دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / جراحی مجدد تعویض مفصل لگن
۴ دقیقه
جراحی مجدد تعویض مفصل لگن

جراحی مجدد تعویض مفصل لگن

آنچه می خوانید...

جراحی مجدد تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن برای اکثریت بیماران عمر طولانی مدت دارد. پروتزی که در جراحی تعویض مفصل لگن استفاده می شود با استفاده از قطعاتی که از جنس های خاصی ساخته شده اند، مفصل لگن را جایگزین می کند. مفصل لگن از یک بخش گوی شکل و یک بخش کاسه ای تشکیل شده است. بعد از جراحی پروتزی جایگزین این بخش گوی و کاسه ای می شود و حرکت مفصل لگن را برای فرد امکان پذیر می کند.

همانند هر جراحی دیگری این جراحی هم می تواند بعد از چندین سال به مشکل بر بخورد و نتیجه جراحی را تحت الشعاع قرار دهد. این عارضه نیاز به جراحی مجدد و ثانویه برای مفصل لگن دارد. جراحی مجدد تعویض مفصل لگن یکی از جراحی های حساس ارتوپدی است که در ادامه این مقاله سعی داریم تا در این باره توضیحاتی ارائه دهیم.

علت انجام تعویض مجدد مفصل لگن

اکثریت سالمندان که سابقه جراحی تعویض مفصل لگن داشته اند می توانند تا 15 الی 20 سال از این پروتز ها استفاده کنند. حتی دیده شده است که این مدت زمان می تواند افزایش یابد. با این حال برخی بیماران در طول زندگی خود نیاز به انجام جراحی ثانویه پیدا می کنند. این مورد در بیمارانی که در سنین پایین جراحی تعویض مفصل لگن انجام داده اند و یا بیمارانی که فعالیت فیزیکی زیادی دارند، بیشتر دیده می شود.

جراحی مجدد تعویض مفصل لگن
جراحی مجدد تعویض مفصل لگن

افرادی که قصد دارند جراحی مجدد مفصل لگن انجام دهند نیاز دارند تا آزمایشات وسیع تری قبل از جراحی داشته باشند. در برخی موارد از آزمایشات ایکس ری و سی تی اسکن و ام آر آی استفاده می شود تا هرگونه مشکلی تشخیص داده شود. در ابتدا باید موقعیت مفصل لگن و پروتز لگن تعیین گردد تا در زمانی که جراحی در حال انجام است مشکلی پیش نیاید.

دلایل انجام جراحی تعویض مجدد مفصل لگن

این جراحی سالانه به طور متداول انجام می گیرد. در ادامه به برخی از مهم ترین دلایل انجام این جراحی اشاره می کنیم:

در رفتگی مکرر مفصل لگن

– آسیب به پروتز ( پارگی یا فرسایش پروتز یا شل شدن و یا شکستگی پروتز )

– عفونت

1- در رفتگی مکرر مفصل لگن

پروتزی که برای مفصل لگن استفاده می شود همان شکل مفصل طبیعی را دارد و به شکل گوی و کاسه است. برای اینکه مفصل لگن عملکرد درستی داشته باشد لازم است که قسمت گوی شکل مفصل در قسمت کاسه ای باقی بماند. برای این منظور نیاز است تا موقعیت قسمت توپی شکل و قسمت کاسه ای جهت درستی داشته باشد.

از سوی دیگر عضلات مرتبط با حرکت لگن و تاندون های اطراف این مفصل قوی و سالم باشند. تعویض مفصل لگن به صورتی انجام می گیرد که فرد بتواند همانند گذشته حرکت داشته باشد و نباید حرکت کردن فرد محدود شود. در صورتی که موقعیت پروتز مناسب نباشد احتمال دارد که مفصل دچار در رفتگی شود.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های و جراحی های ارتوپدی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

2- آسیب به پروتز لگن

اجزای پروتز که در تماس با یکدیگر حرکت می کنند به مرور زمان دچار فرسایش می شوند. در بیماران جوان و بیمارانی که از لحاظ فیزیکی به شدت فعال هستند، سرعت این فرسایش و اصطکاک بیشتر است. حرکات تکراری برای این پروتز می تواند در برخی موارد باعث شکستگی شود. بر اساس نوع جراحی که برای فرد انجام می گیرد، جنس پروتز مصرفی می تواند متفاوت باشد.

توجه شما را به دیدن این فیلم جلب می کنیم:

 

3- عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

عفونت در هر زمانی بعد از جراحی تعویض مفصل می تواند رخ دهد. ولی معمولاً در شش هفته ابتدایی بعد از جراحی احتمال بروز عفونت در بالاترین حد خود قرار دارد.

نتیجه گیری

بنابراین نتیجه می گیریم که احتمال دارد بیمار بعد از تعویض مفصل لگن در برهه هایی از زمان با مشکل مواجه شود. در این شرایط با بررسی هایی که متخصص ارتوپدی انجام می گیرد و انجام آزمایشات تصویر برداری لازم، احتمال دارد که نیاز به این جراحی ثانویه باشد.

منبع : https://www.hss.edu/conditions_revision-total-hip-replacement-overview.asp

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *