

  • استخوان مفصل زانو شامل استخوان پا ( درشت نی )، استخوان زانو ( کشکک) و استخوان ران یا همان استخوان فمور است.
  • وظیفه اصلی تاندون متصل کردن عضلات بدن به استخوان ها است.
  • منیسک ها همچون دیسک های هلالی شکل در بین استخوان های زانو قرار گرفته اند. و همانند یک ضربه گیر عمل می کنند.

در ادامه مطلب به شایع ترین آسیب های زانو می پردازیم

آسیب های شایع زانو

بیشترین آسیب های زانو در افراد ورزشکار در حین انجام فعالیت های سخت ورزشی اتفاق می افتد، ورزشکاران رشته های دو میدانی، فوتبال، والیبال و بسکتبال به خاطر دویدن و پرش هایی که انجام می دهند بیشتر در معرض آسیب مفصلی زانو هستند. البته در این بین افرادی هم هستند که ممکن است به خاطر افتادن از پله یا سانحه تصادف دچارآسیب مفصلی شوند.  شایع ترین این آسیب ها به این شکل است:

پارگی منیسک زانو

منیسک زانو زمانی دچار آسیب می شود که افراد در حین ورزش به همدیگر اصابت کنند، یا ورزشکار بر روی پاشنه خود به طور ناگهانی بچرخد. در پی پارگی و آسیب منیسک زانو اطراف زانو متورم و دچار درد شدید می شود و فرد در دامنه حرکتی خود دچار مشکل می شود. همچنین در افراد مسن ممکن است با یک حرکت و ضربه خفیف، منیسک زانو دچار پارگی شود.

رگ به رگ شدن پا

رگ به رگ شدن پا مربوط به کشیدگی و آسیب رباط پا می باشد. این آسیب بیشتر در بین ورزشکاران بسکتبال و فوتبال رخ می دهد، که در پی پیچش ناگهانی و یا یک فرود نادرست بعد از پریدن است. در این لحظه در قسمت رباط پا تورم ایجاد می شود که باعث درد شدید در راه رفتن و حرکت دادن پا می شود.

شکستگی مفصل زانو

استخوان کشکک زانو همیشه بیشتر از سایر نقاط در معرض شکستگی است. این شکستگی در پی افتادن از ارتفاع و سانحه تصادف رخ می دهد.

این آسیب دیدگی ها باید توسط متخصص ارتوپدی معاینه و درمان شود. در برخی از حالات نیاز به عمل جراحی داشته و یا ممکن است عمل تعویض مفصل زانو انجام گیرد.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپد در بخش نظرات سایت بپرسید. برای مشاهده ویدئو ها و صحبت های دکتر کاوه قرنی زاده به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

2 پاسخ

  1. دختری 22 ساله هستم نجات غریق دو ماه پیش در تمرین شنای قوباغه زانوی راستم آسیب دید ( زمانی که تمرین میکردم متوجه هیچ درد و آسیبی نشدم ) اما روز بعدش در زمان نماز خواندن و یا دو زانو نشستن به هنگام بلند شدن در زانوی راستم احساس درد میکردم . بعد از یک هفته زانویم ورم کرد . به دکتر مراجعه کردم ام آر آی گرفتم دکتر معاینه کرد و گفت دچار یک مقدار کشیدگی رباط شدی اما شدید و مهم نیست برام 10 جلسه فیزیوتراپی نوشت و کپسول سیراسیل و کلسیوم د اما دو هفته بعد زانوی چپم که کاملا سالم بود شروع به درد کرد ورم زانوی آسیب دیده ام رفت اما الان هر دو زانوم تق تق میکنن و احساس میکنم کشکک زانوهام ثبات نداره و در جای خود تکان میخوره و زانوی آسیب دیده ام در هنگام نشستن و بلند شدن تریک تریک زیادی داره شروع به مصرف کپسول پیاسکلیدین کرده ام مصرف این کپسول تو 3 ماه خر خر و تق تق پامو خوب میکنه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.