دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های زانو / تمام نکات درباره تعویض مفصل زانو!
۱۹ دقیقه

تمام نکات درباره تعویض مفصل زانو!

آنچه می خوانید...

تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو ( Knee Arthroplasty ) روش جراحی برای جایگزین کردن قسمتی از مفصل زانو یا کل مفصل است که در اثر عوامل مختلفی آسیب دیده و تحلیل رفته است. از مهم ترین علل از بین رفتن مفصل زانو می توان به سائیدگی مفصل در اثر آرتروز زانو اشاره کرد. آرتروز زانو یک بیماری پیش رونده است که در سنین مختلف در افراد بروز می کند. راهکارهایی برای درمان این بیماری وجود دارد ولی یکی از اصلی ترین و بهترین روش های درمان آرتروز زانو، جراحی تعویض مفصل زانو است.

توضیح مختصری درباره آرتروز زانو

شاید همگی ما با درد آرتروز زانو آشنایی نداریم ولی قطعاً افراد مسن یا والدین و یا مادربزرگ و پدربزرگ خود را به یاد داریم که از درد زانو ها عذاب می کشند. این بیماری گسترش زیادی در بین افراد سنین بالاتر دارد و لازم است که درباره اصلی ترین روش درمانی این بیماری که همان تعویض مفصل زانو باشد، اطلاعاتی کسب کنیم.

در ادامه تفاوت زانوی سالم و زانوی آسیب دیده در اثر آرتروز را مشاهده کنید:

تفاوت زانوی مبتلا به آرتروز و سالم
تفاوت زانوی مبتلا به آرتروز و سالم

اهداف جراحی تعویض مفصل زانو

 1. تغییر شکل در زانو ( به علت آسیب ظاهر زانو معمولا کج و منحرف می شود.)
 2. به دست آمدن توانایی حرکت در زوایای مطلوب
 3. از بین بردن درد ناشی از آسیب زانو ( در اثر ضربه یا آرتروز زانو یا انحراف زانو و … )

سن جراحی تعویض مفصل زانو

یکی از موفقیت آمیزترین عمل های ارتوپدی جراحی تعویض مفصل زانو است. زیرا مفصل مصنوعی به مدت طولانی عمر کرده بدون اینکه مشکلی برای فرد ایجاد کند. این جراحی در بین افراد مسن و میانسال بیشتر صورت می گرفت اما با پیشرفت علم پزشکی و در دست بودن پروتز های مناسب و استفاده از تکنیک های مفید، این جراحی برای نوجوان ها و جوان ها نیز می تواند انجام گیرد. علت انجام جراحی برای افراد جوان تر آسیب به زانو است و در موارد نادری شاهد آرتروز زانو هستیم.

طبق تحقیقات انجام شده این جراحی در سنین پایین نتیجه مطلوب تری نسبت به سنین بالا دارد. در این سن علاوه بر اینکه از درد زیاد ناشی از آسیب زانو کاهش می یابد، از خشکی مفصل جلوگیری می شود.

باید توجه داشت که احتمال عفونت و لق شدن مفصل مصنوعی بعد از جراحی در افراد چاق وجود دارد. برای انجام این جراحی پزشک با توجه به شدت درد بیمار تصمیم به جراحی می گیرد.

علل انجام تعویض مفصل زانو

 1. در صورتی که درد ناشی از زانو فرد را از انجام کارهای روزمره مانند راه رفتن، از پله بالا رفتن و ایستادن و نشستن بازدارد، لازم است به متخصص ارتوپدی مراجعه شود.
 2. در صورتی که در هنگام استراحت یا خوابیدن درد به سراغ فرد بیاید.
 3. در صورتی که بدن بیمار در برابر مصرف دارو مقاومت کرده و تورم زانو از بین نرود.
 4. در صورتی که درمان های غیر جراحی آرتروز برای کنترل درد موثر واقع نشوند. از جمله روش های غیر جراحی می توان به تزریق پی آر پی و ژل اشاره کرد.
 5. ایجاد تغییرات زیادی در شکل ظاهری زانو

بیماری های موثر در تخریب مفصل زانو

 • آرتروز زانو و ساییدگی مفصل زانو (در سنین بالا شایع می باشد)
 • روماتیسم مفصلی
 • عدم جوش خوردن یا بد جوش خوردن شکستگی های داخل مفصلی که بعد از گذشت چند سال موجب ساییدگی در زانو می شود.

در ادامه فیلمی واقعی از جراحی تعویض مفصل زانو آورده شده است:

آمادگی برای جراحی تعویض مفصل زانو

در صورتی که خواهان انجام این جراحی هستید، متخصص ارتوپدی چند هفته قبل از عمل به معاینه فیزیکی شما می پردازد تا از سلامت بدنی و همچنین روند بهبودی بعد عمل، اطمینان یابد.

در صورتی که فرد مشکلات پزشکی خاصی مانند بیماری قلبی داشته باشد، حتما بایستی توسط متخصص مربوطه معاینه شود.

آزمایش خون، آزمایش ادرار و نوار قلب نیز از بیمار گرفته خواهد شد. در صورتی که فرد به کم خونی مبتلا باشد نیاز است که در ابتدا داروهایی برای رفع کم خونی برای بیماری توسط متخصص مربوطه تجویز شود و بعد از بهبودی فرد می تواند جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهد. طی جراحی تعویض مفصل زانو فرد مقداری خون از دست می دهد و در صورتی که به کم خونی مبتلا باشد می تواند مشکلات عدیده ای را ایجاد کند. بنابراین در ابتدا رفع مشکل کم خونی اهمیت دارد.

مصرف برخی داروها قطع می شوند و ممکن است برخی داروهای دیگر جایگزین شوند. قطع مصرف آسپیرین و داروهای رقیق کننده خون ( ایبوپروفن و … ) و همچنین برخی داروهای گیاهی و هربال باید برای دو هفته قبل از جراحی قطع شوند. این مدت زمان برای افراد مختلف متفاوت است.

همچنین دخانیات و مصرف الکل لازم از که از مدت زمان مشخصی قبل از جراحی قطع شود.

⇐⇐⇐⇐⇐⇐ تمامی این موارد در روند ترمیم زانو بعد از جراحی تاثیر منفی می گذارد و لازم است که از مدت زمان مشخصی قبل از جراحی تا مدت مشخصی بعد از جراحی، از مصرف آن ها خودداری کرد. در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید که موجب رقیق شدن خون می شود، با تجویز پزشک مربوطه می توانید دوز دارو و یا نوع دارو را تغییر دهید. به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان سر خود اقدام به تغییر نوع دارو و دوز دارو نکنید.

معمولاً به بیمار توصیه می شود که از در سه شب قبل از جراحی هر شب دوش گرفته شود و بدن خود را با شامپو بدن حاوی کلرهگزیدین شست شو دهند. این شامپو در داروخانه ها موجود است. با این شامپو محل عمل را بشویید. بهتر است که خود فرد پوست ناحیه جراحی را شیو نکنه و تیغ نکشد. می تواند با موزر این کار را انجام دهد. برای انجام این کار هم حتماً با پزشک خود مشورت کنید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه صحبت های دکتر کاوه قرنی زاده را در این مورد ببینید:


مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو در نتیجه جراحی تاثیر بسیار بالایی دارد. بعد از جراحی، فرد اغلب درد داد. به همین خاطر داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی و یا بی حس کننده های موضعی به بیمار داده می شود تا از شدت درد کاسته شود و روند بهبودی تسریع یابد. در صورت تسکین درد، مصرف داروها باید قطع شود.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو
مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

معمولا بعد از جراحی، احتمال لخته شدن خون در پاها وجود دارد، به همین خاطر پزشک داروهای رقیق کننده خون تجویز می کند و از بیمار می خواهد که ورزش های خاص ران ، ساق و مچ پا خود را انجام دهد ، تا خون بیشتری در پاها جریان یابد و از لخته شدن خون پیشگیری شود.

فیزیوتراپی یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی می باشد. فیزیوتراپی بعد از تسکین درد، به تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی کمک می کند، و فرد سریع تر قادر به راه رفتن و انجام فعالیت های خود خواهد بود.
به منظور تسهیل حرکات زانوها، متخصص استفاده از زانوبند را نیز توصیه می کند، به خصوص شب ها هنگام استراحت.

در این فیلم دکتر کاوه قرنی زاده درباره مراقبت های بعد از تعویض مفصل صحبت می کنند:

مراقبت هایی که فرد باید بعد از جراحی در نظر داشته باشد:

 • مراقبت از زخم ها و بخیه ها

  بخیه ها دو تا سه هفته بعد از جراحی کشیده می شوند. مراقب باشید که بخیه ها خیس نشوند. پانسمان کردن زخم از بروز عفونت و یا تماس زخم با محیط بیرون پیشگیری می کند.

شکل بخیه
رژیم غذایی
 • رژیم غذایی

کم شدن اشتها بعد از جراحی، کاملا طبیعی می باشد. داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل، روند بهبودی را تسریع می بخشد و به تقویت عضلات نیز کمک می کند.

 • فعالیت بدنی

ورزش و تمرین بدنی، به خصوص در هفته های اول بعد از جراحی بسیار مهم است. بیمار معمولا 3 تا 6 هفته بعد از جراحی، قادر به انجام فعالیت های روزانه خود می باشد. ممکن است فرد هنگام انجام این حرکات، درد داشته باشد.که به مرور کاهش می یابد.

فعالیت ورزشی
درد زانو
 • درد بعد از جراحی

درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو شاید یکی از موارد مهم بعد از جراحی باشد که نیاز دارد کنترل و مدیریت شود. در صورتی که درد از حدی بیشتر باشد می تواند خواب بیمار را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه در روند بهبودی فرد تاثیر منفی بگذارد. از مسکن های معمول برای کنترل درد استفاده می شود. در صورتی که درد از حدی بیشتر باشد، شاید نیاز به مسکن های تزریقی باشد. این موارد با نظر دکتر انجام می گیرد. در کل در صورتی که درد از حدی که توان دارید بیشتر است به پزشک مراجعه کنید تا دوز مسکن دریافتی تغییر کند.

 • استحمام بعد از تعویض مفصل

معمولاً بعد از تعویض مفصل زانو یکی از سوالاتی که ذهن بیماران را درگیر می کند، طریقه استحمام است. استحمام را چه زمانی می توانند انجام دهند؟ برای بیماران از پانسمان ضد آب استفاده می شود و فرد می تواند بلافاصله بعد از جراحی یا همان روز جراحی استحمام کند. بعد از حمام نیازی نیست که پانسمان ها تعویض شوند. مگر اینکه پانسمان جدا شده باشد. پانسمان را به مدت 5 روز تا 7 روز نگاه می دارند و بعد تعویض می کنند.

نکته مهم این است که بعد از جراحی تعویض مفصل پانسمان و زخم باید خشک باشند. اگر ترشحاتی چه به صورت خون آبه چه به صورت مایع زرد رنگ یا آبکی وجود داشته باشد، حتما باید به پزشک اطلاع داده شود و پانسمان تعویض گردد. عفونت کردن زخم بعد از جراحی می تواند نتایج جراحی را تحت الشعاع قرار دهد و حتی در برخی موارد مشاهده شده است که عفونت به بافت های زیرین سرایت می کند. بنابراین توجه به این مساله و مراقبت از تمیز نگاه داشتن جای بخیه ها اهمیت بسیار بالایی در این جراحی حساس دارد. در صورت مشاهده خارج شدن ترشحات از ناحیه جراحی و پانسمان، سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

حمام

رابطه جنسی
 • رابطه جنسی بعد از تعویض مفصل

یکی از سوالاتی که بیماران بعد از تعویض مفصل زانو دارند این است که چه مدت بعد از جراحی می توانند رابطه جنسی داشته باشند. معمولاً بعد از ده روز تا دو هفته فرد می تواند در موقعیت هایی که فشاری بر مفصل زانو وارد نمی شود، رابطه جنسی داشته باشد. البته این مورد بستگی به روند ترمیم فرد و تکنیکی که در جراحی برای بیمار به کار رفته است دارد. در پوزیشن هایی که فشار زیادی به مفصل وارد می شود نباید، رابطه برقرار شود.

در ادامه صحبت های دکتر کاوه قرنی زاده در این رابطه و پوزیشن های مناسب را مشاهده می کنید:

اسکار بعد از جراحی تعویض مفصل

اسکار بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در بسیاری از موارد به این شکل است:

محل بخیه ها در جراحی زانو
محل بخیه ها در جراحی زانو

همان طور که مشاهده می کنید در جراحی تعویض مفصل زانو به دلیل اینکه جراحی به صورت باز انجام می گیرد، بخیه بزرگی ایجاد می شود. در نتیجه جای اسکار بزرگی روی زانو ها ایجاد می گردد. ولی در صورتی که جراحی آرتروسکوپی باشد، بخیه ها به مراتب کوچک تر هستند. بیمار می تواند بعد از ترمیم زانو ها و دوره بازتوانی، برای از بین بردن جای اسکار راهکارهایی را در پیش بگیرد. در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید. پمادهایی برای کاهش اسکار برای بیمار تجویز می شود. همچنین لیزر می تواند به از بین بردن جای اسکار کمک زیادی کند.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که عفونت بعد از جراحی می تواند به وخیم تر شدن جای اسکار و ظاهر بدتر آن دامن بزند. به همین دلیل توجه به بهداشت محل بخیه ها و پیشگیری از عفونت در این زمینه تاثیر بسزایی دارد.

ویتامین ها و مکمل های بعد از جراحی زانو

بعد از جراحی های ارتوپدی پیشنهاد می شود که از مکمل ها و ویتامین های مناسبی استفاده شود تا روند ترمیم سرعت بخشیده شود و فرد زودتر به انجام فعالیت های روزمره خود باز گردد. این ویتامین ها می توانند به صورت طبیعی و در میوه و سبزیجات مصرف شود و می توانند به صورت مکمل مصرف گردند. در صورتی که سن و سال فردی که این جراحی را انجام می دهد بالا باشد احتمالاً نیاز بیشتری به این مکمل ها است. در ادامه مقاله با ما باشید تا تمام جوانب این مطلب را مورد بررسی قرار دهیم و نکته مبهمی باقی نماند.

ویتامین و مکمل
ویتامین و مکمل

همان طور که می دانید ویتامین ها و مینرال ها برای سلامت مفاصل فواید بسیاری دارند. ولی در زیر به برخی از این ویتامین ها که نقش اساسی در سلامت مفاصل و سلامتی بیمار و بالا بردن موفقیت جراحی زانو دارند، اشاره می کنیم:

– از ویتامین k بپرهیزید.
– ویتامین c و زینک
– ویتامین d
– ویتامین e
– آهن
– مکمل های گیاهی
– مکمل های غیر گیاهی

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، رسیدگی به سلامت زانو ها اهمیت بسیار بالایی دارد. بهترین انتخاب می تواند این باشد که از غذاهای کامل و سرشار از ویتامین ها استفاده شود. به این ترتیب تمامی مواد مغذی به بدن می رسد. در صورتی که ویتامین های لازم در رژیم غذایی نباشد، می توان از مکمل ها استفاده نمود. ویتامین ها و مکمل ها می توانند نقش مثبتی در کمک به ترمیم زخم ها ایفا کنند.

انواع روش های جراحی زانو

زمانی که آسیبی به ساختار زانو وارد شود، جراحی زانو انجام می گیرد. همچنین در صورتی که زانو درد به دیگر روش های درمانی پاسخ ندهد، یا بیماری های دیگری وجود داشته باشد مانند آرتروز زانو، از جراحی زانو کمک گرفته می شود. در صورتی که پزشک تشخیص دهد که جراحی برای بیمار مناسب است، هنگام جراحی از یک متخصص بیهوشی برای کنترل درد و راحتی بیمار کمک گرفته می شود. همچنین متخصصان بیهوشی برای کنترل درد و دوران نقاهت بعد از جراحی هم نقشی کلیدی ایفا می کنند. درد بعد از جراحی می تواند بسیار حیاتی و موثر باشد زیرا در دوران بازتوانی و فیزیوتراپی نقش مهمی دارد.

شایع ترین نوع جراحی زانو آرتروسکوپی است. در این تکنیک جراحی به درمان انواع بیماری های زانو کمک می شود و حتی جراحی تعویض مفصل زانو انجام می گیرد.

شیوه انجام جراحی آرتروسکوپی زانو

جراحی آرتروسکوپی زانو نوعی جراحی است که با ایجاد برش های کوچکی روی ناحیه زانو انجام می گیرد و به درمان طیف وسیعی از بیماری های زانو می پردازد. طی جراحی آرتروسکوپی ابزار بلندی وارد بدن بیمار می شود و برش های ظریفی ایجاد می گردد.

برای جراحی آرتروسکوپی زانو جراح از یک پروب با یک دوربین کوچک کمک می گیرد. این وسیله با نام آرتروسکوپ شناخته می شود و وارد مفصل زانو می شود. اسکوپ عکس هایی از داخل ناحیه جراحی زانو به دست می آورد. ابزارهای دیگر جراحی به ترتیب وارد ناحیه می شوند و ادامه فرایند جراحی انجام می گیرد.

دوران نقاهت جراحی آرتروسکوپی زانو به مراتب کوتاه تر است و فرد در مدت زمان کوتاه تری بهبود می یابد. همچنین محل بخیه ها به مراتب کوچک تر هستند و در نتیجه اسکار کوچک تری بر جای می ماند. در ادامه نحوه انجام این جراحی را مشاهده می کنید:

آرتروسکوپی زانو
آرتروسکوپی زانو

شیوه انجام جراحی تعویض مفصل زانو

در جراحی تعویض مفصل زانو به شیوه کلاسیک ( که جراحی کاملاً باز است و برش بزرگی روی زانو ها ایجاد می شود و محدوده دسترسی جراح وسیع است ) قسمت های آسیب دیده زانو که تحلیل رفته اند، تراشیده می شوند و با پروتز های مصنوعی جایگزین می گردند.

این جراحی می تواند به صورت کامل انجام شود و تمامی مفصل زانو تعویض شود. در برخی موارد هم می تواند تنها به صورت جزئی انجام گیرد و بخشی از مفصل تراشیده و جایگزین شود. جنس پروتز به کار رفته در این جراحی اهمیت بالایی دارد. در صورتی که فرد به پروتز حساسیت نشان دهد، احتمال نیاز به انجام دوباره جراحی یا جراحی ترمیمی بسیار بالا می رود. بنابراین لازم است که انتخاب هوشمندانه ای در این زمینه صورت گیرد. در ادامه پروتزهای جایگزین شده در قسمت های مختلف را مشاهده می کنید:

تعویض مفصل زانو
تعویض مفصل زانو

بر خلاف اسم این جراحی، جراح تمام مفصل زانو را جایگزین نمی کند. بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، احتمالاً مقداری درد به صورت موقتی فرد را درگیر می کند. ولی فیزیوتراپی در اغلب موارد می تواند در روز بعد از جراحی آغاز شود. فیزیوتراپی بعد از جراحی کلید موفقیت جراحی است. به این ترتیب فرد می تواند فعال باقی بماند و در جلسات فیزیوتراپی با موفقیت شرکت کند.

نتیجه جراحی تعویض مفصل زانو می تواند برای سالیان سال، حتی تا 15 یا 20 سال یا حتی بیشتر دوام داشته باشد. به این دلیل که جراحی تعویض مفصل زانو برای تمام عمر نیست، سن فاکتور موثری برای انجام این جراحی و یا استفاده از روش های جایگزین است. در برخی موارد با توجه به سن بیمار، شاید بعد از این سال ها نیاز به انجام جراحی مجدد تعویض مفصل زانو باشد.

دیگر عمل های زانو

در ادامه به دیگر عمل های جراحی زانو اشاره می کنیم:

 1. برداشتن یا ترمیم منیسک آسیب دیده – نوعی غضروف در ناحیه زانو که به نرم شدن مفصل و حرکت کردن آن کمک می کند.
 2. بازسازی رباط صلیبی یا قدامی زانو که به حرکت کردن زانو کمک می کند.
 3. برداشتن بافت های متورم ناحیه
 4. بریدن قسمت های آسیب دیده غضروف زانو
 5. برداشتن استخوان یا غضروف آسیب دیده زانو
 6. درمان مشکلات مربوط به کشکک زانو یا پاتلا
 7. درمان سپسیس زانو یا همان عفونت زانو
 8. درمان انواع انحراف زانو ( زانوی پرانتزی یا زانوی ضربدری )

بیهوشی مناسب برای تعویض مفصل زانو

انتخاب نوع بیهوشی یا بی حسی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد مانند نوع جراحی، ریسک فاکتورهای بیمار و ترجیح بیمار و پزشک. انتخاب نوع بیهوشی می تواند در خطرات بعد از جراحی، هزینه و زمان لازم برای مدت زمان بستری تاثیر بگذارد. همچنین می تواند در زمان مناسب برای شروع فیزیوتراپی هم تاثیر بگذارد. همواره با متخصص بیهوشی در این باره صحبت کنید و گزینه های مناسب را بررسی نمایید.

بیهوشی-مناسب-برای-جراحی-زانو
بیهوشی-مناسب-برای-جراحی-زانو

در ادامه به انواع بیهوشی یا بی حسی اشاره می کنیم:

 • بی حسی ناحیه ای که گزینه مناسبی برای جراحی آرتروسکوپی زانو است. این نوع بی حسی ناحیه را بی حس کرده و فرد در طول جراحی هوشیار است. بی حسی ناحیه ای شامل بی حسی ستون فقرات و یا اپیدورال است. برخی تحقیقات نشان داده است که بی حسی ناحیه ای می تواند تاثیر بهتری در کنترل درد و تسریع روند بازتوانی داشته باشد. همچنین پیچیدگی های کمتری که ناشی از بیهوشی کامل است، دیده می شود.
 • بی حسی منطقه ای یا موضعی که می تواند گزینه ای برای جراحی آرتروسکوپی زانو باشد. گرچه از این روش کمتر استفاده می شود. تزریق مقداری از مواد بی حسی در ناحیه اطراف زانو انجام می گیرد. مزیت روش بی حسی این است که خطرات ناشی از بیهوشی کمتری دارد، هزینه کمتری دارد و همچنین فرد می تواند سریع تر از بیمارستان مرخص شود.
 • بیهوشی عمومی که به معنای بیهوشی کامل بیمار در طول جراحی است و فرد کاملاً هوشیاری خود را از دست می دهد. در برخی موارد تعویض مفصل زانو از این نوع بیهوشی استفاده می شود. ولی بی حسی ناحیه ای همچنان گزینه مناسب تری برای این جراحی است.

چگونه مشکلات زانو تشخیص داده می شود؟

علاوه بر سابقه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، سایر آزمایشات برای مشکلات زانو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اشعه ایکس. این آزمایش با استفاده از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی ، تصاویری از بافت های داخلی ، استخوان ها و اندام ها را بر روی فیلم ایجاد می کند.
 • تصویربرداری ام آر آی (MRI). در این آزمایش از آهن رباهای بزرگ ، فرکانس های رادیویی و کامپیوتر برای تهیه تصاویر دقیق از اندام ها و ساختارهای داخل بدن استفاده می شود. اغلب می تواند آسیب یا بیماری در رباط یا عضله اطراف را مشخص کند.
 •  اسکن توموگرافی رایانه ای (اسکن CT یا CAT نیز نامیده می شود). در این آزمایش از اشعه ایکس و فناوری رایانه برای ایجاد تصاویر مختلف از بدن استفاده می شود. سی تی اسکن تصاویر جزئی از هر قسمت از بدن ، از جمله استخوان ها ، عضلات ، چربی و اندام ها را نشان می دهد. سی تی اسکن جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس عمومی دارد.
 • آرتروسکوپی یک روش تشخیصی و درمانی با حداقل تهاجم است که برای شرایط مفصل استفاده می شود. در این روش از یک لوله نوری کوچک و روشن (آرتروسکوپ) استفاده می شود که از طریق یک برش کوچک در ناحیه مفصل زانو وارد می شود. تصاویر داخل مفصل بر روی یک صفحه نمایش داده می شود. برای ارزیابی هرگونه تغییر و تخریب زانو مانند آرتروز در مفصل استفاده می شود. برای تشخیص بیماریهای استخوانی و تومورها و تعیین علت درد و التهاب استخوان از این روش استفاده می شود.
 •  اسکن رادیونوکلاید. یک روش تصویربرداری هسته ای است که از مقدار بسیار کمی ماده رادیواکتیو استفاده می کند و این ماده به جریان خون بیمار تزریق می شود تا توسط دستگاه اسکنر شناسایی شود. این آزمایش جریان خون در استخوان و فعالیت سلول درون استخوان را نشان می دهد.

درمان مشکلات زانو

اگر روش های درمانی اولیه موجب تسکین نشوند و اشعه ایکس تخریب مفصل را نشان دهد ، متخصص ارتوپد ممکن است تعویض کامل مفصل زانو را پیشنهاد دهد. در جراحی تعویض مفصل زانو بخشی از مفصل زانو یا تمام آن تراشیده شده و از پروتز های مناسب برای جایگزینی استفاده می شود. این جراحی به درمان تخریب مفصل زانو کمک می کند.

کلام آخر!

جراحی تعویض مفصل زانو پیچیدگی های بسیاری دارد که لازم است که قبل از اقدام به این جراحی با آن ها آشنا شوید. در این مقاله قصد داشتیم که شیوه انجام این جراحی را کاملاً باز کنیم و حتی درباره روش های جراحی دیگری توضیحاتی ارائه دادیم. ولی در نهایت این پزشک شماست که نوع جراحی مناسب برای شما را تشخیص می دهد.

جراحی تعویض مفصل زانو در صورتی که توسط یک پزشک خبره و با تجربه انجام گیرد می تواند برای سال های سال یک زانوی سالم در اختیارتان قرار دهد که حتی بتوانید فعالیت های ورزشی سنگینی مانند کوهنوردی و شنا را انجام دهید. این جراحی برای افرادی که از نظر فیزیکی فعال هستند، شاید یکی از بهترین جراحی های ممکن باشد و فرد را به زندگی که تمایل دارد، باز گرداند.

منبع : https://www.asahq.org/whensecondscount/preparing-for-surgery/procedures/knee-surgery

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

8 پاسخ

 1. سلام من ۳۶ سالمه و مجردم
  دوسال و دوماه قبل عمل استئوتومی زانو ( انحراف زانو به سمت داخل ) داشتم که پای راستم و عمل کردم ( از ران پام)
  بعداز دوسال و دوماه اولا درد زیادی دارم و مهمتر که کج راه میرم و میلنگم
  حالا که دکتر رفتم میگه پات جوش نخورده و باید پیوند استخوان کنی
  ترس زیاد دارم و نمیدونم با پیوند استخوان اوکی میشه یا خیر
  ممنونم اگه کمکم و راهنمایی ام کنید

  باتشکر

 2. سلام خسته نباشید ببخشید من یه خانم ۲۹ساله هستم که دررفتگی مادرزادی لگن از دو طرف داشتم که درهمان کودکی عمل شدم و خداروشکر بهتر شدم همون موقع برای اینکه بتونم چهارزانو بشینم فیزیوتراپی هم منو بردن ولی متاسفانه تو چهارزانو نشستن خیلی مشکل دارم واین خیلی منو اذیت می کنه.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که چکار کنم؟

 3. آقای دکتر سلام برای افزایش طول عمر مفصل لگن که تعویض شده است چه راهکارهایی ارائه میدهید ؟

 4. سلام ببخشید مامان من پریروز مفصل زانوشو تعویض کردن، امروز پشت پاش لکه های قرمز ایجاد شده علتش چیه؟خطرناک که نیس؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.