عکس-رباط-صلیبی-Asl

جراحی بازسازی رباط صلیبی ACL

جراحی بازسازی رباط صلیبی ACL

یکی از آسیب های شایع زانو آسیب به رباط صلیبی قدامی زانو یا anterior cruciate ligament یا همان ACL است. برای درمان از جراحی های بازسازی و ترمیمی مختلفی کمک گرفته می شود. در ادامه متن درباره این جراحی توضیحات کاملی را ارائه می دهیم تا دید جامعی از این عمل جراحی پیدا کنید.

بازسازی رباط صلیبی ACL با جراحی 

در جراحی بازسازی acl از گرافت استفاده می شود و رباط جایگزین می شود. اتوگرافت یکی از متداول ترین گرافت های شناخته شده است که از بدن فرد گرفته می شود. برای مثال از رباط تحت کشککی زانو یا تاندون های همسترینگ استفاده می شود و رباط صلیبی ترمیم می گردد. گاهی اوقات از بخشی از تاندون چهار سر ران در بالای کشکک زانو گرفته می شود و در کشکک زانو استفاده می شود. گزینه دیگری که برای این جراحی مورد استفاده قرار می گیرد الوگرافت است که از بدن فرد دیگری گرفته می شود.

در مواردی که شکستگی و کندگی رباط زانو اتفاق افتاده باشد و یا زمانی که بخشی از استخوان زانو از باقی استخوان ها جدا شده باشد، جراحی ترمیمی زانو انجام می گیرد. در این مورد اجزای جدا شده استخوان متصل به رباط صلیبی، دوباره به استخوان متصل می شود.

عکس-رباط-صلیبی-Asl
عکس-رباط-صلیبی-Asl

روند جراحی ACL

جراحی ACL معمولاً با ایجاد برش های کوچکی در ناحیه زانو و وارد کردن ابزار جراحی از طریق این برش ها انجام می گیرد. نام دیگر این جراحی آرتروسکوپی زانو است. در برخی موارد این جراحی به صورت باز و با ایجاد برشی بزرگ انجام می گیرد.
لازم به ذکر است جراحی های ACL توسط متخصص ارتوپدی انجام می گیرد.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

زمان مورد نیاز برای جراحی ACL

بهترین زمان برای انجام جراحی بازسازی رباط صلیبی مشخص نیست. در صورتی که جراحی بلافاصله بعد از پارگی رباط صلیبی انجام گیرد می تواند احتمال ایجاد بافت فیبروز بعد از جراحی را بالا ببرد و همچنین باعث محدودیت حرکتی شود.
برخی از جراحان پیشنهاد می کنند که تورم کاملاً از بین برود، فرد توانایی حرکتی خود را تا حدودی باز یابد و قابلیت منقبض کردن ماهیچه های چهار سر ران برگردد، سپس برای جراحی اقدام گردد. بسیاری از متخصصان پیشنهاد می کنند که بعد از آسیب، بیمار ورزش کند تا قابلیت حرکتی و قدرت ماهیچه ها باز گردد. پس از آن با توصیه پزشک می تواند جراحی انجام گیرد.

افراد مناسب برای بازسایی رباط صلیبی ACL

انجام جراحی ACL در بزرگسالان محدودیت خاصی ندارد و تنها نیاز است که فرد از سلامت بدنی خوبی برخوردار باشد. این جراحی برای افراد مبتلا به بیماری های خاص، گزینه مناسبی نیست و امکان دارد خطراتی را در پی داشته باشد. برای این افراد از روش های غیر جراحی استفاده می گردد و احتمالاً پیشنهاد می شود که سطح فعالیت شان را کاهش دهند تا از آسیب های بیشتر در امان بمانند.
جراحی آرتروسکوپی معمولاً به صورت سرپایی انجام می گیرد و بنابراین نیازی به بستری بیمار نیست. در دیگر جراحی ها نیاز به بستری بیمار برای چند روز در بیمارستان وجود دارد. بعد از جراحی فرد تا چند روز احساس خستگی می کند و تورم زانو و بی حسی در این ناحیه کاملاً طبیعی است. برای کنترل درد می توان از کمپرس های یخ بر روی زانو استفاده کرد. معمولاً بعد از چند روز درد و تورم از بین می رود.
منبع : https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/hw28289

مطالب مرتبط
2 پاسخ
  1. سلام خسته نباشید دکتر گفته باید باز سازی رباط صلیبی قدامی (زیرمنیسک )انجام بشه ایا نیاز به عمل دارم یا اینکه با فیزو تراپی بهتر میشه .ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *