جوش نخوردگی شکستگی استخوان

جوش نخوردگی شکستگی استخوان

جوش نخوردگی شکستگی استخوان

برخی از شکستگی های استخوان حتی بعد از درمان های جراحی و غیر جراحی به خودی خود ترمیم نمی شوند. در برخی موارد فاکتورهای متعددی در جوش نخوردگی استخوان تاثیر دارد. زمانی که شکستگی استخوان با شکست مواجه می شود به اصطلاح به آن جوش نخوردگی شکستگی استخوان گفته می شود. در برخی موارد شکستگی استخوان با تاخیر انجام می گیرد. یکی از متداول ترین علائم جوش نخوردن استخوان درد است.

برای ترمیم استخوان، استخوان ها نیاز به ثبات کافی و رسیدن خون به ناحیه دارند. مواد غذایی مفید نقش مهمی در ترمیم استخوان ایفا می کنند.

جوش نخوردگی شکستگی استخوان
جوش نخوردگی شکستگی استخوان

ثبات کافی – درمان شکستگی استخوان یک قانون کلی دارد ؛ تکه های شکسته شده استخوان باید به محل قبلی خود باز گردند و از حرکت آن ها به نواحی دیگر پیشگیری شود. برخی از شکستگی ها نیاز به استفاده از گچ دارند تا در موقعیت خود ثابت شوند. برخی دیگر از شکستگی ها هم با استفاده از پیچ ،پلاک یا نیل در جای خود ثابت می شوند و نیاز به جراحی دارند.

خون رسانی – خون یکی از نیازمندی های استخوان برای رسیدن مواد مغذی و ترمیم محل شکستگی است. در حقیقت در صورتی که منبع خون به استخوان نرسد استخوان نمی تواند جوش بخورد. استخوان ها به اکسیژن، سلول های ترمیمی و مواد شیمیایی بدن نیاز دارند. این مواد شیمیایی شامل فاکتورهای رشد هستند و باعث جوش خوردن استخوان می شوند. معمولاً با جریان خون به استخوان می توان شاهد ترمیم استخوان بود.

مواد مغذی – استخوان شکسته برای ترمیم نیاز به مواد مغذی دارد. خوردن غذاهای سالم و برخورداری از یک رژیم غذایی متعادل که شامل پروتئین، کلسیم، ویتامین سی، ویتامین دی و … باشد می تواند بهترین راهکار برای اطمینان پیدا کردن از رسیدن تمامی مواد مغذی به بدن باشد. استفاده از مکمل های غذایی که بیشتر از نیاز روزانه به بدن مواد مغذی می رسانند موثر نیست. البته برای بیمارانی که به بیماری سوء تغذیه مبتلا هستند و آسیب های متعددی به بدن شان وارد شده است معمولاً مکمل های غذایی و قرص و ویتامین ها تجویز می شود.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

علت جوش نخوردن استخوان بعد از شکستگی

جوش نخوردگی استخوان معمولاً به دلیل عدم ثبات استخوان ها، جریان خون نامناسب به ناحیه و یا هر دو دلیل اتفاق می افتد. همچنین در صورتی که استخوان در نتیجه انرژی بالایی شکسته شده باشد برای مثال در تصادفات رانندگی و …، معمولاً منجر به مختل شدن جریان خون به استخوان ها می شود.

در ادامه به برخی از علل شایع جوش نخوردگی استخوان ها اشاره می کنیم:

– مصرف دخانیات و نیکوتین به هر نحوی
– سنین بالا
– کم خونی شدید
– دیابت
– سطح پایین ویتامین دی
– پرکاری تیروئید
– سوء تغذیه
– استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و یا استفاده از آسپیرین

منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/nonunions/

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *