۵ دقیقه
عقب زدگی زانو

عقب زدگی زانو

آنچه می خوانید...

عقب زدگی زانو همانطور که از اسمش مشخص است در اثر بیش از حد عقب بودن زانو است. در این حالت زانو از شکل طبیعی خود عقب تر است. که این مشکل باعث تغییر شکل زانو می شود. در زانوی عقب زده، فرد دچار درد و در نهایت مبتلا به آرتروز زانو می شود، که میزان این درد به شدت عقب بودن زانو دارد. میزان عقب بودن زانو طبق تشخیص متخصص ارتوپدی می تواند در سه حالت خفیف، متوسط و شدید بشد.

عقب زدگی زانو ها که شامل عقب بودن غیر طبیعی زانو ها می شود اتساع زانو نیز نامیده می شود. در این حالت فشار بیشتری به زانو ها وارد شده و احتمال زانو درد و بیماری های مفصلی افزایش میابد. عقب زدگی زانو ها که اتساع یا برگشت زانو نیز نامیده می شود ، بیشتر در زنان مشاهده می شود. همچنین احتمال ایجاد آن در ورزشکاران نیز وجود دارد.

عقب زدگی زانو باعث بروز عوارضی در بدن فرد می شود، شایع ترین این عوارض به ترتیب زیرند:

  • ایجاد درد در ناحیه زانو
  • افتادگی لگن
  • بروز آرتروز زودرس
  • افزایش آسیب پذیری زانو
  • ایجد ظاهر و حالت ناخوشایند
  • تغییر حالت راستای ستون مهره ها
عقب زدگی زانو
عقب زدگی زانو

دلایل عقب رفتگی و بدشکل شدن زانو

از اصلی ترین دلایل عقب رفتگی زانو شل بودن مادرزادی رباط های مفصل زانو است.

ضعف و بی حرکت ماندن ماهیچه هایی مانند ماهیچه گاستروکنمیوس، ماهیچه پاپلیتیس، ماهیچه فموریس، ماهیچه اکستانسوز، نقص در مفصل تعادلی بدن ( پروپریسپشن ) ، نبود تناسب بین اندام های تحتانی، اختلالات عضلانی، محدودیت انعطاف عضله ها و بسیاری دیگر از مشکلات عضله ای و ماهیچه ای باعث عقب زدگی زانو می شوند.

همچنین آسیب دیدگی زانو و یا سستی طبیعی رباط ها در این بخش نیز می تواند به عقب زدگی زانو منجر شود. قرار گیری نادرست مفصل مچ و یا اختلاف در طول اندام های تحتانی نیز از عوال ایجاد کننده عقب زدگی زانو است. بی ثباتی مفصل زانو و بد جوش خوردن استخوان های اطراف انو نیز باعث افزایش احتمال عقب زدگی زانو می شود.تعویض مفصل زانو یکی از جراحی های متداول زانو است. برای مطالعه مطالب بیشتر درباره جراحی تعویض مفصل زانو این مقاله را بخوانید.

علائم ناشی از وجود عقب زدگی زانو در افراد

عقب زدگی زانو در ابتدا باعث درد زانو و احساس کشیدگی در هنگام انجام فعالیت های بدنی می شود. همینطور احساس فشار شدید در ناحیه جلوی زانو از علائم عقب رفتگی زانو است.

روش های درمان عقب زدگی زانو

درمان عقب زدگی زانو بسته به شدت آن با سه روش فیزیوتراپی، ارتزها و عمل جراحی قابل درمان است.

فیزیوتراپی

در روش فیزیوتراپی سعی بر تقویت عضله چهار سر ران می شود. پزشک روش صحیح راه رفتن را به بیمار آموزش می دهد، همچنین تکنیک های مناسب جهت اصلاح عدم تعادل به بیمار آموزش داده می شود.

ارتزها

ارتز وسیله ای است که جهت محفاظت از زانو استفاده می شود، این وسیله باعث محدود شدن حرکت پا و ثابت ماندن ران می شود، در حالت کلی باعث حفظ الگوی راه رفتن مناسب می شود.

عمل جراحی زانوی عقب زده

در حالت های شدیدتر عقب زدگی زانو، متخصص ارتوپدی عمل جراحی را برای افزایش سطح عملکرد پا و زانو پیشنهاد می دهد. در این عمل جراحی بعد از ایجاد برش، رباط های آسیب دیده زانو را برداشته و آن ها را با تاندون جایگزین می کند.

جراحی که برای درمان عقب زدگی زانو بکار می رود می تواند به دو شکل انجام شود. اولی ثابت کردن زانو از نوع خارجی و دومی ثابت کردن زانو از نوع داخلی

در ثابت کردن خارجی زانو همانطور که از نامش پیداست تلاش می شود تا با کمک ثابت کننده های خارجی که در اطراف استخوان قرار می گیرد استخوان را ثابت کنند. در این حالت با کمک گیره ها و میله یک فریم خارجی شکل میدهند که به ثبات مفصل زانو منجر می شود.

در ثابت کردن داخلی مفصل زانو  یک برش در مخل مورد نظر ایجاد شده و ثابت کننده ها در آن قرار می گیرند. اگر چه عقب زدگی زانو ها یکی از پیچیده ترین مشکلات مفاصل می باشد اما امروزه می توان با چند مرحله جراحی آن را به طور کامل درمان کرد.البته فیزیوتراپی نی زدر درمان عقب زدگی زانو موثر است و اهمیت دارد. اقدام به موقع برای درمان پیش از پیچیده تر و شدید تر شدن مشکل اهمیت دارد.

عوارض جانبی عقب زدگی زانو

اسلکت ها از ساختار های با اهمیت و با ارزش بدن هستند که به سر پاماندن و حرکت دادن بدن کمک می کنند. هر گونه تغییر یا آسیب که در ساختار اسکلت به وجود م یید نیازمند درمان و ترمیم است. عقب زدگی زانو ها نیز از مشکلاتی هستند که حتما باید به موقع درمان شوند. عدم درمان عقب زدگی زانو ها می تواند به پای ضربدری و پرانتزی و استئوآرتریت زانو را در دراز مدت ایجاد کند.

عدم درمان عقب زدگی زانو ها و رها کردن به حال خود باعث فشار بیشتر به بافت های زانو و ایجاد آسیب های بیشتر می شود.اگر این فرایند ادامه یابد به تغییر شکل بیشتر استخوان و مشکلات جدی می انجامد. پس توصیه می شود پس از مشاهده این موارد حتما به متخصص ارتوپدی مراجعه کرده و دستورالعمل های پزشک را به درستی و با جدیت دنبال کنید.

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

2 پاسخ

  1. سلام دکتر خسته نباشی من یه دختر سه ساله دارم که الان متوجه شدم عقب زدگی زانو داره موقع راه رفتن اصلا مشخص نیست ولی وقتی که ایستاده مشخص میشه که عقب تر از حد طبیعی میره زانوهاش ؟ لطفا راهنمایی کنید مراحل درمانش چطوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *