دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های زانو / درد جلوی زانو مشکل شایع این روزها
۳ دقیقه
درد جلوی زانو

درد جلوی زانو مشکل شایع این روزها

آنچه می خوانید...

درد جلوی زانو

درد جلوی زانو هنگام پایین آمدن از پله ها کاملاً احساس می شود. این درد در ناحیه جلویی و کناری زانوها مرکزیت دارد و حتی کشیدن زانو برای فرد کاری دشوار است. درد جلوی زانو در زنان شایع تر از مردان است و دلایل بسیار مختلفی دارد. امروزه به دلایل زیادی درد جلوی زانو در جوانان متداول شده است. در ادامه مقاله با ما باشید تا توضیحات تکمیلی در این زمینه ارائه دهیم.

درد جلوی زانو در جوانان

درد جلوی زانو در افرادی مبتلا به اضافه وزن شایع تر است. در صورتی که فرد به شکستگی زانو یا دررفتگی زانو مبتلا شود و یا در تمرینات ورزشی بیش از حد از زانو کار بکشد به احتمال بیشتری به درد جلوی زانو مبتلا می شود. درد جلوی زانو در جوانان و نوجوانان مخصوصاً دخترها نسبتاً رایج است. شیوع بیشتر این عارضه در دختران دلایل مختلفی دارد ولی یکی از دلایل آن لگن پهن تر زنان نسبت به مردان است که فشار بیشتری به زانو وارد می آورد.

درد جلوی زانو
درد جلوی زانو

علت درد جلوی زانو

کشکک زانو یا پاتلا در ناحیه قدامی زانو قرار دارد. هنگام خم شدن و یا صاف کردن زانوها قسمت زیرین کشکک زانو به روی استخوان ها سر می خورد و وضعیت زانو را شکل می دهد. تاندون های قوی به اتصال کشکک زانو و استخوان ها و ماهیچه های اطراف زانو کمک می کند. این تاندون ها با نام تاندون پاتلا و تاندون چهارسر ران شناخته می شوند.
زمانی درد جلوی زانو رخ می دهد که کشکک زانو به درستی حرکت نکند و به استخوان ران سایش داشته باشد. این مورد به دلایل زیر رخ می دهد:

– کشکک زانو در وضعیت درستی قرار نداشته باشد ( به دلیل جهت گیری نادرست مفصل زانو )
– سفتی و ضعف ماهیچه های جلوی زانو و پشت ران
– فعالیت ورزشی بیش از حد که فشار زیادی به کشکک زانو وارد می کند. فعالیت هایی مانند دویدن، پریدن، پیچ خوردن زانو، فوتبال و … .
– عمق کم قسمت کاسه ای مفصل زانو
– صافی کف پا

تشخیص علت درد جلوی زانو

اولین قدم در درمان زانو درد تشخیص صحیح است. در ابتدا باید علت و منبع اصلی درد تشخیص داده شود. با انجام ایکس ری یا ام آر آی همراه با معاینات فیزیکی، فرایند تشخیصی شروع می گردد.

درمان درد جلوی زانو

بر اساس علت ایجاد درد گزینه های درمانی شامل استراحت، دارودرمانی، فیزیوتراپی، تقویت و کشش ماهیچه های همسترینگ و چهارسر ران می باشد. با ورزش کردن می توان علائم آرتریت یا ورم مفاصل را کاهش داد. در برخی موارد با کاهش وزن می توان درد جلوی زانو را بهبود بخشید. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص گردید که کاهش هر یک پوند وزن تا 4 پوند از وزن روی زانو می کاهد.

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

نکته آخر

زانو درد عارضه شایعی می باشد ولی بدین معنا نیست که باید از این عارضه رنج ببرید. با انجام اقدامات مناسب می توان این مشکل را برطرف نمود. در بسیاری موارد با چند حرکت ساده ورزشی و پایه می تواند این درد را کنترل نمود. همچنین قبل از تمرینات ورزشی حتماً ورزش های نرمشی و گرم کردن بدن را انجام دهید تا از این عارضه جلوگیری شود.
منبع : https://www.fishertitus.org/health/anterior-knee-pain و https://medlineplus.gov/ency/article/000452.htm

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.