شکستگی استابولوم

شکستگی استابولوم

شکستگی استابولوم

شکستگی استابولوم در اثر ضربه شدید ( در تصادف با ماشین و یا افتادن از ارتفاع) در افراد جوان رخ می دهد. این شکستگی معمولاً همراه با دیگر آسیب ها به بدن می باشد که جان فرد را معرض خطر قرار می دهند.
در صورتی که جا اندازی تکه های استخوان شکسته به درستی انجام نشود، منجر به توزیع فشار غیر طبیعی در سطح غضروف مفصل می شود. در این صورت سطح غضروف آسیب دیده و منجر به آرتریت مفصل لگن می شود. برای درمان این شکستگی حساس نیاز است تا جا اندازی آناتومیک و بهبود وضعیت مفصل صورت گیرد و در نتیجه استابولوم قدرت حمل وزن به طور طبیعی را داشته باشد.

شکستگی استابولوم در حقیقت یک شکستگی در مفصل گوی و کاسه ای لگن می باشد. این نوع شکستگی خیلی متداول نیست. شکستگی در قسمت بالایی استخوان ران یا فمور یا قسمت توپی شکل مفصل بیشتر از شکستگی استابولوم شایع است. همان طور که گفته شد بیشتر شکستگی های استابولوم ناشی از یک فشار و نیروی بیش از حد است.

در اغلب مواقع فرد آسیب های دیگری به جز شکستگی استابولوم را تجربه می کند که باید سریعاً برای درمان اقدام کند. در موارد نادری که فرد سالخورده بوده و استخوان های ضعیف تری دارد حتی با یک فشار اندک مانند افتادن از حالت ایستاده، می تواند موجب شکستگی استابولوم شود. درمان این نوع شکستگی در اغلب موارد نیازمند جراحی می باشد. با جراحی ناحیه می توان آناتومی نرمال و طبیعی لگن را بازسازی کرده و مفصل لگن را اصلاح کرد.

شکستگی استابولوم
شکستگی استابولوم

آناتومی استابولوم

لگن یکی از بزرگ ترین مفاصل بدن می باشد. این مفصل شکل گوی و کاسه ای دارد. قسمت سوکتی این مفصل توسط استابولوم شکل گرفته است که در حقیقت بخشی از استخوان لگن می باشد. قسمت توپی شکل سر استخوان ران یا فمور در حقیقت در انتهای استخوان ران قرار دارد.
استخوانی که در سطح تماس این مفصل وجود دارد با غضروف پوشیده شده است. غضروف یک سطح صاف و نرم و روان به وجود می آورد تا استخوان ها قابلیت حرکت آزادانه را داشته باشند.
رباط های اطراف مفصل، یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کنند. این رباط ها به مفصل لگن این اجازه را می دهند تا عملکرد درستی داشته و استقامت مناسبی را فراهم آورند.

عصب های اصلی، رگ های خونی و قسمت هایی از روده و مثانه و ارگان های تناسلی در ناحیه لگن و یا نزدیک به این نواحی هستند.. دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

شکستگی استابولوم به چه صورت است؟

نوع شکستگی های استابولوم متفاوت است. برای مثال امکان دارد که استخوان درست در امتداد قسمت سوکتی مفصل بشکند و یا استخوان را به تکه های بسیاری تقسیم کند. زمانی که استابولوم شکسته می شود، قسمت توپی شکل استخوان فمور با ثبات در جای خود قرار نخواهد گرفت. همچنین قسمت غضروفی این مفصل آسیب می بیند. در صورتی که مفصل در این وضعیت باقی بماند، آسیب متناوب به مفصل می تواند موجب بیماری آرتریت شود.
شدت آسیب به استابولوم به عوامل مختلفی مانند سایز شکستگی، تعداد تکه های شکسته شده، آسیب به غضروف و بافت های اطراف بستگی دارد.
منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/acetabular-fractures/

مطالب مرتبط با این مقاله:

شکستگی لگن

شکستگی مفصل ران

درمان شکستگی هیپ به روش بسته

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *