دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن
۴ دقیقه
فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن

فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن

آنچه می خوانید...

فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن

آیا از اهمیت فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن با خبر هستید؟ بعد از تعویض مفصل لگن باید در انجام فعالیت ورزشی و فعالیت های روزمره احتیاط گردد. در این مقاله قصد داریم به نکاتی پیرامون این موضوع بپردازیم. برای مثال چگونگی حمام رفتن، دست شویی رفتن، لباس پوشیدن و فعالیت های ورزشی و تمرینات کششی همگی جزو دغدغه های افرادی است که جراحی تعویض مفصل لگن انجام داده اند.

فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن
فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن

دستشویی رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

از جمله مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن پیروی از یکسری دستورالعمل ها برای بعد از جراحی می باشد. از جمله این مراقبت ها چگونگی رفتن به دستشویی می باشد. حتماً از دستشویی فرنگی استفاده شود و از یک بالا برنده برای نشستن بر روی دست شویی کمک گرفته شود. به این ترتیب هنگام نشستن، فشار کمتری به لگن وارد می شود. از سوی دیگر استفاده از یک میله در دست شویی می تواند برای بالا بردن ایمنی بیمار مفید واقع شود.

حمام رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

از یک نفر کمک بخواهید تا هنگام حمام رفتن به شما کمک کند. حتماً از یک زیر انداز پلاستیکی در کف حمام استفاده کنید و یا از یک صندلی مخصوص حمام کمک گرفته تا بر روی آن بنشینید. به این ترتیب احتمال لیز خوردن و یا افتادن  و دررفتگی لگن وجود ندارد.

لباس پوشیدن بعد از تعویض مفصل لگن

برای پوشیدن لباس زیر و یا جوراب از کسی کمک بخواهید. زیرا خم شدن بیش از حد برای پوشیدن لباس خطرناک است. از جوراب هایی استفاده کنید که سرعت گیر دارند و احتمال لیز خوردن ندارند. از کفش های بندی استفاده نکنید و به جای آن از دمپایی و یا کفش های بدون بند استفاده کنید.

فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن

احتمال دارد ماهیچه های پا بعد از جراحی ضعیف شوند زیرا به دلیل مشکلات لگن، مدت زیادی است که از آن دسته از ماهیچه ها استفاده نشده است. با جراحی مشکل لگن بر طرف شده است ولی ماهیچه ها هنوز ضعیف هستند و باید با انجام ورزش هایی خاص به تقویت ماهیچه ها کمک کرد.

فعالیت های ورزشی در خانه قابل انجام هستند و به کاهش تورم و افزایش قدرت لگن کمک می کنند. به این ترتیب فرد راحت تر حرکت می کند. میزان موفقیت توانبخشی به میزان زیادی به تلاش فرد برای انجام فعالیت های ورزشی بستگی دارد.

فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن
فعالیت های ورزشی بعد از تعویض مفصل لگن

کاهش تورم بعد از تعویض مفصل لگن

انجام اقدامات لازم برای کاهش تورم بعد از جراحی لگن مهم می باشد. در زیر به برخی اقدامات برای کاهش تورم اشاره می کنیم:

– طاق باز بخوابید و پا ها را به مقدار 5 سانتی متر بالاتر از زمین قرار دهید.
– کمپرس آب یخ بر روی مفصل لگن قرار دهید.
– ماهیچه های پا را منقبض کنید.
– فعالیت های تعادلی انجام دهید.

ورزش های کششی بعد از تعویض مفصل لگن

بازگرداندن توانایی دوباره به مفصل لگن مورد مهمی است. یکی از راه های بازگردان توانایی به مفصل انجام حرکات کششی است. برای اطلاع از اینگونه فعالیت ها باید با پزشک خود مشورت کنید تا با توجه به وضعیت جسمانی شما، حرکات کششی را آموزش دهد.

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

راه رفتن در طول روز به دفعات می توان به توانبخشی فرد کمک فراوانی کند:
– راه رفتن در منزل با کمک گرفتن از واکر یا عصا بنا به تشخیص پزشک
– رفته رفته مسافت راه رفتن را افزایش دهید.

بعد از تعویض مفصل لگن باید در انجام فعالیت ورزشی و فعالیت های روزمره احتیاط گردد. دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

کلام آخر

نتیجه می گیریم که جراحی تعویض مفصل لگن یکی از جراحی های پیجیده می باشد و برای هرگونه فعالیتی بعد از این جراحی باید نکاتی را رعایت کنیم. زیرا عدم توجه به این نکات و سهل انگاری می تواند نتیجه جراحی را با شکست مواجه کند. ولی رعایت نکات لازم و انجام درست فعالیت های ورزشی می تواند به توانبخشی سریع تر بیمار و در نتیجه موفقیت نتیجه جراحی کمک کند.
منبع : https://www.allinahealth.org/Health-Conditions-and-Treatments/Health-library/Patient-education/Total-Hip-Replacement/Mobility-guidelines-and-home-exercise-program/Home-exercise-program/

مقالات مرتبط با این مقاله:

آمادگی قبل از تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن در جوانان

جراحی لگن در کودکان

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.