دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / در رفتگی لگن در بزرگسالان
۶ دقیقه
دررفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی لگن در بزرگسالان

آنچه می خوانید...

در رفتگی لگن در بزرگسالان

یکی از بزرگترین مفاصل در بدن انسان مفصل لگن می باشد.مفصل لگن طوری ساخته شده که بتواند وزن را تحمل کند و در جهت های مختلف بتواند حرکت های مختلفی را انجام دهد. قسمت های کپسول مفصلی،عضلات، رباط ها و لابروم ( لابروم یک بافت غضروفی می باشد) در بدن وجود دارند که پایداری لگن را به عهده دارند.

مفصل و استخوان

مفصل لگن و شانه دارای ساختاری یکسان اند و متشکل از یک استخوان به شکل توپ و یک سوکت مدور می باشند.سر استخوان فمور ( استخوان ران پا) قسمت توپی شکل است و استابولوم که قسمتی از استخوان لگن خاصره می باشد قسمت سوکت مانند را تشکیل می دهد.استابولوم یک تورفتگی مدور شکل با عمق کم است اما قسمت توپی شکل استخوان ران دارای اندازه بزرگی می باشد. چرا که این اندازه ها به لگن اجازه می دهد که دارای دامنه حرکت گسترده ای باشد.

با استفاده از غضروف مفصلی نیز سر هر دو استخوان پوشانیده شده است.غضروف این ناحیه دارای سطح صاف و سیقلی است و به دو استخوان این امکان را می دهد که به راحتی روی یکدیگر سر بخورند.

لابروم و رباط ها

برای تامین شدن ثبات و پایداری لگن در اطراف لگن 5 مفصل وجود دارند.قسمتی به نام لیگامنت وجود دارد که دارای بافتی نرم می باشد و سر استخوان ها را به هم وصل می کند. ممکن شدن تحرک لگن در برخی جهت های خاص را لیگامنت ها و کپسول مفصلی بر عهده دارند. این دو قسمت ثبات مفصلی را برای مفصل به وجود می آورند.

یک بافت از جنس فیبر و غضروف به نام لابروم نیز در اطراف سوکت (استابولوم) قرار دارد که وظیفه آن افزایش ثبات در مفصل لگن و افزایش عمق می باشد.

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی لگن در بزرگسالان بسیار کم اتفاق می افتد؛ چرا که لگن دارای ثبات بالایی می باشد.عواملی مانند فشار و یا ضربه شدید از عوامل در رفتگی لگن می باشند.مفصل لگن به دو صورت؛به سمت جلو یا به سمت عقب،دچار در رفتگی می شود.در اغلب موارد در رفتگی لگن به سمت عقب می باشد. (70 تا 80 درصد موارد). و اغلب موارد در رفتگی لگن (90 درصد) در زمان فعالیت ورزشی صورت می گیرد.البته تصادف با ماشین که باعث وارد شدن ضربه به لگن می شوند نیز جزو موارد متداول در، در رفتگی لگن می باشند.

دررفتگی لگن در بزرگسالان

علت و سازوکار آسیب دیدگی لگن

زمانی که در هنگام خم شدن لگن یا زانو فشار زیادی به آن وارد شود لگن به سمت عقب دچار در رفتگی می شود.این حالت لگن را به سمت پای مقابل ( به سمت داخل) می شود و باعث چرخش داخلی در لگن می شود، که استخوان ران به لگن فشار وارد می کند و این فشار باعث می شود لگن به سمت عقب دچار در رفتگی شود که به دلیل بیرون زدگی استخوان فمور به سمت عقب می باشد.

علل دررفتگی لگن 

موارد زیر می توانند از دلایل در رفتگی لگن باشند:

 • در رفتگی رو به جلو در هنگام پریدن و انجام ندادن فرود به نحوی مناسب در فعالیت های ورزشی مانند اسکی، بسکتبال، ژیمناستیک
 • برخورد زانو به داشبورد یکی از دلایل شایع این اتفاق می باشد.برای پیشگیری از این مشکل می توان از کمربند ایمنی استفاده کرد.
 • انجام ورزش هایی پر از برخورد و خشن که افراد با زانو زمین می خورند و یا به شدت باهم برخورد می کنند مانند فوتبال آمریکایی و راگبی
 • افتادن و زمین خوردن در مواردی که حالت پاها به همان شکلی که در بالا گفته شد قرار بگیرد.
 • در زمانی که مفصل لگن خم باشد اگر نیروی زیادی به آن وارد شود موجب می شود که لگن دچار در رفتگی به سمت جلو بشود. چرا که این نیرو باعث چرخش خارجی لگن و حرکت مفصل به سمت خارج می شود.
 • در رفتگی لگن می تواند مادرزادی باشد . برای مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می شود مقاله دررفتگی مادرزادی لگن را بخوانید.

علائم در رفتگی لگن

 • وارد شدن فشار زیاد به زانو یا ایجاد مشکل در راه رفتن
 • احساس ضعف در مفصل لگنی که دچار آسیب شده
 • مورمور و بی حسی و گزگز پاها که نشانه درگیری عصب در موارد در رفتگی می باشد. ( اغلب عصب سیاتیک درگیر می شود.)
 • درد فراوانی که به زانو و پا سرایت کند و احساس درد در کمر پس از وارد شدن فشار زیاد و زمین خوردن
 • کاهش توانایی در حرکت دادن لگن
 • در مواردی که در رفتگی به سمت عقب باشد کوتاه به نظر رسیدن، چرخش لگن به سمت داخل و یا نزدیک بودن به پای مقابل نیز اتفاق می افتد.

از آنجا که ممکن است به دلیل آسیب دیدگی چرخش خون دچار اختلال شده باشد، باید ضربان قلب کنترل شود.

گاها همراه با در رفتگی برخی شکستگی ها نیز اتفاق می افتد؛ به همین دلیل انجام عکس برداری رادیولوژی نیز لازم و ضروری است.از آنجا که ممکن است لگن به خاطر کم خونی دچار نکروز شود، لذا بررسی وضعیت چرخش خون در مفصل نیز لازم و ضروری می باشد.

درمان-در-رفتگی-لگن-در-بزرگسالان-2
درمان-در-رفتگی-لگن-در-بزرگسالان

درمان دررفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی لگن در بزرگسالان جزو موارد اورژانسی می باشد و سریعا باید تحت درمان قرار گیرد. چرا که باید سریعا لگن به محل اصلی خود برگردد و یا اینکه تا حد امکان محل قرار گیری آن مورد اصلاح و تصحیح قرار بگیرد. برای مطالعه جزئیات بیشتر در زمینه درمان دررفتگی لگن این مقاله را بخوانید.

 • در صورتی که هیچ عوارضی در مورد در رفتگی لگن دیده نشود، پزشک لگن را به محل اصلی خود باز می گرداند و اصطلاحا آن را جا می اندازد. برای انجام این کار ممکن است پزشک از مسکن و یا بی حسی برای بیمار استفاده کند.
 • در مواردی که همراه با در رفتگی لگن مشکلات دیگری نیز به وجود بیاید ( مشکلاتی مانند درگیر شدن عصب پا،شکستگی در استخوان و یا مشکلاتی در خون رسانی به لگن)، به دلیل جدی بودن مشکل بیمار نیاز به عمل جراحی خواهد داشت و برای رفع مشکل پزشک اقدام به جراحی می کند.
 • بعد از اینکه استخوان لگن جا انداخته شود برای بیمار از یخ و داروهای مسکن و ضد التهاب استفاده می شود که بتوانند علائم ایجاد شده را تحت کنترل داشته باشند.
 • در مواردی که مقدار آسیب وارده بیشتر باشد باید از تراکشن لگن استفاده شود. در تراکشن لگن با وسایل مخصوصی لگن را می کشند.
 • گاها در مواردی که در رفتگی و کشش باهم اتفاق بی افتد با تشخیص پزشک ممکن است بیمار نیاز به استفاده از بریس را برای مدتی داشته باشد.
 • برای کاهش وزن و فشاری که به لگن وارد می شود ممکن است در ابتدای دوره نقاهت و پس از درمان ،به بیمار توصیه شود که تا حد امکان و تا چند روز از چوب زیر بغل استفاده کند.
 • زمانی که وضعیت بیمار برای وارد شدن فشار به لگن توسط پزشک تایید شود جلسات فیزیوتراپی شروع می شود.

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

15 پاسخ

 1. سلام
  من 38 ساله هستم مادر زادی درفتگی لگن دارم و پای راستم 4 سانت کوتاه است در کودکی و نوجوانی عمل انجام دادم ولی اثر نداشته لطفا راهنماییم کنید با فیزیوپراپی قابل درمان هست؟ تشکر

 2. سلام
  من ۱۷ ساله هستم و دارای در رفتگی لگن به صورت مادرزادی، آیا امکان عمل و بهبودی در این سن وجود دارد؟
  لطفاً راهنماییم کنید

 3. سلام خسته نباشید ببخشید من یه خانم ۲۹ساله هستم که دررفتگی مادرزادی لگن از دو طرف داشتم که درهمان کودکی عمل شدم و خداروشکر بهتر شدم همون موقع برای اینکه بتونم چهارزانو بشینم فیزیوتراپی هم منو بردن ولی متاسفانه تو چهارزانو نشستن خیلی مشکل دارم واین خیلی منو اذیت می کنه.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که چکار کنم؟

 4. سلام وقت بخیر
  آقا هستم ۴۴ ساله قد ۱۷۵ وزن ۸۵ شغل آتش نشان و ساکن تهران در تیر ۹۸ پس از شکایت از درد طولانی مدت در ناحیه کشاله و لگن سمت عمل فتق ففمورال توسط یک جراح عمومی انجام دادم و از بعد از عمل بخصوص بعد از فعالیت و خستگی درد و دررفتگی بخصوص از ناحیه اتصال پا و لگن دارم جراح همچنان عوارض عمل را علت درد مطرح میکند بعد از پیگیری و سونوگرافی اثری از برگشت فتق تشخیص داده نشده البته در سال ۸۶ هم من جراحی فتق اینگوئینال سمت راست انجام داده ام که احساس درد در آن ناحیه وجود ندارد
  خواستم بنده را راهنمایی بفرمایید چون این درد بصورت مزمن و آزار دهنده شده است
  ممنون

 5. با سلام و خسته نباشید من 30 سال دارم و مادرزادی در رفتگی لگن دارم یک پام به دکتر هم مراجعه کردم عمل نمیکنند میگن باید بعد از 50 سال عمل کنید ولی پام خیلی درد میکنه میگن آرتروزه میشه یه راهنمایی کنید عمل بهتره تو این سن یا دارو اگه دارو خوبه لطفا اسم دارو را بگین

 6. سلام وقت بخیر .‌من ۲۳ سالمه و در رفتگی لگن پای سمت چپ دارم . و سه سانت پام کوتاه هستش. تو بچگی عمل کردم ولی خوب نشدم. اخیرا دکتر رفتم و گفتن که با تعویض مفصل لگن خوب نمیشم . میخواستم مطمئن بشم که من خوب میشم؟

   1. سلام خسته نباشین اقای دکتر من 36سالمه مدتی هست که لگن سمت راستم درد میکنه وقت استراحت بیشتر درد میکنه خیلی اذیت میشم عکس نگرفتم زانو سمت چپم هم خیلی درد میکنه تاجایی که میشینم به زور بلند میشم و راه میرم لطفا راهنماییم کنین متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.