دکتر کاوه قرنی زاده / آسیب های لگن / درمان دررفتگی مادرزادی لگن نوزاد
۴ دقیقه
درمان دررفتگی مادرزادی لگن نوزاد

درمان دررفتگی مادرزادی لگن نوزاد

آنچه می خوانید...

درمان دررفتگی مادرزادی لگن نوزاد

در صورتی که کودکی دارید که به دررفتگی مادرزادی لگن دچار است احتمالاً اطلاعات لازم را در مورد این نقص به دست آورده اید و در مقاله های قبلی ما در مورد علت این نقص و چگونگی تشخیص دررفتگی مادرزادی لگن مطالعه فرموده اید. ما در این مقاله می خواهیم راجع به روش های مختلف درمان دررفتگی مادرزادی لگن نوزاد توضیحاتی ارائه دهیم.
چگونگی درمان دررفتگی لگن در نوزادان بستگی به موارد مختلفی مانند میزان پیچیدگی این عارضه، شدت دررفتگی لگن، سن کودک، سلامت عمومی وی و بیماری های دیگر دارد.

درمان دررفتگی مادرزادی لگن نوزاد
درمان دررفتگی مادرزادی لگن نوزاد

درمان غیر جراحی دررفتگی مادرزادی لگن نوزاد

دیسپلازی لگن از نوع در رفتگی متوسط که به معنای تغییر شکل متوسط قسمت کاسه ای مفصل تا دررفتگی کامل ( بیرون آمدن قسمت گوی شکل از قسمت کاسه ای شکل) متفاوت می باشد. هدف تمامی گزینه های درمانی برای دررفتگی مادرزادی لگن، جا انداختن مفصل و قرارگیری قسمت توپی شکل در قسمت کاسه ای شکل بوده تا مفصل عملکردی درست داشته باشد.

معاینه مفصل لگن نوزاد

در صورتی که کودک زیر 6 ماهه باشد، قسمت کاسه ای شکل مفصل کم عمق است و ثبات کمی دارد. در اغلب مواقع با معاینه در زمان های مشخص و هدایت درست مفصل، مشکل برطرف خواهد شد.

پاولیک هارنس

پاولیک هارنس برای کودکان زیر چهار تا شش ماهه استفاده می گردد تا مفصل لگن در جای خود تثبیت شود. این وسیله به کودک این امکان را می دهد تا پاها را به قدری تکان دهد. این وسیله تا زمانی که موقعیت مفصل لگن تثبیت شود و سونوگرافی مفصل لگن را در وضعیت طبیعی نشان دهد، استفاده می گردد.
در طول این مدت پزشک چندین مرتبه لگن را آزمایش می کند تا از درست بودن مکان هارنس اطمینان حاصل کند. بعد از موفقیت این گزینه درمانی کودک را باید به طور مرتب برای معاینه مفصل لگن و مشاهده چگونگی رشد آن نزد پزشک برد.
در اکثر موارد با روش پاولیک هارنس می توان به درمان موفق دررفتگی مادرزادی لگن نوزاد منجر شد. ولی گاهی اوقات احتمال دررفتگی جزئی و یا کامل وجود دارد.

جراحی دررفتگی مادرزادی لگن

تکنیک جا انداختن بسته

در صورتی که با وجود استفاده از پاولیک هارنس مفصل به صورت جزئی یا کامل در برود، نیاز به گچ گرفتن مفصل می باشد. تحت بیهوشی عمومی پزشک تزریقی را به مفصل لگن کودک انجام داده تا مفصل را به طور کامل ببیند. این آزمایش آرتروگرام نامیده می شود. فرایند جا انداختن مفصل بعد از آرتروگرام با نام تکنیک جا انداختن بدون نیاز به ایجاد برش می باشد.

چگونگی درمان دررفتگی لگن در نوزادان بستگی به موارد مختلفی مانند میزان پیچیدگی این عارضه، شدت دررفتگی لگن، سن کودک، سلامت عمومی وی و بیماری های دیگر دارد. دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با بهره گیری از تکنیک های نوینی به درمان انواع بیماری های ارتوپدی و جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید یا اینستاگرام را دنبال کنید.

جا انداختن مفصل با جراحی

در صورتی که روش جا انداختن بسته موفقیت آمیز نباشد می توان از جا انداختن مفصل با جراحی بهره برد. در این روش یک برش در ناحیه مفصل صورت می گیرد و مفصل به صورت صحیح جا انداخته می شود. انتخاب نوع تکنیک این جراحی بستگی به شکل مفصل دارد. گاهی نیاز است تا قسمت سوکتی مفصل تغییر شکل داده شود. گاهی نیاز است تا استخوان ران تغییر جهت درستی داشته باشد تا جراحی موفقیت آمیز شود.
منبع : https://www.childrenshospital.org/conditions-and-treatments/conditions/d/developmental-dysplasia-of-the-hip/treatments

دکتر کاوه قرنی زاده

دکتر کاوه قرنی زاده متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ های مختلف جراحی زانو و لگن از جمله جراحی مفصل ران از سویس و رتبه اول بورد تخصصی ارتوپدی کشور هستند. ایشان استادیار دانشگاه، دانشیار جراحی ارتوپدی، تیم مفصل ران و لگن، بخش جراحی ارتوپدی، بیمارستان توان بخشی شفا، دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. همچنین عضو انجمن جراحی ارتوپدی ایران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.