دکتر کاوه قرنی زاده / آرتروز / آرتروز زانو عارضه ای متداول ولی دردناک
۱۱ دقیقه
ارتروز-زانو

آرتروز زانو عارضه ای متداول ولی دردناک

آنچه می خوانید...

آرتروز زانو

آرتروز به معنای التهاب مفاصل است. درد، تورم و سفتی از جمله علائم و نشانه های آرتروز می باشد. هر مفصلی از بدن می تواند درگیر آرتروز شود، به خصوص مفصل زانو.
زانو، بزرگترین و از سطحی ترین مفاصل بدن است. استخوان های این ناحیه با غضروف مفصلی پوشیده شده اند. مفصل زانو نیز توسط مایع سینوویال احاطه شده است که امکان حرکت نسبتا آزاد استخوان ها را فراهم می کند و مانع از اصطکاک و سایش استخوان ها بر روی هم می شود.
آرتروز زانو می تواند مانع از انجام بسیاری از حرکات ساده، حتی راه رفتن و یا بالا رفتن از پله ها شود. استئوآرتریت (ساییدگی مفاصل) یکی از شایع ترین انواع آرتروز است و عمدتا در افراد بالای 50 سال دیده می شود، اما می تواند افراد جوان تر را نیز درگیر کند.
در چنین وضعیتی، غضروف های موجود در مفصل زانو به تدریج ساییده می شوند، و فضای محافظ میان استخوان ها نیز کاهش می یابد، که این حالت در نهایت منجر به بروز درد در بیمار می شود.

ارتروز-زانو
ارتروز-زانو

علائم  آرتروز زانو

– سفتی و تورم مفصل زانو
– درد و تورم صبحگاهی
– تشدید درد به هنگام انجام فعالیت های شدید
– درد به هنگام خم کردن زانو

تشخیص آرتروز زانو

جهت تشخیص آرتروز زانو، متخصص ارتوپد ابتدا به بررسی علائم و نشانه ها، سوابق پزشکی بیمار، معاینات بالینی می پردازد، و تست های تشخیصی از جمله، اشعه ایکس و MRI را تجویز می کند. در این معاینات، علائمی هم چون، قرمزی، التهاب و محدوده حرکات زانو بررسی می شود.

درمان آرتروز زانو

– درمان غیر جراحی
جهت تسکین درد، بهتر است، انجام فعالیت هایی که موجب تشدید فشار به زانو می شود، تا حد امکان محدود شوند.
افرادی که چاق هستند، کاهش وزن به رفع سنگینی و فشار بر روی زانو کمک می کند.
فیزیوتراپی بعد از تسکین درد و التهاب، که باعث افزایش قوا و توان عضلات این ناحیه می شود.
درمان دارویی، نیز به تسکین علائم و درد ناشی از آرتروز کمک می کند. داروهای ضد التهابی، مانند ایبوبروفن و استامینوفن، رایج ترین داروهای تجویزی هستند.
– درمان جراحی
در صورت عدم بهبودی با روش های گفته شده، جراحی انجام می شود. از جمله:
• آرتروسکوپی. این شیوه درمانی به تشخیص و درمان مشکلات مفصلی، به خصوص مفصل زانو، کمک می کند.
• گرافت (پیوند) غضروف. این شیوه درمانی که عمدتا برای افراد جوان مورد استفاده قرار می گیرد، بافت غضروفی سالم از سایر قسمت های زانو، جایگزین بافت آرتروزی می شود.
• استئوتومی. در این روش، هر دو قسمت ساق یا ران ، برش داده شده، و با تغییر زاویه اقدام با اصلاح راستای اندام میشود تا از میزان درد کاسته شود. استئوتومی در مراحل اولیه آسیب صورت می گیرد. از آن جایی که بعد از جراحی، فشار و سنگینی بدن از بخشی از زانو که دچار آرتروز شده برداشته می شود،درد کاهش یافته و عملکرد زانو بهتر میشود.

تعویض مفصل زانو

در صورتی که زانو آسیب جدی ببیند و یا دچار آرتروز شود، امکان انجام فعالیت های ساده حتی راه رفتن نیز برای فرد دشوار خواهد شد. علاوه بر این، فرد به هنگام نشستن و یا دراز کشیدن، درد شدیدی را حس خواهد کرد.
در صورتی که درمان های دارویی و یا فیزیوتراپی، کمکی به بهبود درد و آرتروز زانو نکند، روش جراحی تعویض مفصل زانو از سوی پزشک متخصص ارتوپدی تجویز خواهد شد. این شیوه جراحی به تسکین درد، رفع بدفرمی های زانو و بازگشت توانایی و استقامت این ناحیه کمک می کند.

تعویض مفصل زانو چه زمانی نیاز می شود؟

در صورت بروز علائم و نشانه های زیر، این جراحی نیاز می شود:
– درد و سفتی شدید ناحیه زانو، مانع از انجام فعالیت های روزانه شود، و فرد بدون واکر قادر به راه رفتن نباشد
– درد نسبتا خفیف زمان استراحت، حتی هنگام خواب
– التهاب و تورم نسبتا شدید زانو
– بدفرمی های زانو مانند زانوی پرانتزی
– عدم بهبودی با داروهای ضد التهابی، دارجراحی تعویض زانووهای کورتیزونی، فیزیوتراپی و یا سایر شیوه های جراحی
برای این جراحی، محدودیت سنی و وزنی خاصی وجود ندارد، بلکه با توجه به میزان درد بیمار، توصیه می شود. به همین خاطر، درصد موفقیت  بالاست، از سنین پایین گرفته تا افرادی که در سنین بالا هستند و از آرتروزهای پیش رونده رنج می برند.
قبل از جراجی، پزشک به بررسی وضعیت جسمانی و معاینات بالینی بیمار می پردازد، سی تی اسکن و MRI را نیز تجویز می کند. با بررسی این موارد، پزشک تشخیص می دهد که جراحی تعویض مفصل زانو، بهترین شیوه درمانی در تسکین درد و بهبود عملکرد زانوی شما خواهد بود.
روند جراحی تعویض مفصل زانو
این جراحی در حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. جراح، ابتدا غضروف و استخوان آسیب دیده را بر می دارد، سپس پروتز را در جای اصلی قرار می دهد تا عملکرد زانو به حالت اولیه خود برگردد.
فیزیوتراپی، یکی از اقدامات مهم بعد از جراحی می باشد. فیزیوتراپ، ورزش و تمرینات خاصی را جهت تقویت قوا و توان عضلات این ناحیه ارائه می دهد.
ورزش و تمرینات بدنی، به خصوص هفته های اول بعد از جراحی، بسیار مهم است. بیمار بایستی بعد از گذشت 3 تا 6 هفته از جراحی، قادر به انجام فعالیت های عادی باشد. برنامه فعالیت ها باید به این صورت باشد که فرد ابتدا شروع به راه رفتن در خانه و سپس بیرون از خانه کند، سپس سعی کند بنشیند و یا از پله ها بالا برود.

عکس از آرتروز زانو

آرتروز مفصل زانو

از درد زانو خود رنج می برید؟ آرتروز زانو از چه سنی شروع می شود؟ دلیل علمی آرتروز زانو چیست؟ وراثت و ژنتیک در ابتلا به عارضه آرتروز زانو چیست؟ به لحاظ پزشکی چرا آرتروز در زنان زودتر از مردان رخ می دهد؟ آرتروز در زنان شایع تر از مردان است؟ حوادث رانندگی و ورزشی هم در ابتلا به عارضه آرتروز زانو موثر است؟ ورزش درمانی در بهبود عارضه آرتوروز موثر است؟ آیا شما به دلیل افزایش وزن دچار آرتروز زانو شده اید؟ استفاده از چربی امگا3 ، روند پیشرفت بیماری شما را کند کرده است؟ آیا تا بحال برای کاهش درد آرتروز خود از تزریق ژل ها استفاده کرده اید؟ ماساژ درمانی آرتروز زانو را متوقف میکند؟ جراحی آخرین راه حل شما برای درمان آرتروز زانو است؟ پیشنهاد می کنیم که مقاله تا انتها مطالعه کنید. پاسخ سوالات شما در این مقاله گنجانده شده است.

صدا دادن زانو

شایع ترین صدایی که از مفصل زانو تجربه می شود به نام کرپیتوس شناخته می شود. کرپیتوس سخت و فرساینده است و زمانی که زانو حرکت می کند، می تواند شنیده یا احساس شود. در اغلب موراد زمانی که کف دست ها بر روی کشکک زانو قرار گیرد و زانو خم و راست شود، کرپیتوس صدا می کند و یا احساس می شود. کرپیتوس به دلیل سطوح سفت شده یا در نتیجه تورم مفصل زانو و در اثر حرکت کردن مفصل ایجاد می شود. گاهی اوقات با پیشرفت بیماری آرتروز زانو، چرخش زانو و تغییر زاویه زانو می تواند منجر به وخامت فرسایش زانوها شود.

دیگر صداها شامل تقه کردن زانو هم وجود دارد که این صداها معمولاً بیشتر از صدای کرپیتوس شنیده می شود. این صداها معمولاً بیشتر بروز می کنند و در برخی موقعیت ها یا حرکات خاص و نه در همه موقعیت ها ایجاد می شوند. صدای تقه زانو زمانی که به صورت ناگهانی به تاندون زانو ضربه وارد می شود، می تواند جزو صداهای معمول باشد. در برخی موارد هم می تواند نشانه آسیب داخلی به مفصل باشد. زمانی که این صدا همراه با درد شدید، تورم و دیگر علائم باشد، می تواند نشانه خطرناکی باشد و پزشک نیاز به انجام آزمایشات بیشتری داشته باشد.

در مورد صدا دادن زانو تحقیقاتی صورت گرفته است و احتمال بروز آرتروز زانو مورد بررسی قرار گرفته است. در مطالعه ای افرادی که صدا دادن زانو را تجربه می کنند، به این صدا امتیاز داده اند. این که تا چه اندازه متوجه صدای کرپیتوس می شوند و همچنین در چه شرایطی متوجه این صدا می شوند. افرادی که صدا دادن زانو را تجربه می کنند در آینده به احتمال بیشتری به آرتروز زانو مبتلا می شوند.

پزشکان بر این باورند که کرپیتوس در اغلب موارد نشانه اولیه یک مشکل جدی تر در مفصل زانو است. گرچه صدا دادن زانو به معنای نیاز به انجام جراحی نیست، می تواند نشانه اولیه آرتروز زانو باشد. اگر بخواهیم خوشبینانه نگاه کنیم، صدا دادن به معنای نیاز فوری به انجام جراحی تعویض مفصل زانو نیست و همچنین آرتروز در مراحل پیشرفته نیست. بنابراین نیازی به انجام درمان های پیشرفته نیست. از سوی دیگر افرادی که هیچ صدایی در مفصل زانو ندارند هم دیده شده است که به آرتروز مبتلا می شوند.

آرتروز زانو در اصطلاح پزشکی چگونه تعریف می شود؟

به نظر شما کمبود کلسیم و ویتامین D در ابتلا به آرتروز زانو نقش پر رنگی دارد؟ عادات تغذیه ای نامناسب در بروز آرتروز زانو دخیل است؟ با ورود به دوران میانسالی، استخوان ها و به دنبال آن غضروف ها به مرور زمان تحلیل می رود. فرسودگی و فرسایش استخوان ها، مفصل و غضروف ها امری کاملا طبیعی است. اما آنچه که حرکت و بروز این عارضه را سرعت می بخشد، عوامل ژنتیکی، فشار زیاد بر زانو در اثر فعالیت های سنگین و ورزش های سنگین و … است.

آرتروز زانو به عنوان یکی از بیماری های مفصلی در اثر سایش و تحلیل بافت غضروف زانو پدیدار می شود. درواقع در ناحیه ای که استخوان ها به یکدیگر متصل می شود، دچار اصطحکاک و اختلال در عملکردش می شود.به عبارتی تحلیل بافت عضروف، باعث برخورد و تماس استخوان ها با یکدیگر شده و در نتیجه غضروف دچار ساییدگی می شود.به طور کلی سایش غضروف انتهای استخوان های زانو موجب بروز عارضه آرتروز زانو می شود. تحلیل و فرسایش غضروف زانو باعث رشد بیش از حد استخوان زیرین می شود، که در نتیجه غضروف سفت و خشک می شود و هرچه عارضه وسعت بیشتری پیدا کند؛ امکان تجزیه و تخریب آن بیشتر است.

آیا می دانید چه عواملی در بروز آرتروز زانو دخیل است؟

 •  افزایش سن
 •  جنسیت، درواقع ابتلا به عارضه آرتروز زانو در میان زنان شایع تر است
 •  تصادف رانندگی و حوادث ورزشی که منجر به آسیب مفصل زانو شده است
 •  چاقی مفرط که البته این عامل در پیدایش آرتروز زانو در میان مردان درمقایسه با زنان شایع تر است
 •  عوامل ژنتیکی
 •  پایین بودن تراکم استخوان
 •  افرادی که پای ضربدری و پرانتزی دارند، مستعد ابتلا به عارضه آرتروز زانو هستند
 •  درصد ابتلا به آرتروز زانو در افراد با بیماری های مفصلی نسبت به دیگر افراد بالاتر است
 •  افراد با نشانه های نرمی کشکک زانو
 •  آسیب عناصر مفصل زانو
 •  نشستن طولانی مدت روی صندلی
 •  دو زانو و چهار زانو نشستن به هیچ عنوان صحیح نیست، عوارض آن با افزایش سن پدیدار می شود
 •  استفاده از توالت ایرانی
 •  استفاده مکرر از پله که به مفصل زانو آسیب وارد می کند
 •  ضعف زانو و در نتیجه شلی رباط زانو
 •  اختلال منیسک دیسکی شکل

علائمی که هشدار می دهد شما دچار اختلال آرتروز زانو شده اید!

 •  مشاهده ورم و التهاب مفصل زانو
 •  اگر زانوی شما خشک و سفت شده است، شما دچار اختلال آرتروز زانو شده اید
 •  احساس درد عمیق در پشت زانو
 •  به هنگام راه رفتن نوعی صدای تق تق در زانو احساس می شود
 •  آب آوردن زانو
 •  بیمار به هنگام لمس زانو درد شدیدی را احساس می کند
 •  مشاهده قرمزی در زانو
 •  ناتوانی در حرکت زانو
 •  خم شدگی زانو و تغییر شکل زانو
 •  ضعف عضلات و به اصطلاح شل شدگی غضروف زانو
 •  به هنگام انجام فعالیت های شدید درد زانو به سراغش می آید

آرتروز زانو از چه طریقی تشخیص داده می شود؟

 •  پزشک ارتوپد در اولین قدم برای تشخیص آرتروز زانو اقدام به معاینه و بررسی می نماید
 •  رادیولوژی
 •  اسکن MRI ، اسکن CT و اسکن استخوان
 •  آزمایش خون به منظور تشخیص نوع آرتروز

شاخص ترین روش های درمانی آرتروز زانو

 •  به منظور کاهش درد ناشی از آرتروز زانو، استفاده از کمپرس آب سرد و آب گرم موثر است
 •  کاهش وزن
 •  استفاده از طب سوزنی
 •  ماساژ درمانی
 •  استفاده از اورتزها به منظور سهولت در حرکت
 •  تمرین های ورزشی از جمله یوگا
 •  آب درمانی
 •  افزایش مصرف امگا 3
 •  استراحت
 •  لیزر درمانی
 • تمرینات فیزیوتراپی
 •  قرص های مسکن درجهت تسکین درد
 •  جراحی
 •  پیروی از یک رژیم غذایی خاص از جمله افزایش مصرف ماهی، سبزیجات، میوه، غلات
 •  افزایش مصرف مایعات و در مقابل کاهش مصرف غذاهای پرچرب
 •  مگنت تراپی

Source: https://orthoinfo.aaos.org

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده متخصص ارتوپدی خوب در تهران:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

4 پاسخ

 1. آقای دکتر دخترم پای چپش انحراف داره یه مدت کفش پاشنه دار پوشیده .. بعد مدتی هم هست شبها خوابیدنی رو زانوش لم میده میخوابه حالا نمیدونم علتش چیه خواستم نظر شما رو بدونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.