آناتومی لگن انسان

آناتومی لگن انسان

آناتومی لگن انسان

لگن یا مفصل لگن جزو حیاتی ترین و پیچیده ترین مفاصل بدن انسان است. ساختمان لگن، یک ساختمان حلقوی است که باعث اتصال اندام های فوقانی به اندام های تحتانی می شود. ساختمان لگن که در میان بدن انسان قرار دارد، از قسمت پایین به استخوان های ران و از قسمت بالا به ستون فقرات متصل می باشد. اصلی ترین وظیفه و مسئولیت ساختمان لگن، تحمل و انتقال وزن از قسمت فوقانی یا همان تنه بدن، به اندام های تحتانی بدن است.

هنگام نشستن، ساختمان لگن نیروی وارده از بالا تنه را می تواند به زمین منتقل کند. همینطور لگن محل عبور اعصاب و عروق بدن از تنه به سمت اندام های تحتانی است.

بنا به مسئولیت ساختمان لگن، مراقبت از آن اهمیت ویژه ای دارد، در صورت هرگونه آسیب به مفصل لگن و شکستگی لگن برای پیشکیری از سیاه شدن سر استخوان ران، باید سریعا به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. در برخی از آسیب های جدی ممکن است متخصص ارتوپدی، تعویض مفصل لگن را تجویز کند.

آناتومی لگن انسان
آناتومی لگن انسان

شناخت آناتومی لگن

برای درک بهتر از آسیب های وارد شده به لگن بهتر است آناتومی لگن را بشناسید:

ساختمان لگن یا pelvis  تشکیل شده از سه استخوان می باشد، دو استخوان از این سه استخوان تشکیل دهنده لگن، کاملا شبیه به هم است. اما این دو استخوان به طور قرینه روبروی هم، قرار گرفته اند. این استخوان ها به شکل نیم دایره هستند، که وقتی کنار هم قرار می گیرند، باعث تشکیل یک ساختمان حلقوی می شوند. نام علمی این استخوان ها، استخوان بی نام یا innominate bone   است.

این دو استخوان هم شکل در قسمت جلویی بدن نزدیک هم قرار می گیرند و باعث ایجاد یک مفصل بدنی می شوند. نام علمی این مفصل، symphydid pubis است.

اجزای تشکیل دهنده استخوان بی نام

استخوان های ب نام از سه قسمت اصلی زیر تشکیل شده اند:

  • ایلیوم
  • ایسکیوم
  • پوبیس

در سنین پایین تر، این سه قسمت اصلی، در اصل سه استخوان جدا از هم هستند که در بین آن ها صفحه رشد قرار گرفته شده است. با رشد کودک و رسیدن او به سن بلوغ، سه استخوان ایلیوم، ایسکیوم و پوبیس به هم متصل می شوند و تشکیل یک استخوان بی نام را می دهند.

اجزای تشکیل دهنده استخوان بی نام
اجزای تشکیل دهنده استخوان بی نام

محل قرارگیری استخوان ایلیوم، ایسکیوم و پوبیس

استخوان ایلیوم: قسمت ایلیوم در پشت استخوان بی نام قرار می گیرد.

استخوان ایسکیوم: ایسکیوم در قسمت پایین تر استخوان بی نام است.

استخوان پویس: قسمت پویس در قسمت جلویی استخوان بی نام قرار می گیرد.

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *