دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های زانو / مدت زمان عمل تعویض مفصل زانو
۴ دقیقه
مدت زمان عمل تعویض مفصل زانو

مدت زمان عمل تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

مدت زمان عمل تعویض مفصل زانو

بیماران معمولاً همان روز جراحی تعویض مفصل زانو ، به بیمارستان می روند و بستری می شوند. جراح و متخصص بیهوشی معمولاً در مورد گزینه های در دسترس صحبت می کنند و به پرسش های بیمار پاسخ می دهند. اغلب بیماران می توانند قبل از جراحی کلینیک خود را ببینند. با بیمار مشاوره های لازم صورت می گیرد.

جراحی زانو به چه صورت انجام می گیرد؟

جراحی تعویض مفصل زانو معمولاً تحت بیهوشی عمومی ( فرد در تمام طول جراحی کاملاً خواب است ) یا بی حسی ستون فقرات یا اپیدورال ( فرد هوشیار است ولی هیچ احساسی از کمر به پایین ندارد) انجام می گیرد.
انتهای آسیب دیده استخوان های مفصل زانو برداشته می شوند و با قعطات فلزی و پلاستیکی ( پروتز ) جایگزین می شوند.
امکان دارد که فرد تحت جراحی تعویض مفصل زانو کامل یا جزئی قرار بگیرد. این مورد بستگی به میزان آسیب به زانو دارد.

مدت زمان عمل تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو کامل

در جراحی تعویض مفصل زانو کامل هر دو طرف زانو جایگزین می شوند. این جراحی یک تا سه ساعت زمان می برد.
– جراح برشی از جلوی زانو ایجاد می کند تا کشکک زانو نمایان شود. به این ترتیب جراح به زانو دسترسی پیدا می کند.
– انتهای آسیب دیده استخوان ران و ساق پا بریده می شوند. انتهای زانو به دقت اندازه گیری می شوند و به شکل درستی با پروتز جایگزین می شود. مفصل مصنوعی به طریقی قرار می گیرد تا مفصل به راحتی بتواند کارکرد داشته باشد.

تنظیمات لازم طی جراحی انجام می گیرند. انتهای استخوان ها تمیز می شوند و پروتز نهایی متناسب می گردد.

  •  انتهای استخوان ران با قطعه ای فلزی و گرد جایگزین می شود. انتهای استخوان ساق پا با یک صفحه فلزی صاف جایگزین می شود. این بخش ها با استفاده از قطعات خاصی جایگزین می شوند. یک قطعه پلاستیکی بین پروتز های جایگذاری شده قرار می گیرد. به این ترتیب به عنوان یک غضروف عمل می کند و از اصطکاک می کاهد.
  •  پشت کشکک زانو می تواند جایگزین شود و این مورد بستگی به دلیل انجام جراحی زانو دارد.
  •  زخم ایجاد شده بسته می شود و بخیه زدن با استفاده از گیره پیشنهاد می شود. پانسمان بر روی بخیه ها قرار می گیرد. در موارد نادر اسپلینت برای زانو استفاده می شود تا پا به صورت ثابت قرار گیرد. ولی معمولاً بیمار تشویق می شود تا هر چه زودتر پاهای خود را تکان دهد.

احتمال دارد که فرد بعد از جراحی مقداری ناراحتی داشته باشد و این مورد مخصوصاً هنگام خم کردن زانو ها تشدید می شود. خم کردن زانو ها به دلیل اسکارهای ایجاد شده دشوار است.

تعویض مفصل زانو نیمه کامل

اگر تنها یک طرف زانو آسیب دیده باشد، احتمالاً می توان جراحی زانو را به طور نیمه کامل انجام داد. این جراحی به مراتب ساده تر انجام می گیرد و شامل برش های کوچک تری است و مقدار کمتری استخوان نیاز به برداشته شدن دارند. این جراحی حدوداً از هر چهار فردی که به آرتروز زانو مبتلا هستند، برای یک نفر انجام می گیرد.

مزایای این جراحی شامل مدت زمان بستری کوتاه تر و دوران نقاهت کمتری است. انتقال خون در موارد نادری مورد نیاز است. این نوع از تعویض مفصل زانو در اغلب موارد باعث می شود که حرکات فرد بعد از جراحی طبیعی تر باشند و در نتیجه فرد بیمار می تواند فعال تر باشد.

در مورد نوع جراحی که می توانید انجام دهید، حتماً با جراح ارتوپدی خود مشورت کنید.

نتیجه گیری

مدت زمان عمل تعویض مفصل زانو بستگی به نوع جراحی و تکنیک مورد استفاده دارد. ولی در کل این جراحی از یک تا سه ساعت زمان می برد. البته در صورتی که جراحی بر روی هر دو زانو انجام بگیرد، مدت زمان افزایش می یابد.

منبع : https://www.nhs.uk/conditions/knee-replacement/risks

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.