دکتر کاوه قرنی زاده / بیماری های ارتوپدی / بیماری کین باخ یا سیاه شدن استخوان مچ دست
۴ دقیقه
بیماری کین باخ یا سیاه شدن استخوان مچ دست

بیماری کین باخ یا سیاه شدن استخوان مچ دست

آنچه می خوانید...

بیماری کین باخ یا سیاه شدن استخوان مچ دست

بیماری کین باخ (kienback)، یا همان سیاه شدن استخوان مچ دست جزو بیماری های نادر است که در پی آسیب دیدن مچ دست فرد، رخ می دهد. بیماری کین باخ منجر به درد مزمن و اختلال در عملکرد مچ دست می شود. بعد از هرگونه آسیب که دچار اختلال در عملکرد مچ دست شدید، باید سریعا به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

استخوان های بدن با جریان خون، تغذیه می شوند و به آن ها اکسیژن می رسد. هر اتفاقی که باعث قطع شدن جریان خون به قسمتی از استخوان شود، دیگر به استخوان اکسیژن و مواد مغزی نمی رسد در پی این رویداد استخوان ها به مرور می میرند. در اصطلاح علمی به این عارضه ” نکروز” می گویند.

علائم و نشانه های بیماری کین باخ

  • تورم و درد شدید در مچ دست
  • ضعیف شدن و کم توان شدن مچ دست
  • احساس درد به هنگام حرکت و چرخاندن مچ دست

پیشرفت بیماری

مچ دست شما به وسیله هشت استخوان به قسمت ساعد متصل شده، که این استخوان ها سبب انعطاف پذیری دست شما می شود. یکی از این هشت استخوان، استخوانی به نام لونیت است که مسئولیت حرکت و حمایت از مچ دست را دارد. آسیب رسیدن به استخوان لونیت باعث درد و تورم در ناحیه مچ دست، و در نهایت، در پی آسیب های جدی باعث بیماری کین باخ می شود.

در مراحل اولیه پس از آسیب دیدن این استخوان، فرد درد و تورم را در این ناحیه حس می کند، اما با درمان نکردن این درد ممکن است که علائم پیشرفت کند.

بیماری کین باخ یا سیاه شدن استخوان مچ دست
بیماری کین باخ یا سیاه شدن استخوان مچ دست

پیشرفت این بیماری به طور کلی شامل 4 مرحله است

مرحله 1

در مرحله اول پس از آسیب جدی، جریان خون به استخوان مچ دست قطع می شود. این عمل باعث شروع درد و تورم در این ناحیه شده که حتی ممکن است توسط اشعه ایکس نتوان این بیماری را تشخیص داد. با مراجعه به متخصص ارتوپدی و انجام MRI تغییرات در استخوان مچ دست به راحتی قابل مشاهده است. در این مرحله ممکن است مچ دست بیمار دچار درد، تورم و حتی شکستگی شود.

مرحله 2

بعد از قطع شدن جریان خون در استخوان مچ دست، استخوان لونیت شروع به سفت و سخت شدن می کند.

مرحله 3

اگر تا این مرحله بیماری کین باخ تشخیص داده نشده باشد و درمان نشود، استخوان مچ دست شروع به تجزیه و فروپاشی می کند.

مرحله 4

در مرحله نهایی استخوان آسیب دیده به طور کامل از بین می رود و ممکن است به استخوان های اطراف خود هم آسیب برساند. البته همه بیماران به این مرحله از این بیماری نمی رسند.

علل بیماری کین باخ

اینکه بیماری کین باخ ممکن است یک بیماری ارثی باشد، ثابت نشده است ولی عوامل ژنتیکی می تواند در بروز این بیماری در افراد نقش داشته باشد.

  • در حالت طبیعی افراد دارای دو رگ خونی در ساختار دست خود هستند، ولی برخی از افراد فقط یک رگ خونی در دست خود دارند که نسبت به بقیه افراد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کین باخ هستند.
  •  اختلال در جریان خون رگ ها از دیگر عوامل بیماری کین باخ است، تروما و غیر طبیعی بودن استخوان لونیت به طور مادرزادی هم از عوامل شایع در بروز این بیماری هستند.
  • در هر حالت که دچار درد و تورم در مچ دست خود شدید، برای پیشگیری از خطرات جدی تر سریعا به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

برخی از خدمات دکتر قرنی زاده:

در رفتگی لگن در بزرگسالان

در رفتگی مادرزادی لگن

شکستگی لگن

سیاه شدن سر استخوان ران

با تشکر، مدیریت سایت دکتر قرنی زاده، متخصص ارتوپدی

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.