دکتر کاوه قرنی زاده / بیماری های ارتوپدی / کشیدگی ناحیه داخلی کشاله ران( عضلات اداکتور )
۴ دقیقه
عکس کشیدگی ران

کشیدگی ناحیه داخلی کشاله ران( عضلات اداکتور )

آنچه می خوانید...

کشیدگی ناحیه داخلی کشاله ران( عضلات اداکتور )

کشیدگی کشاله ران معمولاً به عضلات قسمت داخلی ران ها مربوط می شود. دردهای ناگهانی حاصل از این عارضه می توانند شدید و یا متوسط باشند.

علائم کشیدگی کشاله ران چیست؟

اولین و مهم ترین نشانه کشیدگی ران درد شدید و ناگهانی در قسمت داخلی ران می باشد. این درد می تواند در قسمت مرکزی ماهیچه ها و یا بالاتر از جایی باشد که تاندون ها به مفصل لگن متصل شده اند. درد حاصل از کشیدگی کشاله ران معمولاً در هنگام دویدن و یا تغییر سریع وضعیت ران ها به وجود می آید. ورزشکاران با توجه به شدت درد و یا آسیب به وجود آمده ممکن است نتوانند پس از کشیدگی کشاله ران ها به فعالیت ورزشی خود ادامه دهند. با وجود اینکه یکی از علائم کشیدگی آن تورم می باشد، ولی این عارضه ممکن است با چشم دیده نشود.

عکس کشیدگی ران
عکس کشیدگی ران

کشیدگی کشاله ران گرید یک

گرید یک کشیدگی کشاله ران موجب پارگی جزئی می شود به گونه ای که تنها 25 درصد از بافت ها آسیب می بینند. با وجود این آسیب دیدگی شما ممکن است اندکی ناراحتی و درد در ناحیه ران خود احساس نمایید. اما راه رفتن در این شرایط غیر ممکن نشده و فرد در هنگام راه رفتن می تواند اندکی احساس درد داشته باشد. بر اثر به وجود آمدن این عارضه، در صورتیکه قسمت آسیب دیده را لمس نمایید، احساس سفت شدگی ماهیچه را تجربه خواهید نمود.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

کشیدگی کشاله ران گرید دو

گرید دو کشیدگی ران شامل آسیب های بالای 25 درصد به بافت ناحیه آسیب دیده می شود. ورزشکاران معمولاً با درد شدید در هنگام ورزش متوجه این آسیب دیدگی می شوند. تورم و کبودی می تواند پس از گذشت چند روز از آسیب دیدگی در روزهای آتی بروز نماید ولی در برخی موارد ممکن است این علائم با چشم قابل مشاهده نباشد. زمانیکه توپی را در بین پاهای خود قرار می دهید، کشیدگی ران ها و درد ناشی از آن کاملاً قابل لمس خواهد بود.

کشیدگی کشاله ران گرید سه

کشیدگی کشاله ران گرید سه بسیار جدی می باشد. این عارضه می تواند به طور صد درصدی آسیب های جدی به ماهیچه های این ناحیه وارد نماید. پس از کشیده شدن عضلات ران، دردهای شدید و گاهاً ادامه داری ممکن است گریبانگیرتان شود. تحمل کردن درد و ضعف عضلات به صورت همزمان تقریباً غیر ممکن می باشد. کبودی و تورم در این مرحله از آسیب معمولاً در اطراف ناحیه داخلی ران ها گسترده شده و تا 24 الی 48 ساعت پس از واردآمدن آسیب نمود پیدا می کند.

تشخیص کشیدگی کشاله ران

آزمایشات ارزیابی

یک متخصص ارتوپدی برای بررسی میزان آسیب دیدگی شما آزمایشات مخصوصی را تجویز می نماید. در ذیل به برخی از این آزمایشات اشاره می نماییم:
• تصویر برداری های تشخیصی که شامل MRI و یا اسکن های اولتراسوند می شوند.
• آزمایش های مخصوص برای بررسی عضلات و ماهیچه های آسیب دیده تجویز می شوند.
• بررسی دامنه حرکت شما که دراین آزمایش پزشک متخصص به بررسی میزان انعطاف ماهیچه های شما با حرکت دادن پا می پردازد.

علت کشیدگی ران چیست؟

در مجموع پنج ماهیچه ادداکتور بر روی ران های شما وجود دارد. هر چند که ماهیچه های ران می توانند به صورت اتفاقی کشیده شوند، ولی عواملی وجود دارند که شانس بروز این عارضه را تشدید می نمایند. برخی از این عوامل شامل:
• گرم نکردن پیش از انجام حرکات ورزشی
• ضعف عضلانی
• آسیب دیدگی های پیشین
• مشکلات کمر و آسیب دیدگی های مربوط به این ناحیه
• عوامل بیومکانیکی

Source: https://www.sportsinjuryclinic.net/sport-injuries/hip-groin/groin-pain/groin-strain

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.