عکس تزریق PRP در پاشنه پا

با کاربرد جدید PRP آشنا شوید!

با کاربرد جدید PRP آشنا شوید!

اخیرا تزریق PRP یا همان تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان درد مزمن پاشنه پا به کار می رود. PRP به پلاسمایی گفته می شود که به میزان زیادی پلاکت دارد و این مقدار از مقدار طبیعی که در خون وجود دارد خیلی بیشتر است. البته خون مایع  ( پلاسما ) شامل مواد جامدی مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها است. پلاکت ها شامل پروتئین هایی هستند که با نام فاکتور رشد شناخته می شوند و در ترمیم آسیب ها نقشی اساسی دارند. در تزریق PRP ، تجمع پلاکت ها و فاکتورهای رشد 5 تا 10 برابر بیشتر از خون در حالت نرمال هستند.

 PRP چیست ؟

زمانی که بدن ما آسیب می بیند، خون به ناحیه آسیب دیده انتقال می یابد و ناحیه متورم می شود و سیکل ترمیم آغاز می گردد. در داخل و بر روی دیواره پلاکت ها، صد ها فاکتور رشد از جمله سلول های بنیادی وجود دارد که به بدن می گوید چه کاری انجام دهد. زمانی که PRP در تماس با ناحیه آسیب دیده قرار می گیرد، به دی ان ای موجود در آن سلول ها فرمان می دهد تا به ترمیم بافت ها و ساختن سلول های جدید کمک کند. همچنین دیگر سلول های بنیادی را برای متصل شدن به بافت های آسیب دیده و ساختن بافت جدید، جذب می کند.

عکس تزریق PRP در پاشنه پا
عکس تزریق PRP در پاشنه پا

چه آسیب هایی را می توان با PRP درمان کرد؟

–   تاندونیت آشیل که موجب درد پاشنه می شود.

–  خار پاشنه

–   آسیب های شدید به ماهیچه ها و رباط ها

– تسریع بهبودی بعد از برخی آسیب ها

–  تسریع بهبودی بعد از برخی شکستگی ها

–  کاهش علائم آرتریت انگشتان پا و قوزک پا

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

چه میزان PRP مورد نیاز است؟

اینکه چه مقدار PRP مورد نیاز است بستگی به میزان آسیب دارد. در برخی موارد نیاز به 3 تا 7 بار تزریق در فواصل زمانی بین 4 تا 6 هفته می باشد تا درد را کاهش دهد و آسیب را ترمیم کند.

مراقبت های بعد از تزریق PRP

  • از آنجائیکه PRP مقداری التهاب ایجاد می کند، معمولاً در روز تزریق دردی خفیف و تورم احساس می شود. می توان با استراحت کردن، کمپرس یخ و در صورت نیاز استفاده از داروهای مسکن به کاهش درد کم کرد.
  • روز بعد از تزریق پیشنهاد می شود که فعالیت های سبکی را شروع کرده و از سفتی ناحیه پیشگیری نمود.
  • درد و ناراحتی ظرف 3 تا 5 روز از بین می رود. دردی که ناشی از آسیب وارده می باشد ظرف 1 تا 2 هفته از بین می رود.
  • معمولاً انجام 3 تا 4 دوره درمانی یا تزریق نیاز است که بتوان از کارکرد این روش اطمینان حاصل نمود.

نتیجه گیری

تزریق PRP برای خار پاشنه تاثیرات اثبات شده ای دارد و در بسیاری از موارد برای این بیماری به کار می رود. نتایج مثبتی که از این روش درمانی دیده شده است شگفت انگیز است.

منبع : https://www.pafootdoctors.com/our-specialties/heel-pain/prp-platelet-rich-plasma-injections

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *